Hamilelik Belirtileri Nelerdir | yehhu.NET

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir, hamilelik belirtisi, hamilemiyim ?, hamilemi oldum, hamile olduğumu nasıl anlarım

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Hamilelik İlk Hafta belirtileri:

BAZI BESİNLERDEN TİKSİNME,
İDRAR ARTIŞI,
BAZI BESİNLERE KARŞI AŞIRI İSTEK,
ADET GECİKMESİ,
GÖĞÜSLERDEKİ DEĞİŞİKLİK,
MİDE BULANTISI VE KUSMA,
HALSİZLİK VE YORGUNLUK,
ARTAN VAJİNAL AKINTI,
Hamile olunduğu zaman vücutta meydana gelen değişimler, hamile kalındığının daha net bir  şekilde anlaşılmasını sağladığı gibi, aynı zamanda bu değişimler hamileliğin kaçınılmaz bir sonucudur. Önemli olan bu değişimlerin farkına varmak ve bunların doğal olduğunu anlayıp bunları kontrol altında tutmak ve bu değişimlerle ilgili elden geldiğince çok şey öğrenip yavaş yavaş, bu değişimleri ve hamilelik evrelerini bilinçli bi şekilde atlatmak gerekir.

İDRAR ARTIŞI:

Hamilelik ilerledikçe büyüyen rahimle beraber böbrekler idrar yapma hissi uyandırır. Büyüyen rahim idrar torbasının üzerinde bir baskı oluşturur ve bu baskı sonucunda idrar yapma hissi meydana gelir. Yatmadan bir kaç saat önce sıvı tüketimini azaltmak, gece boyunca daha az tuvalet ihtiyacı oluşmasına neden olur. idrar ihtiyacı hissedildiği zaman mutlaka idrar yapılmalıdır. İdrarın tutulması idrar torbasının boşalmamasına neden olduğu için, idrar enfeksiyonuna da yol açar.
KİMİ BESİNLERE KARŞI AŞIRI İSTEK:
Kimi kadınların gebelik döneminde kimi besinlere karşı aşırı bir istek duyması bilinen bir gerçektir. Gebeliğin başlangıcındaki ilk üç ay hormon değişikliklerine bağlı olarak iştahta da değişiklik meydana gelir. Kimi zaman bu aşerme, gebelikteki ilk üç ayı atlattıktan sonra da devam edebilir. Bu aşerme sadece besinlere karşı değil kimi zaman da besin olmayan maddelere karşı da gelebilir.
GÖĞÜSLERDEKİ DEĞİŞİKLİK:
Hamilelik sırasında ki artan ostrojen hormonunun meydana getirmiş olduğu değişikliklerdir. göğüsler dolgunlaşmaya ve gerginleşmeye başlar ve hamileliğin ilerleyen evrelerinde bu değişimler devam eder. göğüsleri iyi bir şekilde destekleyen sütyenler ağrıların azalmasına yardımcı olur. Şayet bu ağrılar gece uyurken de devam ediyor ise sütyeni çıkarmamakta fayda vardır.

MİDE BULANMASI VE KUSMA:

Hamileliğin en çok görülen belirtilerinin başında gelmektedir.başlangıçta ilk aylar içinde sıklıkla sabahları meydana gelen bulantı ve kusmalardır. Hamile olan kadınların yarısı yada daha fazlası bulantı ve kusmalardan etkilenmektedir. Endişe duyulacak herhangi bir yanı yoktur. Hamilelik sürecinin doğal bir parçasıdır. Yataktan kalkarken olabildiğine dinlenip ondan sonra kalkmakta fayda vardır. Çünkü gebelik sırasında ortaya çıkan yorgunluk bulantının artmasına neden olabilir. Yataktan kalkarken bulantı var ise yakınlarda bir yerlerde galeta yada kraker gibi kuru gıdalar bulundurmakta her zaman fayda vardır. Mideyi tamamen doldurmak yada boş tutmak yerine gün içinde olabildiğince küçük ve sık yemek ve bununla beraber sıvı tüketmekte fayda vardır.
HALSİZLİK VE YORGUNLUK:
Hamileliğin ilk evrelerinde vücut bebeğe besin ulaştırmak için kan tüketimini artırır, kan tüketiminin bu kadar artması kalbin daha fazla kan pompalamasına neden olur ve buda beraberinde halsizlik ve yorgunluğu getirir. Gün için de sırt üstü yatıp bacakları yukarı kaldırarak yatmakta fayda vardır. Elden geldiğince gün içinde uyumaya çalışılmalıdır. Fırsat buldukça yürümek ve egzersiz yapılmalıdır. Kendini daha dinç hissetmek için doğru besinleri de tüketmek gerekir.

ARTAN VAJİNAL AKINTI:

Üreme organların daki bezlerin salgılamış olduğu hormonların mukus üretimini artırması vajinal akıntıya neden olur. Normal akıntı beyaz renkli, ince kıvamlı ve hafif kokulu olup bakteri oluşmasına izin vermez. Vajinada birçok bakteri problemsiz bir şekilde yaşarken bir anda hormon, el değişiklikler yada kullanılan antibiyotikler sonucu harekete geçer ve vajinanın enfeksiyon kapmasına neden olur. Bu akıntı kokulu olup, yeşil ve sarı renklidir. Vajinada kızarıklık ve kaşıntı meydana geliyor ise muhtemelen vajinal enfeksiyon oluşmuş demektir. Kasık ve vajina olabildiğince çok temizlenmeli ve kuru tutulmalıdır. Sentetik kumaşlardan kaçınıp, pamuklu kumaşlar giyilmelidir. Rahat ve bol giysiler tercih edilmelidir.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Gebelikteki Acil Durum Belirtileri

Su gelmesi

Yüz, el, ayak şişmeleri

Şiddetli ve sürekli baş ağrısı

Kanama

Sık, sık kusma

Yüksek ateş

Sürekli mide ağrısı

Bulanık görme

Gebelik Sırasında Uyulması Gereken Kurallar

Doktora danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.

Kan Gurubu mutlaka öğrenilmelidir.

Alkol ve sigara kesinlikle içilmemelidir.

Geceleri mümkün olduğunca çok uyun malıdır.

Uzun yolculuklardan kaçınmak gerekir.

Egzersiz ve yürüyüş yapmakta fayda vardır.

Cinsel organların temizliğine dikkat etmek gerekir. Ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır.

Rahat giysiler tercih edilmelidir.

Bulaşıcı hastalığı olan kişilerden uzak durulmalıdır. Gebelik kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Beslenme şekli bir düzene sokulmalıdır.

Diş sağlığına dikkat edilmelidir.

İlk üç ay, röntgen ettirilmemeli ve buralardan uzak durulmalıdır.

Doğum mutlaka tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır.

Göğüs bakımına gebelik sırasında başlanmalıdır.

 


Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Güzellik Nasıl Başarılır başlıklı makalemizde doğum sonrası, doğum sonrası güzel olmak ve doğum sonrası güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM