Hamile Bayanların Yasal Hakları | yehhu.NET

Hamile Bayanların Yasal Hakları

Hamile Bayanların Yasal Hakları

hamilelerin yasal hakları, hamile hakları nelerdir, Hamilelik hakkı, hamileyim haklarım neler, Hamile Bayanların Yasal Hakları

Hamile Bayanların Yasal Hakları

Doğum yardımı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından prim şatları uygun olan kadınlara verilen yardımdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan masraflar, düzenli yapılan kontroller, alınan sağlık yardımları, doğrum sırasında ödenen masraflardır. Anne doğum iznini kullandığı sürece işvereninden aylık ücretini almaktadır. Annenin emzirme izni ve emzirme ödeneği alma hakkı vardır.

Hamilelik
Hamilelik

Eşi doğum yapan babanın izni var mıdır?

Memur olan babaların istemeleri durumunda 10 günlük babalık izni vardır. İşçiler lehine bu şekilde bur düzenleme yoktur. Toplu iş sözleşmelerinde ise bu yönde bir düzenleme varsa kullanılabilir.

Doğum izninde maaşı neresi öder?

Doğum yapan eğer işçi ise, çalışmadığı dönem için iş göremezlik raporu alır. İşyerinin bağlı bulunduğu kurumun şube müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Eğer işveren kendi ödeme yaparsa bunu kurumdan ister. Genel uygulamada ise işçi sosyal güvenlik kurumundan ücreti kendi alır.

Doğum izninin süresi ne kadardır?

Doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni bulunmaktadır. Çoğul gebeliklerde doğumdan önce olan 8 haftalık izne 2 hafta daha eklenir. Doktor tarafından sağlık durumu iyidir raporu alınması halinde doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Kullanmadığı izinler doğum sonrasına eklenir.

Doğum sonrası işine dönen anne mesai saatlerinde değişiklik talep edebilir mi?

Kadınların doğum sonrasında çalışma saatlerini, dinlenme saatlerinin geçici olarak düzenlenmesini talep etme hakları vardır.

Doğum yapan kadın işyerinden hangi taleplerde bulunabilir?

Kadınların doğum süresince hakları Anayasa tarafından korunmaktadır. Bu haklar aşağıda belirtilmektedir.

 • Hamile, doğum yapmış veya emziren kadınların çalışma saatlarinin düzenlenmesini talep etme hakları vardır.
 • Hamile, doğum yapmış veya emziren kadınların duruş sorunlarını ve kaza ihtimallerinin en aza indirecek şekilde düzenlenir, mümkünse oturarak çalışması sağlanır.
 • Hamile, doğum yapmış veya emziren kadınların ihtiyaçları doğrultusunda yeme molaları, temiz içme suyu temini şeklinde ihtiyaçlar sağlanmalıdır.
 • Hamile veya yeni doğum yapmış kadınların tek başına çalıştırılmaması gerekmektedir. Bu durum zorunlu olursa yanlış çalışan kadının diğer işçilerle kolay şekilde iletişim sağlayacağını ortam hazırlanır.
 • Hamile kadınların yüksekte çalıştırılmaması esastır.
 • Hamile, doğum yapmış veya emziren kadınların iş stresi hissetmemeleri için gereken koşullar sağlanmalıdır.
 • Düşük veya ölü doğum yapmış bayanlara bu dönemi atlatmaları için gerekli ortam sağlanmalıdır.
 • Hamile kadınların sigara içilmeyen ortamlarda mümkünse uzanarak dinlenmelerini sağlayacak ortam hazırlanmalıdır.

 

 


Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Güzellik Nasıl Başarılır başlıklı makalemizde doğum sonrası, doğum sonrası güzel olmak ve doğum sonrası güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ? • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM