Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek | yehhu.NET

Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek

Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek

Contents

Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek

Hamileliğin Dördüncü Ayı, Yani 12 ile 16 hafta arasındayız, bu dönemde ultrasonda baktığımız zaman ayrı düşmekteyiz çünkü daha geçen haftalarda kolları, bacakları ufacık bir taslaklar halinde gözüken anne karnındaki bebek bu haftalarda parmakları sayılacak şekilde, ayakları oluşmuş ve artık bir insan şeklinde ultrasonda gözükmektedir. Bu haftalarda baş ve gövde aynı boyutlarda iken gövde biraz uzadığı için başla vücut oranı oluştuğu için insansı bir hal almaktadır.

Bebeğin Şekillenmesi

Kollar ve bacaklarda uzamış oluyor, gözler artık bu ayda ortaya doğru çekilmiş oluyor ve beyin hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmüş oluyor ve artık kalp boşlukları seçilecek bir şekilde görülmektedir.
Bu dönemin özelliği ise anne karnındaki bebeğin omurgası gelişip son şeklini alıyor ve ultrasonda omurga kemiklerini teker teker sayacak bir şekilde gözükmektedir. Bu haftalarda bebek çok hareketlidir. örneğin hıçkırma, nefes alıp verme, sola veya sağ kıpırdanma, ellerini açıp ve kapama gibi hareketler anne karnındaki bebeğin hen sık yaptığı hareketlerdir. Anne tarafında ise, anne artık kendisini daha iyi hissetmektedir. Hamileliğe adaptasyon tamamlanmış oluyor, bulantı ve kusmalar azalır ve anne adayı daha iştahlı oluyor.

Bu dönemde uzmanların beslenme önerileri;

* Omega 3 içeren yiyecekleri bol tüketmeleri

* Balık, ıspanak ve ceviz yenmeli

* kalsiyum kaynakları olmalıdır.

* Süt ve süt ürünleri

* koyu yeşil yapraklı meyve sebzeleri bol bol tüketmeleri gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Hamileliğin ikinci Ayı ve Bebek başlıklı makalemizde bebeğin kalp atışları, Hamileliğin ikinci Ayı ve hamilelikte ikinci ay hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM