ilişkilerin Temel Sorunu nedir? | yehhu.NET

ilişkilerin Temel Sorunu nedir?

ilişkilerin Temel Sorunu nedir?

ilişkilerin temel sorunu nedir, sevgilimle sürekli kavga ediyoruz, ilişkilerdeki temel sorunlar, ilişkilerde ki tartışma sebepleri

İlişkilerin Temel Sorunu nedir?

İletişim sorunu çiftler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri. Aslında buna daha doğru bir tabiler iletişimsizlik sorunu da diyebiliriz.

İletişim sorunu çiftler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri. Aslında buna daha doğru bir tabiler iletişimsizlik sorunu da diyebiliriz. Doğru ve sağlıklı bir iletişim başlı başlına bir sorun iken başka sorunlarınızın çözmenizde de engel teşkil ederek sorunların büyümesine neden olur.

“Beni anlamıyor” cümlesi problemli ilişkilerde sıkça duyduğumuz bir serzeniş. Bu durumun sebebi belki de bir tarafın diğer tarafa yeterince açık olmaması. Açık olmayan taraf duygu ve düşüncelerini karşı tarafa kapalı anlatımlarla ya da sadece anlamasını beklediği davranışlarla gösteriyor olabilir. Bu durumda meramını açıkça anlatmayan taraf kendince bazı çıkarımlara vararak tartışmalarda bu durumu öne çıkarır ve ilişki hasar görür.

Aynı şekilde bir tarafın iletişime kapalı olması diğer tarafın kendince sonuçlar çıkararak, yanlış kanılara varmasına de neden olabilir. İletişime kapalı olmak iki taraf için de ilişkinin ilerde yaşayacağı sıkıntılara delalettir.

İki tarafın birbirine açık olduğu, duygu ve düşüncelerini açık ve samimi bir şekilde karşısındakine anlattığı ilişkiler daha sağlıklı ilerler. Ufak olarak gördüğünüz ve anlatmaya gerek duymadığınız problemler siz farkına bile varmadan artar. Bir de bakmışsınız karşı tarafa iletmediğiniz problem büyümüş ve ilişkide büyük bir krize neden olmuş.

temel sorunDoğru bir iletişim için sadece kendi duygu ve düşüncelerinizi karşınızdakine iletmeniz yeterli değildir. Empati yaparak onun duygu ve düşüncelerini de anlamaya çalışmalısınız. Yapacağınız davranışları, söyleyeceğiniz sözlerin karşınızda ki kişiyi nasıl etkileyeceğini iyi tartmalısınız.

Aynı sorunların sürekli aranızda tekrarlanması demek, aranızda sağlıklı bir iletişimin olmadığına işarettir. Sorun hakkındaki duydu ve düşüncelerinizi birbirinize doğru olarak aktaramıyorsunuz demektir. Sorunun çözümü yerine soruna odaklanmanız sorunu kökleştirerek büyütecektir. Kaygı ve düşüncelerinizi karşınızdaki kişiye uygun bir dille aktarın ve sorunu ortak bir çözüm ile çözmeye çalışın. Haklı çıkmak önemli değildir. Önemli olan aranızdaki sorunun hiç birinizi kırmadan halledilmesidir. Sürekli tekrarlanan sorunlar kötü bir iletişi içinde olduğunuzu gösterir. Sorunlarınızı çözmeden sürekli gündeme getirerek bu durumu karşınızdakini yıpratmakta kullanmayın.

Doğru ve kaliteli bir ilişki istiyorsanız sorunlarınızı çok fazla büyütmeden ortaya çıktığı anda doğru ve direkt olarak birbirinizle konuşun. İmalarla ya da anlamasını umduğunuz hareketlerle değil direkt olarak konuşma yoluyla sorunlarınızı anlatın ve birlikte sorunlarınız hakkında konuşun. Birbirinizin ortaya çıkan sorun hakkındaki görüşlerini dinleyerek ortak bir yol bulmaya çalışın.

Sadece sorunlarınız değil karşınızdaki kişiye duyduğunuz sevgiyi de direkt olarak ifade edin. Bu onun sizin için ne kadar değerli olduğunu anlamasını sağlar.

 


Bir önceki yazımız olan Cinsel Yaşam ve Kadınlarda Orgazm başlıklı makalemizde cinsel yaşam, Cinsel Yaşam ve Kadınlarda Orgazm ve kadınlarda orgazm hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM