Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi | yehhu.NET

Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi

Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi

Contents

Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi, Göğüsün sertleşmesi hastanelerde gerçekleşen doğumlarda evdeki doğumlara nazaran daha çok görülür

Göğüslerin Sertleşmesi ve Şişmesi

Göğüsün sertleşmesi hastanelerde gerçekleşen doğumlarda evdeki doğumlara nazaran daha çok görülür. Bunun sebebi ise hastanelerde genellikle doğum sonrası bebeği yıkayıp, besledikten sonra belli saatte anneye getirilmesidir. Oysaki bebeğin biran önce anne göğsüne verilmesi hem bebek için faydalıdır ve hem de annelerde göğüslerin sertleşmesi sorununun oluşmasını ortadan kaldıracaktır. Doğumdan birkaç gün sonra şişkinlikler de çekilecektir.

Göğüslerin şişip sertleşmesini önlemek için göğüslerin boşaltılması lazımdır ve anne doğumdan sonra en kısa zamanda bebeğini emzirmelidir. Bebeğin severek emmesi göğüslerin şişmesini ve sertleşmesinin önünü alır.

Göğüslerin şişmesi

Yaralanma veya başka bir nedenden göğüste şişkinlik olursa bu durumda bebeğin anne memesini emmesine engel olabilir. Bu takdirde, annelere sütünü sağmasını ve sağmış olduğu sütü bardak veya çay kaşığı yardımıyla bebeğe vermesini öğretiniz.

Göğüsteki şişlikleri ve ağrıları ortadan kaldırmak için temiz bir bezi ıslatıp sıktıktan sonra sırayla göğüslerin üzerine koymanız önerilir.

Süt sızıntısı

Süt sızıntı yaptığında, annenin göğsüne sızan sütü kendinde toplaması için temiz bir bez bırakması önerilir. Bu bez parçalarını düzenli bir şekilde değiştirmesi ve yıkaması da gerekmektedir. Küçük havlu parçaları da bu iş için daha uygundur. Zamanımızda göğüs pedleri de aynı işi görmektedir.

Bu durumda annenin yapabileceği diğer bir şey ise, sütü sağarak saklaması ve gerektiğinde bebeğine vermesidir. Ama saklama imkanı yok ise sütü sağarak dökmesi de bu akıntıları azaltır.

 


Bir önceki yazımız olan Anneden Süt Sağmak başlıklı makalemizde Anneden Süt Sağmak, memeden süt nasıl sağılır ve memeden süt sağmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM