Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı | yehhu.NET

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı

kadın hastalıkları, doğum hastalıkları, kadın hastalıkları nelerdir, gebelik sonrası, kadın hastalıkları belirtileri nelerdir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığı

Mesela hastanın yaşı, yumurtalık rezervi durumu, eşinin sperm sayısı ve kalitesi, kadının daha önce gebelik yaşayıp yaşamadığı gibi durumlar sonucu etkileyen faktörlerdir. Tekrarlayan başarısız
geçmişi varsa hastalara direkt tüp bebek uygulamasına geçmiyoruz. Eğer alınabilecek bir önlem varsa onu alıyoruz. Hastaya günün koşullan içerisinde teknolojinin ve bilimin sağladığı Olanaklar çerçevesinde en yüksek hizmeti vermeye çalışıyoruz.

Doğum Uzmanı
Doğum Uzmanı

Yüksek riskli gebelere sıkı takip

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için birkaç tıbbi departmanın koordineli olarak çalıştığı Yeditepe Üniversitesi Hastanesinde ilk adımı hamilelikle bebek takibi oluşturuyor. Riskli gebeliklerin takibini konuştuğumuz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Nazan Yeşildağlar Gebelik zaten başlı başına riskli bir olaydır diyerek hangi durumlara riskli gebelik dendiğini şöyle açıklıyor:

Özellikle anne adayları için vücut kitle endeksi 28:in üzerinde olduğu yani normalin biraz üzerinde olduğu durumlarda toplar damarlardaki tıkanma riski normal kişilere göre 8-9 kat artış gösteriyor. Dolayısıyla öncelikle gebeliğin kendisi zaten risk taşır. Bizim riskli gebelikten kastımız yüksek riskli gebeliklerdir. Normal, fizyolojik olan riskin dışında bir risk varsa biz buna yüksek riskli gebelik diyoruz. Yüksek riskli gebelik de sağlıklı bir kadının hamilelik ortaya çıktıktan sonra yaşadığı riskler ve kadının önceden var olan hastalıklarının gebelikte oluşturduğu riskler olarak ikiye ayrılıyor. Hamileliğin getirdiği risklere, gebeliğin ortaya çıkarttığı yüksek tansiyon ve bunun ortaya çıkarttığı komplikasyonlar ve yine gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığı gibi durumlar örnek olarak verilebilir. Diğer bölümde ise kalp hastası, şeker ya da yüksek tansiyonu olan anne adaylarından söz ediyoruz.

Altın kural Problem çıkmadan önlemek gerekiyor

Yüksek riskli gebelik olarak belirlenen durumlarda bunların tedavisinin en iyi koşullarda yapılması gerekiyor Yüksek riskli gebeliklerde bir altın kural olduğunu belirten Dr Narter Yeşildağlar.

Problem ortaya çıktığında tedavi edilmesi yerine, problemin ortaya çıkmasının önlenmesi gerekiyor diyor. Bunun için tarama testleri yaptıklarını belirten Dr Yeşildağlar. yüksek nsklî gebelik takıp ve tedavisi konusunda yapılanlar hakkında şu bilgileri veriyor:
Öncelikle birtakım tarama testleri yapıyoruz. Gebelikte rastlanan şeker hastalığı için en geç 24. hafta itibariyle mutlaka şeker yükleme testi yapıyoruz.

Diyabet riskli bir konu

Kendi haline bırakıldığı zaman hem anne hem bebek için çok zararlı. Diyabet anlamında gebeyi yüksek risk grubunda görüyorsak, o zaman kişiyi hem endokrinoloji bölümündeki hekimlere hem de beslenme ve diyet uzmanına yönlendiriyoruz. Onlardan aldığımız görüşlerden sonra kişiyi daha yakın takibe alıyoruz. Bir takım hastalıkları gebeyken düzeltmek çok zor. Mesela guatr hastası bir kadının hastalığı ile ilgili takibinin yapılarak doktorunun gözetiminde hamile kalması gerekiyor. Aynı durum hipertansiyon hastaları için de geçerli.

 


Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz Kalbini Koruyacak Önlemler, Çocuk Sağlığı başlıklı makalemizde çocuğum için hangi önlemleri almalıyım, çocuğumun sağlığı ve çocuğumun sağlığını nasıl koruyabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM