Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları | yehhu.NET

Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları

Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları

Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları

Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları, Hidroterapi temel olarak su ile tedavi yöntemidir. Su içmek, yüz yıkamak, banyo yapmak, yara üzerine buz koymak, ayakları yıkamak basit ve temel hidroterapi yöntemleridir. Hidroterapi tüm dünyaya yayılmaktadır ve kısa sürede Türkiye’de de birçok insanı etkisi altına almıştır. Hidroterapinin birçok yararı vardır. Kısaca birkaç yararından bahsedecek olursak hidroterapi; kan dolaşımını, metabolizmayı canlandırırken, vücuttaki ağrıları azaltmaktadır.

Birçok hidroterapi yöntemi vardır. Bunlardan bazıları girdaplı su, jakuziler, sıcak su havuzlarıdır. Bu havuzlar su püskürterek vücuda masaj yapmaktadır. Bu havuzlar genellikle kaza sonucu vücudunda sakatlanma olan hastaların kaslarının yeniden güçlenmesinde ve kas, eklem ağrılarının azalmasında etkili olurlar. Son yıllarda ebelerin ve doktorların önerdiği suda doğum yine hidroterapinin bir ürünüdür. Suyun acı azaltıcı etkisi hidroterapi ile keşfedilmiştir. Ayrıca banyo yapmakta vücuda masaj niteliği taşımaktadır. Özellikle suyun içine koyduğunuz özel tuzlar etkiyi artıracaktır. Mesela banyoya İngiliz tuzu veya ölü deniz tuzu koymak romatizma ve artrit ağrılarını azaltmaktadır.

Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları
Hidroterapi ve Hidroterapinin Faydaları görsel

Son zamanlarda insanlar tarafından keşfedilen nem kompresinin de faydaları saymakla bitmemektedir. Bu yöntem ile yaralanma ile oluşan şişme ve iltihaplara çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ateşi düşürmek ve baş ağrılarını gidermek için kullanılabilir. Son hidroterapi yöntemimiz ise sağladığı yararlar ile büyük ölçüde kadınların dikkatini çekmektedir. Bu yöntemin adı buhar tedavisidir. Buhar tedavisi yöntemi vücuttaki gözenekleri açmada ve zararlı toksinleri atmada faydalı olmaktadır. Ayrıca buharın solunması solunum yolları enfeksiyonlarında etkili olmaktadır. Hidroterapi sayesinde sağlığından olan birçok insan sorunlarından kurtulmuş ve hayata daha sıkı bağlanarak hayatın tadını çıkarmaya başlamıştır. Hidroterapi çoğunlukla rehabilitasyon salonlarında yapılmaktadır fakat ülkemizde daha yeni yeni yayılan bu yöntem için alan az olduğundan seanslar kısa süreli olabilmektedir.

 


Bir önceki yazımız olan Aminoasit Nedir Sağlığa Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde Aminoasit ve Aminoasit Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM