El Bakımı Nasıl Yapılır ?

El Bakımı Nasıl Yapılır ?

El Bakımı Nasıl Yapılır ?

 

El Güzelliği

El Bakımı Nasıl Yapılır ?  Ellerimiz yaşımızı ele veren ilk organımızdır. Çünkü eller o kadar çok dış etkene maruz kalır ki neredeyse hayatın ve mevsimlerin bütün kötü koşullarından etkilenirler. Yine en çok kullandığımız organımızın elimiz olması sebebiyle bu yıpranma oldukça hızlı gelişir. Aynı zamanda bakımlı eller bir kadında ilk göze çarpan organdır. Kadının bakımlı olup olmadığı ellerinden kolaylıkla anlaşılabilir. Hayatımızın her anında bize lazım olan ellerimizin bakımını dikkatle yapmalı hatta bazen şımartmalıyız. Yazımızda ellerimiz ve nasıl bakım yapabileceğimiz hakkında bilgiler bulacaksınız.

Elin Anatomisi

Elle bilekte toplam 28 kemik vardır ve bunlar eşsiz bir hareket gücü verecek şekilde dengelenmiştir. Elin üstündeki deri ince ve yumuşaktır. Burada çok sayıda yağ bezi vardır. Bu bezler cildi korumak için sebum denilen yağlı maddeyi çıkarırlar. Yine el üstünde ter bezi kanallarının uçları da bulunur. Avuç derisi ise daha kaba, daha serttir. Bu kısımda ter bezi fazladır fakat vücudun pek çok kısmının aksine, avuçta yağ bezleri yer almaz. Dolayısıyla avuç, vücudun en kuru kısımlarından biridir.

El, yaşlılığı vücudun bütün diğer kısımlarından çok daha önce gösterebilir. Bir yüz plastik bir ameliyatla gerilebilir, ancak ele bu yapılamaz. El üstlerini tombullaştırıp germek için, sıvı silikon denenmişse de bu maddenin yer değiştirmesi, başka yanlara akması, tehlikeli durumlar yaratmıştır. Onun için ellerin yaşlanmasını bakımla engellemek gerekir. Her şeyden önce, şunu bilin ki, su ellere zararlıdır. Deterjanlar, evde kullanılan temizleyiciler de elleri mahveder. Güneş, soğuk, yağmur, deniz, toprak gibi şeyler de yine elleri hırpalar. Ellere her gün bakmak, korumak şarttır.

Ellerin Genç Kalması İçin Alınacak Bazı Önlemler

El Bakımı Nasıl Yapılır ?
El Bakımı Nasıl Yapılır ?

Ellerinizi ıslatacağınız işlemler yapacağınız zaman lastik eldiven giyin. İçleri pamukla kaplı olanlar en iyileridir çünkü bunlar daha fazla nemi de çekerler. Bahçede çalışırken kalın kumaş eldivenler giyin. Ev işlerinde de pamuklu eldivenler kullanın. Hava soğuk olduğunda yağmur ve kar yağdığı zamanlarda da sokağa eldivensiz çıkmayın.
Ellerinizi her ıslandıktan sonra iyice kurulayın, el kremi ve losyon sürün.

Ellerinizi yumuşak sabunla yıkayıp bol temiz suyla kurulayın. Kuruladıktan sonra da iyice kremleyin. Günde en az bir defa parmaklar, tırnakları sert bir fırçayla yumuşak sabunla fırçalayın.

Sabunla ve suyla birlikte kullanacağınız sert olmayan bir ponza taşı ( sünger taşı) lekeleri çıkarır ve sert derileri alır.
Haftada bir vaktiniz varsa iki defa ellerinize çok yağlı bir kremle masaj yapın. Her parmağı ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Sonra avuçlara, el üstlerine masaj yapın. Bunun için en uygun zaman da yatağa yatmadan önce olabilir.

Mümkün olduğu zaman ellerinize kalın tabaka krem ve vazelin sürüp, pamuklu eldiven giyerek yatın. Geceleyin elleriniz bu kremlemeden çok yararlanır. El üstlerine sürülecek sıcağa yakın bir parafin tabakası gözenekleri açar, zararlı maddeleri çıkarır ve cildi temizler. Limon parmaklar temizleyip renklerini açar. Ancak limon suyu cildi kuruttuğu için daha sonra krem sürün.

Yüzünüze sürdüğünüz türden maskeler, ellerinizi de temizler, cildinizi güzelleştirir.
Sulandırılmış yağ da ellerin kuruluğunu gideren mükemmel bir ilaç sayılır. Özellikle tatlı badem yağı bu durumlarda birebirdir. Yağı bir küçük kapla sıcak suya oturtup ısıtın.Haftada bir ellerinizi bu yağa sokun. Tırnaklar için de fevkalade yararlıdır.
Elleri yıkadıktan sonra, içine az sirke katılmış suyla durularsanız kurumalarına, çatlamalarına ve daha başka rahatsızlıklara engel olursunuz.

 


Bir önceki yazımız olan Bacak Bakımı Nasıl Olmalıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16