Hamilelik Testleri’ni İhmal Etmeyin

Hamilelik Testleri’ni İhmal Etmeyin

hamilelik testleri nelerdir, hamilemiyim, hamilelik testi nedir, hamile iken yapılan testler nelerdir, hamilelik testleri nasıl yapılır

Hamilelikte Testleri İhmal Etmeyin

Gebe anneler için endişeleri gidermek ve durumun gidişatını anlamak için birçok testler yapılmaktadır. Bu testler tarama ve tanı testleri olarak bilinmekte ve yapılan mevcut testler sayesinde çiftlerin kafasındaki soru işaretleri büyük ölçüde giderilmektedir.

Genel olarak düşünüldüğünde hamilelik kadınların yaşamlarında ki en hassas ve özel dönemlerden biri olmaktadır. Dönem itibariyle kadınların uğraşması gereken birtakım durumlar ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki gebeliğin vücutta meydana getirdiği değişikliklere alışma süresidir. Diğer bir durum ise doğacak olan bebeğin sağlıklı mı sağlıksız mı olacağı konusunda kuşku yaşamalarıdır. Bu nedenle gebelik döneminin ilk 11. -14. haftaları arasında bir test yapılmaktadır. Bu teste trimester değerlendirme testi denmektedir. Bu test esnasında kromozom anomalilerinin yüzde 90 – 95 oranında tarama kabiliyetleri bulunmaktadır. Kesin tanının koyulduğu evre yine 11. ve 14. haftalara arasında olabilmektedir.

Ultrasonlar yapılan testlerde bebekle ilgili birtakım veriler elde edilmektedir. Bunlardan ilki bebeğin ense kalınlığı ve burun kemiği ile ilgilidir. Ayrıca bebeğin mongol olup olmayacağı da bu anda ortaya çıkmaktadır. Eğer bebek mongol ise ense kalınlığı oldukça fazlalaşmış ve burun kemiği yok denecek kadar gelişmemiştir. Bebeği mongol olup olmadığına yine birtakım testler neticesinde bakılmaktadır. Ayrıca bu testler beraberinde bebeğin oluşmuş yani gelişmiş tüm organlarına bakılmakta ve aile bu konularda bilgilendirilmektedir.

Hamilelik Testleri
Hamilelik Testleri

Bunun dışında 1.-23. haftalarda yapılan testlerde bulunmaktadır

Bu testin öncelikle tüm gebe kadınlara tarafından yaptırılması önerilmektedir. Oldukça önemli olan bu testin zaman aralığının atlanmaması ve tüm anne adaylarının bu konuda bilinçli bir yapıda olması özelikle belirtilmektedir.

Anne adayları birtakım testleri ihmal etmediğinde hem gebelik döneminde karnında gelişmekte olan bebeğini kontrol altına alabilecek hem de birtakım olumsuz durumlara karşı önlem alabilecektir. Bu esnada müdahale etme şansı daha yüksek oranda olurken, geç kalma gibi durumlarda ortadan kalkmış olacaktır. Bu nedenle anne adaylarının bilinçli bir gebelik dönemi geçirmesinde hem kendilerinin duyarlılığı hem de eşlerinin vereceği destek oldukça önemli bir boyutta yer almaktadır.

 


Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Güzellik Nasıl Başarılır başlıklı makalemizde doğum sonrası, doğum sonrası güzel olmak ve doğum sonrası güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16