Hamileliğin Sekizinci Ayı ve Bebek | yehhu.NET

Hamileliğin Sekizinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Sekizinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Sekizinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Sekizinci Ayı, Sekizinci ay içerisindeyiz 28 ile 32 hafta arasında bu haftalarda anne adayının oluşan en önemli değişkenlik, yavaş yavaş doğum yaklaştığı için nasıl doğum yapacağım ne şekilde doğum yapacağım ve de inşallah erken doğum yapmam gibi şüpheler oluşacaktır. Bunların dışında birde doğum önü izni diye bir olay var, 32. haftada başlamaktadır. İkiz bebekte daha önce başlamaktadır yasal olarak. Buna ben ayrılsam mı veya devam etsem mi şeklinde bir düşünce başlayabilir. Doktorların önerisi bu izni doğum öncesi kullanmalarıdır. Çünkü doğacak bebeğin rahim içerisinde bakıma ihtiyacı vardır. Bu izni çalışarak kullanmak yerine istirahat ederek kullanmak doktorların önerisine göre çok daha mantıklı ama her anne adayının kendisi karar vermesi gerekmektedir.

Bu dönemde bebeğin hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Bebek hareketlerini çok sık olmakla beraber zaman zaman yavaşlaya bilir özellikle çalışılan dönemlerde gündüz, hiç endişelenmemeleri gerekmektedir anne adaylarının, bir köşeye çekildiği zaman eğer bebek hareketleri yeniden düzene girmiş ise bebekte bir sorun yok demektir.  Ana rahminde artık akciğer yavaş yavaş olgunlaşmaya başlıyor. Artık çünkü bebek doğuma hazır hale gelmesi gerekmektedir, vede önemli bir konu gözleri artık görmeye başlamaktadır.

Dışarıdan rahim içine yansıyan az miktardaki ışığı artık yavaş yavaş hissetmeye başlıyor, yani içeride artık gözlerde gördüğü için komple artık beş duyu organı da gelişmiş bir şekilde artık 32. hafta yani bu ayın sonlarına gelindiğinde doğum erken olsa bile aynen kırk haftalık bebek gibi davranıyor, ve hareketleri de bu şekildedir. 32 ile 40 hafta arasındaki fark nedir, akciğer olgunlaşması ve en önemlisi beyin gelişimidir. Beyin gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Akciğer olgunlaşması da hızlı bir şekilde devam etmektedir. Artık bu haftalardan itibaren bütün organlar çalışmaktadır, ve yavaş yavaş doğum sonrası yaşamaya hazır bir şekilde bebek gelmek için gayret etmektedir.


Bir önceki yazımız olan Hamileliğin Yedinci Ayı ve Bebek başlıklı makalemizde 7.ay, hafta hafta hamilelik ve Hamileliğin Yedinci Ayı ve Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM