Hangi Besinler Kilo Aldırır | yehhu.NET

Hangi Besinler Kilo Aldırır

Hangi Besinler Kilo Aldırır

Hangi Besinler Kilo Aldırır

Hangi Besinler Kilo Aldırır, Yaptığımız küçük hatalar ve alışkanlıklar geriye fazla kilolar olarak geri dönebiliyor. Günlük alışkanlıklarımız, yediklerimiz ve davranışlarımız metabolizmamızın yavaşlamasına bu da fazla kiloya neden oluyor. Peki, nedir bu alışkanlıklar?

  • Bilgisayar ya da televizyon karşısında uzun saatler oturmak, metabolizmanın yavaşlamasına sebep olmakta. Bir de bilgisayar karşısında ya da televizyon izlerken bir şeyler atıştırmak, fazladan kilolara davetiye çıkartmak demek. Çoğu kişi işi nedeniyle elbette masasında ve bilgisayar karşısında oturmak zorunda ama arada kalkıp yürümek, işten çıkınca yürüyüşya da spor yapmak durumu orantılayabilir.
  • Haftada en az iki kez balık yemek hem metabolizmayıhızlandırır hem de sağlığınız için çok önemlidir. Aynı şekilde acı biber yemek de metabolizmayı hızlandırır.
  • Bir diğer kilo aldıran alışkanlık da hareketsizlik. Düzenli spor yapmamak, bir yapıp uzun süre ihmal etmek, gideceğimiz kısa mesafelere bile araçla gitmek, az yürümek, ev içinde az hareket etmek vücudumuzun hamlaşmasına ve metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olmaktadır.
  • Kahvaltı yapmamak da ne yazık ki sık karşılaşılan kötü alışkanlıklardan. İyi ve sağlıklı bir kahvaltı, hem vücudun direnci için çok önemlidir hem de gereksiz kiloalmayı önler. Sabah kahvaltısı günün atlanmaması gereken öğünüdür. Ancak çoğu kişi sabah kahvaltı yapmadan güne başlamakta ya da basit şeylerle geçiştirmektedir. Sabah kahvaltısını güçlü yaparken, akşam yemeği hafif yenmelidir.
Hangi Besinler Kilo Aldırır
Hangi Besinler Kilo Aldırır görsel
  • Az su içmek de sık karşılaşılan kötü alışkanlıklardan biridir. İçtiğiniz çay ya da meyve sularından sanıldığının aksine su ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Su içmek için susamayı beklememek ve günde bir buçuk litre su içmeyi alışkanlıkhaline getirmek gerekmektedir. Yeterli su tüketmek, vücuttaki ödemin atılmasına da yardımcı olmaktadır.
  • Düzensiz uyku da metabolizmayı etkiler ve kilo almaya neden olur. Çok geç saatlere kadar uyanık kalmak, geç saatlerde bir şeyler atıştırmak, az ve düzensiz uyku sağlık açısından çok zararlıdır. Günde en az altı saat uyunmalı ve mutlaka gece uykusu alınmalıdır.
  • Öğünatlamak da yapılan bir diğer yanlıştır. Öğünler zamanında yenmelidir. Uzun süre aç kalmak da metabolizmayı yavaşlatacağından, istenmeyen kiloların alımı kolaylaşacaktır. Elbette hereksin metabolizması ve vücudunun çalışma şekli kendine göre değişkenlik göstermektedir. Ara öğünler kimine iyi gelirken kimine yaramaz ancak günde en az iki öğünü tam zamanında yemek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Limonlu Su İçmenin Zayıflamaya Etkisi Nelerdir başlıklı makalemizde limonlu su ve limonlu su ile zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM