Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir | yehhu.NET

Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir

Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir

Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir, düşük kalori, diyabetik ürünler, diyetin parçası, sağlıklı beslenmek için, kalorisi düşük ürünler hakkında bilgi almak istiyorsanız okumaya devam ediniz.

Düşük Kalorili Ürünler Nelerdir

Genellikle denk geldiğimiz bir reklam sloganı, bir ürünün “düşük kalorili diyetin bir parçası” olabileceği şeklindedir. Fakat aslında herhangi bir besin, düşük kalorili diyetin bir parçası olabilir. Çikolata ya da bir paket simit, diğer yiyecek ve içecekler buna uyacak şekilde düzenlediği sürece düşük kalorili bir diyete dahil edilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek için kullanacağınız besinlerin üzerindeki etiketleri iyi okumanız ve anlamanız gerekir. Etikette yazılı olanların ne anlama geldiğini bilmeden tüketmek sağlığınızın addı bir biçimde bozulmasına neden olabilir.

Ülkemizde uygulanan gıda maddeleri tüzüğüne göre özel beslenme amaçlı gıdaların etiketlenmesi zorunludur. Besin öğelerinin miktarı etiket üzerinde her 100 gr veya 100 ml için ya da her porsiyon için rakamsal alanda belirtilmelidir. Vitamin ve minerallerin bu çizelgede yer alması için beslenme referans değerlerinin en az % 5′inı karşılamasını, enerji ve yağ değerlerinde en az % 25′lik azalmasında etiket üzerinde “azaltılmış” veya buna benzer bir sözcükle ifade edilmesi gerekir.

Ülkemizde uygulanan gıda maddeleri tüzüğüne göre özel beslenme amaçlı gıdaların etiketlenmesi zorunludur. Besin öğelerinin miktarı etiket üzerinde her 100 gr veya 100 ml için ya da her porsiyon için rakamsal alanda belirtilmelidir. Vitamin ve minerallerin bu çizelgede yer alması için beslenme referans değerlerinin en az % 5′ını karşılamasını, enerji ve yağ değerlerinde en az % 25′lık azalmasında etiket üzerinde “azaltılmış” veya buna benzer bir sözcükle ifade edilmesi gerekir.

Alışverişe gittiğinizde Ürünlerin üzerinde gördüğünüz “diyet”, “light”. “düşük kalori”, “laktozsuz”. “yağsız” . “tuzsuz” vb ifadeler gıdanın içeriğindeki yağ, protein, karbonhidrat oranlan, porsiyon miktarları gibi bölgelerin kafanızı karıştırmaması için bazı önemli noktaları bilmenizde fayda var.

Porsiyon miktarı: Ambalajların üzerinde normal bir porsiyonun içeriği besin öğelerinin miktarları yer alır Peki size düşen porsiyon acaba ne kadardır? Kişi başına düşen porsiyon miktarını, ambalajın üzerindeki kaç kişilik olduğunu belirten etikete bakarak veya fincan, yemek kaşığı, çay kaşığı gibi ölçü birimlerinden yararlanarak tespit edebilirsiniz Daha da sağlıklı olması için gram. miligram, litre olarak verilmiş miktarlarını dikkate almalısınız.

Besin Değerleri: Bir porsiyondaki besin öğelerinin miktarı size çok önemli bilgiler verir Yediğiniz besinden ne kadar enerji aldığınızı, aldığınız enerjinin ne kadarı yağdan, ne kadarı karbonhidrattan, ne kadarını proteinden aldığını bulabilirsiniz.

Üzerinde “light” yazan bütün ürünlerin dusuk kalorili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz light ürün, yağı azaltılmış ürün demektir ve tabi yağı azaltırken, diğer besin değerlerinin miktarı arttırılmaktadır Bu nedenle sanki kalorisizmiş gibi diyet bisküvilerden, çubuklardan iste dıgimız kadar yemek kilo vermeyi değil almayı sağlar

Kolesterolsüz: Porsiyon basma 2 mg kolesterolden az
Düşük kolesterollü: Porsiyon basına 20 mg kolesterolden az.
Düşük kalorili: Porsiyon basına 40 kaloriden az
Kalofisiz: Porsiyon basına 5 kaloriden az
Light (yag): Dıger besilere göre %5 0 daha az yağ içerir
Light (kalori): Normalinden üçte bir az kalori veren.
Çok lifli: Porsiyon basına 5 gr’dan çok
Şekersiz: Porsiyon basma 0,5 gr’dan az seker.
Sodyum su z veya tuzsuz: Porsiyon basma 5 mg’dan az
Az tuzlu: Porsiyon basma 140 mg’dan az
Diyabetik: Seker yerme tatlandırıcı kullanılmış


Bir önceki yazımız olan Dengeli ve Düzenli Beslenme başlıklı makalemizde dengeli beslenme, dengeli beslenmenin kuralları ve Dengeli ve Düzenli Beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM