Kafa Travması ve Panik Atak | yehhu.NET

Kafa Travması ve Panik Atak

Kafa Travması ve Panik Atak

Kafa travması nedir, Kafa Travması belirtileri, Panik atak nedir, Panik atak nasıl oluşur, Kafa travması sonuçları, Panik Atak tedavisi gibi merak ettiğiniz konular yazımızda mevcuttur.

Kafa Travması ve Panik Atak

56 yaşında evli üniversite mezunu olan erkek hasta merkezimize mide ağrısı, göğse gelen ve 15-30 dakika bazen de 1 saat süren sıkıntı ve dengesiz ruh hali şikayetleriyle geldi. Bu sıkıntılarının dışında uyku problemi olan hasta uykuya dalmakta ve devam ettirmekte zorlandığını, ancak 4 saat uyuyabildiğini, uyanınca uykuya yeniden dönmekte zorluk yaşadığını ve sabah kalktığında hiç uyumamış gibi olduğunu söyledi. Gündüz baş dönmesi vardı. Enerjisi iyiydi ve iştahı midesi ağrımadığı zaman normal olan hastanın, midesi ağrısı olunca enerjisi ve iştahı azalmaktaydı. Hayattan az zevk aldığını, moral bozukluğunun olduğunu, her şeye çabuk sinirlendiğini belirtti.

Bu şikayetlerinin 5 sene önce başladığını söyleyen hasta daha önce de doktorlara gitmiş ve rahatsızlığına panik atak tanısı konmuştu. SSRI grubundan bir ilaç ve benzo grubundan kısa etkisi olan bir ilaç kullandığını belirten hasta ilaçların iyi gelmediğini, ev ortamı­na dönünce düzelir gibi olduğunu zaman zaman şikayetlerinin azaldığını, ilaçları 6 ay kullandığını bırakınca da şika­yetlerin yeniden ortaya çıktığını söyledi. Ailesinde psikiyatrik bir tedavi gören başka hiç kimse yoktu.

Doğumdan itibaren olan öyküsünde 12-13 yaşındayken kafasının arkasını sert bir şekilde taşa vurduğunu,üniversite yıllarında boks ile ilgilendiğini ve kafasına darbe alıp bazen 5 saniyelik bilinç kayıpları olduğunu söyledi. Bu daha önce hiç sorgulanmamış o da bunun önemli olacağını düşünmediği için doktorlara rapor etmemişti. Yüksek olasılıkla bu hasta boks yaparken kafasına aldığı darbelerden Geçici Kafa travması (Post Concussive Syndrome) geçirmişti. Onun şikayetlerine sekonder olarak sebep olmaktaydı.

Bunu hikayeden yakalamak iyiydi ama QEEG NxLink veri tabanı da bunu desteklerse o zaman daha kesin olarak bu boks darbelerinin beyni etkilediğini ve yıllar sonra panik atağa benzer şikayetlere neden olduğunu söyleyebilecektim. NxLink ve Neuroguide veri tabanı da Geçirilmiş Kafa Travması tavsiye etti. Neurofeedback tedavisinden faydalanmak istiyordu. Atipik Panik Atağa benzer durumunun geçirilmiş kafa travmasına bağlı olduğunu düşündüm. QEEG Neurometrik analizde normalden sapmalar olan bölgelere 20 seans neurofeedback tedavisi uygulanma­sından sonra uykularının düzelmiş olduğunu, bulantı ve mide ağrılarının azalmış olduğunu ama diğer şikayetlerinin devam ettiğini söyledi.

68 Neurofeedback seansı aldıktan sonra görüşmeye geldiğinde iyi olduğunu belirtti. 60 seanstan sonra ise bütün şikayetlerinin ortadan kalktığını söyledi. Bütün tedavi boyunca ilaç kullanmadığını, daha önceki tedavilerde kendini huzurlu hissetmediğini, bunun nedeninin ise yeniden olacak hissi olduğunu, heyecanlı ortamlardan kaçmak istediğini ama seanslardan sonra kendini huzurlu hissettiğini, şimdi ise heyecanlı bir ortama girse bile bunu başarabilirim diye hissettiğini belirtti. Buraya gelmeden önce 3-4 aylık stresli bir iş ortamına dayanabildiğini, sonlara doğru huzursuzluk yaşasa da şikayetlerinin kalıcı bir şekilde yeniden dönmediğini söyledi.Hayatında büyük bir değişiklik olduğunu söyleyen hasta bundan eşinin ve ailesinin mutlu olduğunu da ekledi.

Tedavi öncesi absolute powerda alpha dalgasında frontal, central, parietal bölgede; relative powerda da frontal, central, parietal, temporal ve occipital bölgede alpha artışı ve hipocoherence (delta>theta>beta ) tes­pit edildi. Tedavi sonrası alphanın azalması iyileşmeyi sağladı.

Tedaviden 1 sene sonra hasta ile yaptığımız görüşmede hiçbir sorununun tekrar etmediğini duyduk. Bu arada iş gezisinden dönerken kaza yapmış araba pert olmuştu. Bu kazada soğukkanlılığını koruyup olayda yaralanan iş arkadaşlarına yardımcı olmuştu. daha önce olsa asla bunu yapamazdım, NF tedavisi strese dayanıklılığımı arttırdı dedi. Tedaviden 4 sene sonra hasta ile tekrar iletişime geçtik ve gayet sağlıklı olduğunu öğrendik.


Bir önceki yazımız olan Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde belirtileri nelerdir, depresif olaylar ve Depresyon nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM