Gebelik Sonrası Psikoz | yehhu.NET

Gebelik Sonrası Psikoz

Gebelik Sonrası Psikoz

Gebelik Sonrası Psikoz

Gebelik Sonrası Psikoz, Gebelik Sonrası Psikoz postpartum depresyon ve anksiyete oranlarıyla karşılaştırıldığında daha seyrek görülen bir hastalıktır. Yaklaşık olarak her 1000 doğumun 1 ya da 2’sinde ya da doğumların %.1’inde görülmektedir. Başlangıcı anidir ve genellikle doğum sonrasındaki ilk dört haftada görülür.

Gebelik Sonrası Psikoz
Gebelik Sonrası Psikoz görsel

Doğum sonrası psikozunun belirtileri aşağıdakileri içermektedir:

Sanrılar ya da garip inançlar

Halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme ya da işitme)

Aşırı sinirlilik

Hiperaktivite

Uyku ihtiyacında azalma ya da uyuyamama

Paranoya ve şüphecilik

Hızlı duygudurum dalgalanmaları

Bazen iletişim kurmada güçlük çekme

Postpartum Psikoz için en önemli risk faktörleri arasında kişide veya ailesinde bipolar (iki uçlu)  bozukluk ya da psikotik atak öyküsünün olması bulunmaktadır.

 

Postpartum psikoz geliştirmiş kadınlarda hastalığa bağlı olarak bebeğini öldürme ya da intihar etme oranı %5’tir. Bu, psikoz yaşayan bir kadının gerçeği değerlendirme yetisinin bozulmasından dolayı olmaktadır. Psikotik durumda olan bir kadına sanrılar ve garip inançlar mantıklı ve anlamlı gelmekte ve bunların çoğu dini içerikli olmaktadır. Böyle durumda olan bir kişinin derhal tedavi edilmesi gerekir.

 

Aynı zamanda, postpartum psikoz geçiren bir çok kişinin şiddet komutları içeren sanrılarının olmadığını bilmek önem arz etmektedir. Sanrılar bir çok formda olup, hepsi zarar vermeye yönelik olmayabilir. Postpartum psikoz yaşayan kadınların çoğu kendilerine ya da başkalarına zarar vermezler.

 

Ancak, psikoz sanrısal düşünceler ortaya çıktığı ve muhakemede azalma olduğu için her zaman tehlike riski bulunmaktadır. İşte bu yüzden bu hastalığı olan kadınların tedavi edilmesi ve alanında uzman olan sağlık çalışanları tarafından takip edilmesi gerekir.

 

Postpartum Psikoz geçicidir ve profesyonel yardım ile tedavi edilebilir. Fakat, acil bir durumdur ve bu konuda hemen yardım alınması gereklidir.

 


Bir önceki yazımız olan Stresle Mücadele Yöntemleri başlıklı makalemizde stres ve Stresle Mücadele hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM