Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek | yehhu.NET

Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek

Hamileliğin Beşinci Ayı, Artık 16 ile 20 hafta arasındayız, bu dönem artık anne adayının karnının belirdiği bir dönemdir. Bazı anne adayları daha herkesin bir dönemde karnının belirdiğini gözlemleye bilirler, bazı anne adayları ise diğer anne adayları ile karşılaştırma yaptığında karnının belirmediğini göre bilmektedir. Bu olay tamamen kişisel bir farklılıktır. Bazı anne adaylarının karnı daha sonra çıkmaktadır. 16 ile 20 hafta arsında artık yavaş yavaş anne adaylarının kıyafetlerini yenilemesinde fayda vardır. Daha önce giymediğiniz giysiler dar gelecektir, daha kötüsü karında çatlaklar oluşa bileceği için doktorun önerisi ile alabileceğiniz veya kozmetik ürünler bölümünde bulabileceğiniz gebelik çatlaklarını önleyici kremler hamilelik döneminde kullanılmalıdır. Anne adayı tarafındaki en önemli değişimler bunlardır.

Anne karnındaki bebekte ise rahim çok daha hızlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir. Bebeğin organları kitlesel olarak büyümektedir. Bu dönemde ilginç birşey ise artık bebeğin kulak kemikleri oluşmaktadır.
Çünkü artık işitme başlamaktadır, işitme başlayacağı için kulak çekiç, örs, dengi değimiz iç kulak yolundan dış kulak yoluna sesi ileten kemikler gelişmeye başlıyor. Bunun dışında beyin çok hızlı bir şekilde büyümeye başlamaktadır. Beyin geliştirici hen önemli meddeler içerisinde omega 3 olduğu için balık, ıspanak ve semiz otu bunları sık sık tüketmek gerekmektedir. Doktorun önerdiği vitaminleri kullanmalıdır. Bazı anne adaylarında kan takviyesi gereke bilir, ve bu dönemde ultrasonda bebek çok ayrıntılı bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Ve bu aylarda üçlü test dediğimiz test bu haftalarda yapılmaktadır.


Bir önceki yazımız olan Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek başlıklı makalemizde 4.ay, hafta hafta hamilelik ve Hamileliğin Dördüncü Ayı ve Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM