Hamileliğin Altıncı Ayı ve Bebek | yehhu.NET

Hamileliğin Altıncı Ayı ve Bebek

Hamileliğin Altıncı Ayı ve Bebek

Hamileliğin Altıncı Ayı ve Bebek

Hamileliğin Altıncı Ayı, Altıncı ayın içerisinde anne adayı tarafında en büyük özellik bebeğin hareketlerini hissetmeye başlamasıdır. Bebek anne rahminde çok hareketlidir ancak anne adayı tarafından hissedilmesi, on dokuz ile yirminci haftalar arasına denk gelmektedir. Daha önce hamilelik yapmış anne adaylarında bu olay daha erken hissedile bilir ancak ilk doğum yapacak olan anne adaylarında altıncı aydan sonra kıpırdanmaları anlaya bilirler.
Anne adaylarının bu dönemde dikkat etmeleri gereken en önemli nokta bazen hareketli olur bazende hareketini hissetmeye bilir bebeğin aslında bebek hareketlidir, ama anne adayının yavaş yavaş alışacağı için bazen anne adayları hissetmezler ise hiç kaygıya kapılmamaları gerekmektedir. Baba adayları ne zaman hisseder bu hareketleri, bu ayın sonuna doğru baba adayı da, kemik yapısı gelişmeye başlayacağı için bebeğin onu hissetmeye başlayacaktır.

Bebek tarafında ise; Bebek bir kere en önemli gelişim kadardır. Bebeğin kasları çok hızlı bir şekilde gelişmeye başlıyor ve bebek bu kasları geliştirmek için bilinçli olarak hareket ediyor.
Örneğin, kolunu bacağını oynatır, solunum hareketleri yapar, neden bu hareketleri yapar, bebeğin anne rahminde bunları yapmasa o kaslar işlev yapamaz doğduğu zaman o kasların hemen işlev görmesi gerekmektedir. Bebek doğduğunda işlev göreceği kaslar, bunların en önemlisi solunum kaslarıdır. Yakalama refleksi emme refleksi ağız kasları ve el kaslarının çok iyi çalışıyor olması gerekmektedir.
Bebek bu hareketleri bilinçli bir şekilde bunların antrenmanı yapmaktadır anne rahimi içerisinde.

Bu ayın sonuna doğru ilk sesleri doymaya başlamaktadır. Bu sesler, annenin kap sesi, zaten bir süre sonra bağlılık gelişmektedir. Annesinin kalp sesleri bebeği sakinleştiren bir ritimdir.
Annesinin bağırsak hareketleri ve etraftan duyduğu sesler. Etrafından duyduğu sesler daha çok kalın sesler değilde daha ince seslerdir, çünkü kulak kemikleri bu ayın sonuna doğru daha ince sesleri algılaya bilmektedir. Ve bebekte yeni yeni bir ses hafızası gelişmektedir.Bu dönemin sonuna doğru yapılan çalışmalar rüya görmeye başlaması, rüyalarında ne görüyor, rüyasında sadece ses görmektedir. çünkü daha bir görüntü şu anda yoktur.


Bir önceki yazımız olan Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek başlıklı makalemizde 5.ay, hafta hafta hamilelik ve Hamileliğin Beşinci Ayı ve Bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM