Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Hamileliğin ilk belirtisi şüphesiz ki “Acaba hamile miyim ”şüphesinin aklınıza düştüğü andır. Bilindiği üzere kadınlar her ay adet olarak yumurtlamaya hazır durumda oluyorlar. Ne zaman ki âdetiniz gecikiyor, işte acaba hamile miyim sorusu o zaman aklınıza düşüyor. Hamileliğin ilk belirtisi bu olmakta. Şimdi makalemize daha ayrıntılı devam edelim.

İlk olarak döllenme işlemi gerçekleşir. Bundan yaklaşık 10 gün sonra döllenmiş yumurta, embriyo (bebek) oluşumuna geçer ve gelişmeye başlar. Altı hafta sonra da  bebeğin kalp atışları gözlemlenmeye başlar. Bunun etkisiyle de vücut daha önce hiç salgılamadığı  hormonları salgılamaya başlar. Bu hormonların salgılanmaya başlaması da çeşitli belirtilerini ortaya çıkarır. Bu belirtilerin başında ilk olarak mide bulantısı ve kramplar gelmektedir. Bu belirtilerin hepsi bebeğin gelişmekte olduğunu gösterir. Ve hamilesiniz anlamına gelir. Bilinmesi gereken bir gerçekte bazı kadınlar da kanama tarzı akıntılar, gebeliğin bir belirtisi olmaktadır. Bu da adet ile karıştırıldığında hamile olduğunu fark edememektedir.

Hamile kalındığı andan itibaren rahmi besleyen Progestoron hormonunda artış görünür. Metabolizmanın değişmeye başlaması ve bu hormonun aşırı seviyelere ulaşmasının etkisiyle vücutta fiziki olarak değişiklikler meydana gelmektedir.

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

Hamileliğin ilk belirtilerini maddeler halinde açıkça yazacağız şimdi.

Adet Döneminin Gecikmesi: En çok bilinen belirti budur. Regl döneminin gecikmesi ya da kanamanın çok az olması hamileliğin ilk ve en erken belirtisidir. Düzenli bir şekilde adet gören ve cinsel ilişki yaşamış kadınların adetlerinde meydana gelecek gecikme çok tatmin edici bir hamilelik belirtisidir.

Hamilelik Belirtileri Kasık Ağrısı: Hamileliğin ilk belirtileri olan bu belirti embriyonun bölünmesi ve hamileliğin dördüncü günü Morula haline gelmesiyle ortaya çıkar. Embriyo daha sora yumurtadan ayrılır ve buda adet olurcasına kasıklarda ağrı hissedilmesine neden olur.

Göğüs Hassasiyeti Ve Gerginliği: İlk hamilelik belirtilerinden biri de göğüslerde ağrı ve gerginliktir. Hamile kadınların metabolizma ve vücudunda meydana gelen değişiklikler sonucu göğüslerde hassasiyet, gerginlik ve ağrı gibi belirtiler görülür. Bunun yanı sıra karın şişliği ve gaz varmış gibi rahatsızlık belirtileri de görülür.

Duygusal Hassasiyet: Kadınlarda adet döneminde görülen ruhsal ve de duygusal hassasiyet, hamilelik sürecinde de görülmektedir. Eğer adet döneminde değilseniz ve âdetiniz gecikmiş, kendinizi de duygusal hissediyorsanız bu da bir  hamilelik belirtisidir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Mide Bulantısı: Şüphesiz ki hamileliğin olmazsa olmazıdır mide bulantıları ve kokulara karşı hassasiyet. Vücutta meydana gelen değişikliler sonucu ilk iki ve  üç ay içerisinde  kusmalar görülmektedir. Sebepsiz yere anlam veremediğiniz kokular hissedebilir ve mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bu da hamile olduğunuzun en büyük kanıtlarındandır.

Vücut Isısının Artması: Hamile kaldıktan sonra vücut ısısında artış görülür. Kalp ve metabolizma daha hızlı çalışır ve besinlerde ki vitaminler ve mineraller sizden önce bebeğe ulaşır.

Vajinal Akıntı: Hamilelik belirtileri arasın yer alan bir başka madde de akıntılardır. Bebek oluşumu sayesinde östrojen hormonu salgılanmasında değişiklikler görülür. Bu da akıntılara neden olur. Bu akıntılar şeffaf, beyaz ya da krem renkte olmaktadır.  Daha önce böyle bir hastalığınız hiç olmadı ise  bu tür akıntıları dikkate almanız gerekmektedir.

Cinsel İsteksizlik: Hamileliğin ilk haftası görülen cinsel isteksizlik, hamilelik hormonun salgılanmasına bağlıdır. Aniden görülen cinsel isteksizlik bir hamilelik belirtisi olabilir. Göğüs uçlarında da kararma görülür.

Hamilelik belirtileri nelerdir diye sorulduğunda yukarıda ki maddeler bu sorunun cevabı olmuştur. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar diye soracak olursanız da ilk bir hafta içinde başlar.

Hamile miyim değil miyim? diye şüpheye düşen bayanların aşağıdaki hamilelik belirtileri listesi göz atmalarını tavsiye ederiz.

 

Bu konuda en önemli bulgu adet kanamasının gelmemesidir. Ancak her adet gecikmesini hamilelik olarak kabul etmek doğru olmaz. Kadının yaşamındaki bir takım değişiklikler, bazı rahatsızlıklar, psikolojik durum ve stres gibi bir çok etken kadının adet düzeninin bozulmasına ve adet gecikmelerine neden olabilir.

 

Hamilelik Belirtileri

 

 • Adet kanamasının kesilmesi (amenore)
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Bazı yiyecek ve içeceklere karşı tiksinti, bazılarına karşı aşırı istek
 • Yorgunluk, halsizlik ve uyku hali
 • İdrar şikayetleri
 • Bebek hareketlerinin algılanması
 • Göğüslerde hafif büyüme, duyarlılık, bazen de karıncalanma
 • Vaginal mukoza renk değişikliği
 • Artmış deri pigmentasyonu ve abdominal striaların görülmesi
 • Hormonal değişikliklere bağlı olarak aşırı duygusallaşma görülmesi

 

 


Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Vücudunuz başlıklı makalemizde Doğumun ardından, Normal doğumun ardından ve Vajinal doğumun ardından hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ? • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM