İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Nasıl Oluşur?

İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Nasıl Oluşur?

insülin direnci nedir, insülin direnci nasıl oluşur, neden kilo veremiyorum, insülin direncim varmı, insülin direnci tedavisi

İnsülin Direnci Nedir? İnsülin Direnci Nasıl Oluşur?

Sürekli diyet yapmanıza rağmen kendinize sürekli “NEDEN KİLO VEREMİYORUM?” sorusunu soruyorsanız çoktan insülin direnciniz oluşmuş olabilir. Yıllarca sık sık ve az az yemek yiyin, yumurta, katı yağ ve kuruyemiş yemeyin şeklindeki bilgilerin yanlış olduğu Prof. Dr. Canan Karatay sayesinde öğrendik. Canan Hoca’nın kilo kontrolü hakkındaki kitaplarında anlattığı İnsülin Direnci’nden bahsedeceğiz.

Sık sık ara öğün yiyerek diyet yapan insanların neden uzun soluklu zayıflayamadığından bahsedelim. Sık öğün yiyen insanlar önceleri kısmen kilo verse de kanlarındaki insülin hormonu miktarı sürekli yüksek seviyededir. İnsülin hormonunun görevi kan şekerini enerji olarak kullanmamızı sağlamak. Kan şekerinin enerji olarak kullanılmayan kısmı ise ilerde ihtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere yağ olarak depolanıyor. Canan Karatay’ın verdiği örnek ile bu olayı daha iyi anlayabiliriz;

İnsülin Direnci Nasıl Oluşur
İnsülin Direnci Nasıl Oluşur

Ağzımıza bir lokma aldığımızda kan şekeri yükselip insülin yükselmeye başlıyor.

Yemek yedikten 2,5 saat sonra kan şekeri günlük enerjimiz için gerekli kısmını sağladıktan sonra azalır.

Kan şekeri insülin yardımı ile günlük enerji ihtiyacımızı karşılar. İnsülin, kan şekerini yakıta çevirir.

Yemekten 2-2,5 saat sonra kan şekeri ve insülin hormonu miktarı azalır.

Eğer yemeği fazla kaçırmışsak veya az hareket edersek kandaki şekerin tamamı enerjiye dönüşmez

Kalan kan şekeri insülin hormonu, trigliserid’e yani yağa çevirir.

Yemekten 2,5 saat sonra pankreas glukon hormonu salgılar. Bu hormon karaciğerde önceden depolanmış şekerin kana geçmesini ve enerji olarak kullanılmasını sağlamak.

Normal beslenen bir insanın yemek yedikten 4-5 saat sonra acıkması ve yemek yemeğe ihtiyacı olmasının nedeni bu düzendir.

Yemekten 4-5 saat sonra çok önemli bir hormon olan Leptin salgılanmaya başlar. Bu hormon vücuttaki depo yağların kullanılmasını sağlamaktadır.

Vücuttaki yağların yakılması için Leptin hormonunun salgılanması gerekmektedir. Sık sık yemek yenmesi halinde insülin miktarı sürekli yüksek olacak ve Leptin hormonu salgılanmayacaktır. Bu durumda insülin hormonu sürekli kan şekerini yağa çevirecek ve depo yağlar artacaktır.

Canan Karatay yüksek seyreden insülin hormonunun vücuda etkilerini aşağıdaki şekilde açıklamıştır.

Kanı yoğunlaştırır, pıhtılaşmasını arttırır.

Trombositlerin yapışkanlığını arttırır.

Kontrol edilemeyen hücre çoğalmasının nedenidir.

Karaciğer ve pankreasın yağlanmasının nedenidir.

Tansiyon yüksekliğine neden olur.

Sık sık yemek yendiği zaman veya büyük porsiyonlar yendiğinde insülin hormonu fazla salgılanacak ve kandaki insülin miktarı yüksek olacaktır. bu durumda Leptin hormonu da kanda uzun süre yüksek olacak ve bu durum hücrelerin insülin ve leptin hormonlarına duyarlılığını azaltacaktır. Bunun sonucu pankreas sürekli insülin salgılamaya başlayacak ve yağlar sürekli depolanacaktır. Vücut dokularının beyinde, karaciğerde, pankreasta ve bütün kaslarda gelişmiş olan emirleri algılayamama durumuna İNSÜLİN DİRENCİ VE LEPTİN DİRENCİ denmektedir. İnsülin ve leptin direnci birçok dejeneratif hastalıkların nedenidir. Bu hastalıklar önlenebilir niteliktedir.

 


Bir önceki yazımız olan Diyet Programınıza Detoks Yapmak İçin 5 Muhteşem Yöntem başlıklı makalemizde detoks nedir, diyet detoksu nedir ve diyet ile detoks yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16