Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler | yehhu.NET

Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler

Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler

Gebelikten önce yapılması gerekenler aşağıda anlatılmıştır. Gebelik önceden planlanması gereken bir dönemdir. Sağlıklı bir bebek sahibi olmak için sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek gerekir. Bunun için anne bedenini ve psikolojisini gebeliğe ve bir bebek sahibi olmaya hazırlaması gerekir. Annenin, hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapması, daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesini sağlar. İşe nereden başlanmalı bir göz atalım…

Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler

* Gebe kalmayı planladığınızda ilk yapılacak şey doktora giderek sağlık kontrolünden geçmektir. Vücutta var olan eksikliklerin gebelik öncesi tamamlanması, normal seviyesine getirilmesi gerekir.

* Sigarayı bırakın. Alkol ve Kafeinden uzak durun. Gebelik öncesi ve sırasında sigara, alkol ve aşırı kafein tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği için uzak durulması gerekir.

* Kilonuzu kontrol altında tutun. Gebelik öncesi ideal kilonuzda olmaya dikkat edin. Kilolu iseniz size uygun bir diyet ile kilo verin. Zayıfsanız yine size uygun hazırlanmış bir diyet programı ile ideal kilonuza ulaşın.

Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve Bel Kalça Oranınızı (BKO) hesaplayarak, zayıf mı? Şişman mı? Normal kiloda mı? olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Hamilelikten Önce Yapılması Gerekenler
Hamilelikten Önce Yapılması Gerekenler

İdeal kilo hesaplama formülü: BKİ = Kilo (kg) /Boy² (m²)

Beden Kitle İndeksi

19’dan daha küçük ise Çok Zayıf

19 – 21 arasında Zayıf

21- 25 arasında Normal Kilolu

25-30 arasında Hafif Şişman

30 ve üzerinde Şişman (Obez)

40 ve üzerinde Aşırı Şişman (Morbid Obez)

Bel-Kalça oranı hesaplaması: BKO=Bel Çevresi (cm) / Kalça çevresi (cm)

Bel Kalça Oranı, Kadında 0,8 den küçük ,Erkekte 0,9 dan küçük olmalıdır.

* Beslenme Alışkanlıklarınızda olumlu değişiklikler yapın.öncelikle 4–5 gün yediklerinizi not edin.(gün-saat-miktar-tür olarak).bu olayı net görmenizi kolaylaştırır ve nerede değişikliğe gitmeniz gerektiğini gösterir.

* Beslenmenizi Planlayın. Besinle 5 temel besin grubuna ayrılmaktadır.(süt-yoğurt grubu, et grubu, tahıllar, sebze ve meyve grubu, yağ ve şekerler grubu). Ana öğünlerde her besin grubundan bir yiyecek bulundurulmalıdır. Ara öğünlerle desteklemek de gerekebilir.

Gebelikten önce yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Diyetisyen Gülşah BAŞOĞUL
Beslenme ve Diyet Uzmanı

 


Bir önceki yazımız olan Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar başlıklı makalemizde Çocuk Sahibi Olmak için tedaviler, Çocuk Sahibi olmak için yapılacaklar ve Çocuk Sahibi Olmak için yapılanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM