Emzirmenin Başlangıcı ve Bitişi | yehhu.NET

Emzirmenin Başlangıcı ve Bitişi

Emzirmenin Başlangıcı ve Bitişi

Emzirmenin Başlangıcı ve Bitişi, emzirme ne zaman başlar, emzirme ne zaman biter, emzirmenin faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz

Emzirmenin Başlangıcı ve Bitişi

Doğumun ilk günlerinde memenin boş olduğu hissedilir. Memede ilk yapılan koyu kıvamlı ve sarımsı renkte süte kolostrum (ağız sütü) denir. Doğumdan sonra ilk üç gün salgılanır. Bazen gebelik sırasında da göğüslerden salgılanır. Bazı yörelerde bu süt bebeklere verilmemektedir. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Kolostrum bebekler için çok yararlıdır ve onlar için önemli bir koruyucudur. Birkaç gün sonra memeler dolmaya ve süt üretmeye başlar. Bazen süt iki gün içinde gelmeye başlayabileceği gibi bazen de bir hafta sürebilir. Eğer bebeğe çabuk, hatta doğumdan hemen sonra süt emzirirse memelerde süt oluşumu süreci hızlanır.

Bir iki hafta sonra sütün miktarında artış, renk ve içeriğinde de değişim görülür. Anne süt emzirmeye başladığında, sütünün oldukça duru ve ince olduğunu görür; ancak bu süt, protein, laktoz, vitaminler ve mineraller bakımından son derece zengin ve bebeğe uygundur. Dolayısıyla anneler, sütlerinin duru ve ince olmasının gayet doğal olduğunu bilmelidirler. Bu, tam da bebeklerinin gelişimleri için ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri içeren besin deposudur. Birkaç gün sonra memelerin daha az dolu olduğunu ve yumuşadığını hissederler; gerçi bol miktarda süt üretimi devam etmektedir. Memelerin yumuşaması bazen anneleri, sütlerinin kuruduğu yönünde endişelendirebilir. Böyle durumlarda onlara, endişelerinin yersiz olduğu, sütlerinin kurumadığı ve hatta azalmadığı anlatılmalıdır.

Emzirmenin sonunda daha faydalı süt vardır. Çünkü yağlı maddeleri içerir ve bu yağlı mineraller oldukça zengin bir enerji kaynağıdır. Bebeğin, sütün başlangıcına olduğu gibi sonuna da ihtiyacı vardır. Bebek beslenmesini tamamlamadan onun ağzını memeden çekmemek gerekir; çünkü sütün sonundan yeterli ölçüde faydalanmamış olabilir.


Bir önceki yazımız olan Doğru Emzirme Yöntemi başlıklı makalemizde bebeği emzirme yöntemleri, bebek emzirme ve bebek nasıl emzirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM