Gebelik Süreci'nde Annedeki Hafta Hafta Değişimler | yehhu.NET

Gebelik Süreci’nde Annedeki Hafta Hafta Değişimler

Gebelik Süreci’nde Annedeki Hafta Hafta Değişimler

gebelik süreci, hamilelik sürecindeki değişiklikler, hamile annedeki gelişimler, hamile annenin gelişimi, Hafta Hafta Bebek gelişimi

Gebelik Sürecinde Annedeki Hafta Hafta Değişimler

1. ve 2. Hafta

Gebelik Süreci’nde Embriyo hemen, hemen bir mercimek kadardır. Kollar ve bacakların olduğu yerde dört adet kabarcık oluşmuştur. Damarları, sinir sistemi, ağzı ve çenesi yavâş, yavaş oluşmaya başlar ve embriyo sıvı dolu bir kesenin içinde yüzer durumdadır.

3. Hafta

Gebeliğin üçüncü haftasında bedende herhangi bir değişim meydana gelmemektedir. Hatta adet dönemi de geride kalmış değildir.

4. Hafta

Besinleri ve oksijeni bebeğe taşıyan plasentayla beraber annenin kanını da taşıyan damarlar oluşmaya başlar.

Bebekte deri, saç, sinir sistemi, beyin, karaciğer, pankreas, sindirim sistemi, tiroid, kaslar, iskelet kan sistemi, oluşmaya başlar.

Embriyonun besin almasını sağlayan hücreler, minik kan birikintileri oluşturur. Bu birikintiler bebeğin damar oluşumunu sağlar.

5. Hafta

Bedende meydana gelen değişikliklerden kimileri fark edilip kimileri fark edilemeyebilir. Daha öncede belirtilen kimi hamilelik sinyalleri kendisini daha belirgin bir şekilde gösterecektir.

Haftada Bedende Meydana Gelecek Değişiklikler
Mide Bulantısı ve Kusma
Hamileliğin en çok anlaşılabilir belirtilerinden biridir. Genellikle sabahlan kendisini hissettirse de günün her saatinde kendisini hissettirebilir.

Şayet bu mide bulantıları ve kusmalar olmasın gerekenden fazla ve şiddetli ise doktora görünmekte fayda vardır.
Göğüslerdeki Değişiklikler

Göğüs uçlarında acıma, etrafındaki bezlerde kabarma ve göğüs çevresindeki halkalarda koyulaşma meydana gelir.

Sık Yaşanan İdrar

Büyüyen rahmin idrar torbasına yaptığı baskı idrar ihtiyacını doğurur. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde rahmin büyümesi bu hissin daha çok artmasına neden olacaktır.

Halsizlik ve Yorgunluk

Gebeliğin diğer belirtilerinden biridir. Büyüyen bebekle beraber bu süreç gebelik boyunca sürüp edip kendisini devamlı hissettirecektir.

6. Hafta

Rahimde değişimler meydana geldiği gibi aynı zamanda belirgin bir şekilde alman kilolarda ortaya çıkacaktır. Yada mide bulantısından dolayı kilo verilmesi de mümkündür.

Artık kıyafetler biraz daha bol olmalı, rahat hareket edilebilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Kilo alımı bel bölgesinde olduğu gibi, bacaklarda ve göğüslerde de kendisini belli edebilir.

7. Hafta

Alınan kilolar tam anlamıyla belli olmayabilir. Şayet kilo alınsa da alman kilolar birkaç kilodan fazla olmayabilir. Yada birkaç kilo kaybedilebilir.

Gebelik Süreci’nin ilerleyen süreçlerinde bu kilo kayıpları duracak ve kilo alınmaya başlanacaktır. Mide bulantılarında ve kusmalarda artış olabilir.

10 . Hafta

Fiziksel değişimlerin kendilerini iyice belli etmesiyle beraber, duygusal değişimlerinde kendilerini belli ettikleri haftalardır. Bu haftalar genellikle gebe olan kadının kendi fiziksel değişimleri ve eşinin kendisini beğenip beğenmediğini düşünmesi gibi problemler başlar.

Özelliklede duygusal anlamda birçok karışık hisse sahip olacaktır. Kimi zaman karamsarlığa kapılıp küçücük bir olaya karşı ve ağlayarak tepki verebilir. Bu duygusal gelgitler gayet doğaldır ve belli bir süre daha devam eder.

11. Hafta

Rahim, içindeki ceninle beraber büyümekte ve karnın aşağı kısmında hissedilebilmektedir. Bebek hissedilebilir ama hareketleri bu dönemde hissedilemez. Bu dönemde bebek hareketleri sanılan hareketler midede meydana gelecek gazlar sonucu oluşmakta yada gebelik oldukça hızlı ilerliyor demektir.

Bunların dışında hormon, el değişimler sonucu kimi gebelerde saç ve tırnak uzaması görülebileceği gibi kimi gebelerde ise saçlarda dökülme olabilir. Bunların geçici değişiklikler olduğunu unutmamak gerekir.

12. Hafta

Rahim daha da büyümekle kalmayıp aynı zamanda ağırlık olarak ta değişime uğramıştır. Rahim duvarı Proje-

toron ve östrojen hormonlarının uyarısıyla büyür ve ilerleyen süreçte plasentanın ve bebeğin büyümesi için rahim duvarını gerer ve bu duvarın incelmesine neden olur.

Gebeliğin en büyük problemlerinden biri olan bulantılar artık azalmaya başlar. Karınla beraber göğüslerde büyümeye ve hassaslaşmaya başlar. Kalçalardaki ve bacaklardaki kilo artışı daha belirgin bir şekilde meydana çıkar.

Karnın alt bölgesindeki değişimlerden hamilelik daha rahat anlaşılır. Rahim göbek deliğinin birkaç parmak altında hissedilmektedir. Bebeğin hareket ettiğini hissetmek için hala erken bir zamandır.

Hamilelik
Hamilelik

16. Hafta

Gebeliğin dışarıdan da bakıldığında yavaş, yavaş belli olduğu haftalardır. Bebeğin bütün organları tamamıyla oluşmuştur.

17. Hafta

Bebeğin hareketleri yavaş, yavaş hissedilir bir hal almaktadır. Gebelik ilerledikçe rahmin baş kısmı neredeyse yuvarlak bir şekil alır. Genişlemekte olan rahim belli bir zaman sonra genişlediğinden daha hızlı uzar ve böy-lece ortaya daha oval bir şekil çıkar.

Büyümekte olan rahim bağırsakları yanlara ve yukarı doğru iterek kendisine yer açar ve karına doğru yaklaşmaya başlar. Kemikleri birbirine bağlayan bağlar aynı zamanda rahmin üst kısmına da bağlı bir haldedir. Gebelik süresince bu bağlar uzayıp kalınlaşmaktadır. Aniden yapılacak olan hareketler bu bağların çekilmesine ve bunun sonucunda da acıya ve ağrıya sebep olabilirler.

Bu ağrı tek tarafta olduğu gibi her iki tarafta da meydana gelebilir. Ortaya çıkan bu durum bebek için zarar verici bir hal olmadığı gibi aynı zamanda rahmin büyüdüğünün de bir işaretidir.

Bu tür ağrılarda uzanıp dinlenmekte fayda vardır. Fakat ağrılar şiddetli bir şekilde sürmekte ise doktora gitmekte fayda vardır.

18. Hafta

Rahim artık göbek deliğinin altında hissedilebilir. Rahim artık iyice büyümüştür, neredeyse irice bir ayva kadar belki de biraz daha büyük bir hal almıştır. Bu noktada alınan kilo miktan 4 kilo ile 6 kilo arasında değişmektedir.

Şayet alman kilo miktan bu miktarların üstünde ise kilo alımını kontrol altına almak yada bu işin uzmanlarına baş vurmakta fayda vardır. Alınan fazla ki lolar gebelik süresince ve doğum esnasında zorluk çıkarabilirler. Doğum sonrasında bu kilolardan kurtulmakta hiç kolay olmayabilir.

19. Hafta

Kilo alımı muhtemelen daha da artmıştır. Plasenta gelişmekte göğüsler ise biraz daha büyümektedir.

20.Hafta

Hamile olduğunuz artık rahatlıkla anlaşılabilir. Rahim ise neredeyse göbek deliğinin 1 cm altına gelmiştir. Alınan kilo miktarı ise hemen, hemen 6 kilo civarındadır.

21. Hafta

Büyümekte olan karın hareket etme şekillerini pek kısıtlamaz, yürürken, otururken, eğilirken herhangi bir problem yaşanmaz. Rahim Göbek deliğinden yaklaşık olarak 2 cm kadar uzaktadır. Bulantı ve kusmalar neredeyse bitmiştir.

23. Hafta

Rahim göbek deliğinin yaklaşık olarak 3 – 4 cm kadar altındadır. Gelişen süreçle beraber karındaki değişikliklerde daha belirgin bir biçim almaktadır.

Kann neredeyse yuvarlak bir görünüm kazanmış olmalıdır. Alman kilo miktarı 5 – 7 kilo kadardır. Süreç ilerledikçe kiloda da artış meydana gelecektir.

24. Hafta

Rahim yaklaşık olarak göbek deliğinin 4 – 5 cm kadar altına gelmektedir.

25. Hafta

Gelinen bu haftayla beraber rahim biraz daha büyür ve göbek deliğinden yaklaşık olarak 5 cm uzaklıktadır. Büyüyen rahim yaklaşık olarak küçük bir top büyüklüğüne erişmiştir.

26.Hafta

Rahim yaklaşık olarak göbek deliğinin 6 cm kadar uzağındadır. Hamileliğin gelinen bu evresinden sonra rahim yaklaşık olarak her hafta 1 cm büyümektedir. Bu haftalarda normal bir beslenmeyle yaklaşık olarak 7-10 kilo arası bir kilo alımı söz konusudur.

Hamilelik
Hamilelik

27. Hafta

Büyümekte olan rahim yaklaşık olarak göbek deliğinden 7 cm uzaklığa erişmiş durumdadır.

28. Hafta

Rahim göbek deliğinden 8 cm uzaklığa varmış durumdadır. Şu ana kadar alınan kilo miktarı 7-10 kilo arasındadır. Hamileliğin bu dönemleri rutin testlerin yapıldığı dönemdir.

29. Hafta

Rahim göbek deliğinden 8-10 cm arası bir uzaklığa ulaşmış durumdadır. Bebeğin yapmış olduğu hareketler rahatlıkla hissedilebilmektedir. El ve sırt ağrılarının artmasıyla beraber, göğüslerdeki hassasiyette artmaktadır.

30. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 10 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Gebelik süresince alınan kiloların büyük bir bölümü bebeğin ve plasentanın gelişimi ile ilgilidir.

31. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 11 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Alınan kilo miktarı ise 10 – 12 kilo civarındadır. Rahim artık karnın genişçe bir kısmını doldurmaktadır.

32. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 12 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Artık rutin olarak doktora gidişlerin zamanını kısaltmakta fayda vardır.

Doğum sürecine doğru yaklaştıkça öğrenilmesi gereken bir çok şey ortaya çıkar ve bunları öğrenmek gebe olan kişiyi doğuma daha iyi hazırlar.

34. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 14 cm uzaklığa erişmiş durumdadır.

35. Hafta

Alınan kilo miktarı ortalama olarak 11-13 kilo arasındadır. Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 15 cm uzaklığa erişmiş durumdadır.

36. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 16 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Gebeliğin bu haftalarında bebek doğum için uygun olan pozisyonu almış durumdadır.

Bebeğin uzuvlarının tam olarak yerlerini saptamak zordur. Ancak tekmeleme hissine göre bir fikir öne sürülebilir. Bunun en iyi yanıtını doktor verecektir.

çocuğunuzun sağlığını koruyun

37. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 17 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Şayet 37. haftaya gelindiğinde bebeğin pozisyonunda bir terslik söz konusu ise bunun değişme ihtimali devam etmektedir.

38. Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 18 cm uzaklığa erişmiş durumdadır.

39.Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 19 cm uzaklığa erişmiş durumdadır. Artık kilo alımı da durmuştur.

40.Hafta

Rahim göbek deliğinden yaklaşık olarak 20 cm uzaklığa erişmiş durumdadır.


Bir önceki yazımız olan Doğum Sonrası Güzellik Nasıl Başarılır başlıklı makalemizde doğum sonrası, doğum sonrası güzel olmak ve doğum sonrası güzellik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM