Hipotiroid Nedir ? Hipertiroid Belirtileri Nelerdir ? | yehhu.NET

Hipotiroid Nedir ? Hipertiroid Belirtileri Nelerdir ?

Hipotiroid Nedir ? Hipertiroid Belirtileri Nelerdir ?

Hipertiroid nedir, Hipotiroid nedir, hiptiroid belirtileri nedir, Hipertiroid belirtileri nelerdir, daha fazla bilgi için makalemizi okumaya devam ediniz

Hipotiroid Nedir ? Hipotiroid Belirtileri Nelerdir ?

Troid bezinin az çalışması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi, kendine ait olan ama yabancılaştığı dokuyu tahrip eder ve bu doku da işlevselliğini az yaparak sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Daha çok 60 lı yaşlarındaki kişilerde artan hastalık riski, her yaşta insanda görülebilir. Çok sık görülen ve oldukça kolay tanı konulabilen bu hastalık yaygın olarak görülmektedir. T3 T4 denilen hormonların az üretilmesi sonucu oluşan bu hastalık bütün vücudu etkileyen olumsuzluklara neden olur. Doğumsal olan hipertiroidi ile erişkin yaşlarda ortaya çıkan hipertiroidi çeşitleri vardır. Hastalığın yeri ve şiddetine göre da farklılıklar görülebilmektedir.

Hipotiroid nedir
Hipotiroid nedir

Hipertiroidi belirtileri nelerdir?

Kolay yorulma, halsizlik, gözlerde patlaklık, kalp çarpıntılarının artması, kuru ve kaşınan bir cildin oluşması, iştah da azalma, çabuk kilo alma ve aldığı kiloyu kolay, kolay verememe, horlama, saç ve kaşlarda dökülme, kabızlık yaşamaya başlamak, cinsel isteklerde yaşanan azalma, kadınların adetlerinin azalması veya tamamen kesilmesi ve daha bir çok neden bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilir. Burada saydığımız bütün belirtiler hipertiroidi hastalığının olduğunu söylediği gibi, olmadığını da söyleyebilir bize. Her bu belirtisi olana da hipertiroidi hastası diyemeyiz. En doğru teşhisi koymak için bir doktordan yardım istemeli ve rahatlamalıyız. Ancak bazı hastalarda hipertiroidi yavaş seyrettiği için anlaşılması zaman alabilir.

Hipertiroidi hastalığının tedavisi nasıl yapılmalıdır?

T3 veT4 denilen tiroid hormonu az olduğu için dışarıdan alınacak ilaç takviyesi ile bu hastalığın tedavi edildiği bilinmektedir. Hipertiroidi ilaç ile düzelecek bir hastalık değildir, kullanılması gereken ilaçlar ömür boyunca alınması gereken ilaçlardır yani bu hastalık geçmez ancak ilaç takviyesi ile tolore edilebilir. Ama bazı durumlarda da hastaların ameliyat edilerek tiroid bezlerinin tamamen alınması söz konusu olur ki bundan sonra da yine devamlı bir şekilde ilaç kullanılması gerekmektedir. Arada sırada vücudumuzun TSH seviyesini kontrol ettirerek, kullandığımız ilaçların etkilerini ölçmekte yarar vardır, bazen ilaç dozları arttırılır, bazen de azaltılarak yola devam edilir. Zaten ilaç kullanmaya başladıktan iki hafta gibi bir süre sonra faydaları görülmeye başlanacaktır.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı ve Çocuklarda obezite Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM