Göz Hastalıkları ve Gözlerin Kızarması | yehhu.NET

Göz Hastalıkları ve Gözlerin Kızarması

Göz Hastalıkları ve Gözlerin Kızarması

göz hastalıkları, gözlerin kızarması, gözler neden kızarır, gözlerim neden kızardı, Göz hastalıkları neden olur

Göz Hastalıkları ve Gözlerin Kızarması

Mevlana’nın “İnsanın ruhu gözlerindendir, gerisi cesetten ibarettir” sözünü anımsatan Göz Vakfı Yıldırım Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Birtan Öztürk, göz sağlığının son dere önemli olduğunu vurguluyor.

Göz Vakfı Yıldırım Göz Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Birtan Öztürk gözdeki kızarıklıkların önemli bir hastalık olabileceğine dikkat çekiyor. “Göz hastalıklarının en sık karşılaşılan bulgusu gözlerde kızarıklık ya da diğer adıyla kırmızı gözdür” diyen Op.Dr.Birtan Öztürk, bu durumun gözü oluşturan dokuların herhangi birinde sorun olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Göz kızarıklıklarının hafife alınmaması gerektiğini vurgulayan Op.dr. Birtan Öztürk sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu durum gözü oluşturan dokuların herhangi birinde sorun olduğunu gösterir. Bu sorunların çoğu basit olmakla birlikte, önemli sorunların göstergesi de olabilir. Hafife almadan altta yatan hastalığın belirlenmesi ve buna göre tedavi uygulanması gerekir.

Gözün kırmızı görünmesinin sebebi göz yüzeyinde bulunan zayıf damarlardan birinin kanaması da aynı görünüme sebep olmaya yol açabilir.

En Sık Karşılaşılan Konjunktivit

Kırmızı gözün çok geniş bir hastalık grubu olduğuna değinen Op.Dr.Öztürk “Göz kapaklarından başlayıp konjonktiva, kornea, gözün renkli kısmı olan iris, lens ve retina tabakasının problemleri karşımıza gözde kırmızılık olarak çıkabilir. Mikrobik, alerjik, travmatik, konjenital kaynaklı bir çok sebep kırmızı göze sebep olur. Konjektivit en sık karşılaşılan göz hastalığıdır. Bakteriyel veya viral sebeplere bağlı olabilir. Yeni doğanlarda, doğum kanalından göze bulaşan mikrobik etkenlerle, doğumdan hemen sonraki günlerde ortaya çıkabilir. gözde kızarıklık, çapaklanma ve sulanma yapar. Çapaklanmanın rengi miktarı etkene ve şiddete göre değişir. Çapaklanma nedeniyle kapaklar birbirine yapışabilir.

Mikrobik etkenler kornea tabakasını etkilediğinde korneal ünlser, konjunktivada hiperemi meydana gelir. Şiddetli ağrı, sulanma, ışığa karşı hassasiyet vardır. Görmeyi azaltan kalıcı hasarlara, lekelere sebebiyet olduğu için, doktor kontrolü önemlidir. Tedavisinde antibiyotikli damla, pomatlar kullanılır. kontakt lens kullanımı önemli bir etkendir. Bütün miktobiyal olaylarda, diğer aile bireylerinin mikrop kapmaması için, havlu gibi ortak kullanılan malzemeler ayrılmalıdır” diyor.

Ev Tozu, Polen, Makyaj

Alerji gözün herhangi bir maddeye karşı aşırı reaksiyon göstermesi olarak tanımlayan Op. Dr. Birtan Öztürk polenler, ev tozları, ilaç ya da kozmetik amaçla göze sürülen maddelerin en sık alerji sebepleri arasında yer aldığını belirtiyor. Böyle durumlarda gün ışığına çıkmanın şikayetleri artabildiğine işaret eden Op. Dr. Öztürk “Temel tedavi, sebep olan etkenlerden uzak durmaktır. Bu genellikle pek mümkün olmaz. Belirtiler ortaya çıkmış ve şikayetler fazla ise ilaç tedavisine başlamak gerekir. İlaçlar hastalığı ortadan kaldırmaz; sadece gözü rahatlatır” diye konuşuyor.

Göz yaralanmalarının ise en acil durumlardan biri olduğu konusunda uyaran Op.Dr.Birtan Öztürk, künt yada delici uçlu herhangi bir maddenin, dikkatsizlik, kaza gibi nedenlerden göze değmesinden dolayı göz dokularında meydana gelen yaralanma gözde kanlanmaya neden olduğunu belirtiyor.

Bu durumun önemli olduğuna işaret eden Op. DR. Birtan Öztürk sözlerini şöyle sürdürüyor: “böyle durumlarda kornea, konjunktivada veya sklera tabakasında yırtılmalar olabilir. Gözün kaybına kadar gidebilecek acil durumlar onaya çıkabilir, ameliyat gerekebilir. Hemen doktora başvurulmalıdır.

GLOKOMDA RİSK!

Gokom ya da halk arasında bilinen adıyla göz tansiyonunun 40 yaş üzerindeki kişilerde görme kaybına sebep olan hastalıkların basında geldiğini bildiren Op. Dr. Birtan Oztürk, bu hastalığın en önemli özelliğinin belirti vermeden sinsice göz sinirlerini harap ettiğini söylüyor.

Hastanın farkına varmadan görüşünü kaybedebileceği uyarısında bulunan Op. Dr. Öztürk sözlerine şöyle devam ediyor: “Kapalı açılı glokom türünde, gözde ani ve ciddi basınç yükselmeleri olur. Baş ağrısı, göz ağrısı, kırmızı göz, ani görme azalması gibi belirtileri vardır. Glokomun hangi tüm olursa olsun, görmeyi kalıcı, geri dönüşümsüz olarak harap etme potansiyeli vardır. Tedavisi asla ihmal edilmemelidir.

Çoğu zaman ilaçlarla, bazen direkt ameliyatla, bazen de YAG laZerlerle tedavi edilir.” Gözde yabancı cisim sorununun ise kişinin günlük yasamı şuasında göze herhangi bir yabancı cisim kaçması sonucu meydana geldiğini belirten Op. Dr. Birtan Öztürk “Yabancı cisim, çoğun-lukla yüzeyel tabakalarda kalmakla birlikte, sanayi kesimindeki iş kazalarında gözü delerek içeri girmesi, körlüğe götürebilecek durumlar söz konusu olabilir. Doktor tarafından yapışan yabancı cisimlerin çıkarılması gerekir” diyor.

KURU GÖZ SENDROMU

Göz kuruması
Kızarmış Gözler

Gözyaşı salgısında veya kalitesinde azalma nedeni ile oluşan kuru göz sendromuna dikkat çeken Op. Dr. Birtan Oztürk bu durumun daha çok ileri yaşlarda ortaya çıktığını, menopoz sonrasında kadınlarda ve sistemik ilaç kullanan yetişkinlerde daha sık görüldüğünü değinerek belirtilerini ise şöyle sıralıyor:

“Kızarıklık, yanma, batma, sulanma. ışığa hassasiyet gibi belirtileri vardır. Bunlar; daha çok dikkat gerektiren işler yapılırken ortaya çıkar. Tedavisinde, suni gözyaşı preparatları kullanılır. Şüpheli durumlarda, altta yatan sistemik hastalığı araştırmak gereklidir.”

Gözün beyaz kısmında aniden ortaya çıkan ve Subkonjouktival kanama olarak adlandırılan kırmızılıkların da önemli olduğunu vurgulayan Op. Dr. Birtan Öztürk, “Genelde, ileri yaşta, yüksek tansiyon hastalarında kendiliğinden oluşabilir ya da ıkınma, öksürme, agir kaldırma gibi venöz basıncı arttıran durumlarda oluşur.

Artan basınç sonucu zayıf damarlardan biri açılır ve sınırlı bir kanama alanı oluşur. Nadiren, kanama bozuklukları ile beraber de gönilebilir. Herhangi bir tedavi kullanılmadan 10 -14 gün içinde kendiliğinden geçer. Sık tekrarlaması dıırumunda altta yatan sebebin araştırılmasında Fayda vardır” diye konuşuyor.

Üveiti, skleriti gibi has-talıkların gözde önemli kızarıklık nedeni olduğuna dikkal çeken Op. Dr. Binan Öztürk, bunların daha nadir görüldüğüne ve bazı sistemik hastalıkların belirtisi olabileceğini ifade ederek uyarıyor: “Bu yüzden doktor kontrolü ve sistematik araştırma yapılması önemlidir. Kalıcı hasar yapabileceklerinden dikkatle tedavisi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan Karındaki Şişlik Yumurtalık Kanseri Habercisi başlıklı makalemizde Karındaki şişlik nedir, Yumurtalık kanseri ve Yumurtalık kanseri belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM