Doğurganlığı Neler Etkiliyor | yehhu.NET

Doğurganlığı Neler Etkiliyor

Doğurganlığı Neler Etkiliyor

Contents

Doğurganlığı Neler Etkiliyor

Doğurganlık günümüzde yanlış kullanıma sahip bir kelimedir. Doğurganlığı sadece kadınlar için kullanılıyor olması bu yanlışlığın asıl sebebidir. Erkeklerdeki bebek sahibi olabilme yetisinin de doğurganlık olduğunu belirtmek gerekir. Doğurganlığı hem erkeklerde hem de kadınlarda etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Öncelikle erkeklerde sperm sayısı,kalitesi hacmi ve yoğunluğu gibi durumlar erkeklerin bebek sahibi olmasını etkileyebilen faktörlerdir. Örneğin ideal sperm sayısının 1ml de 20 milyon olması gerekir ancak spermin kalitesi asıl belirleyici faktördür. Sperm sayısı 15 milyon olan bir kişinin baba olup olamayacağı sadece sayısının azlığına bakarak söylenmez.

Kadınlarda ise yine bir çok faktör bulunmaktadır. Öncelikle kadınların rahim içerisindeki tüplerinin açık olup olmadığına bakılmalıdır ancak bu test sadece evli ve uzun süre çocuk sahibi olamamış kadınlara uygulanabilmektedir. Bu şekilde uygulanması önerilmektedir. Bir başka durum ise yumurtlama durumunun düzenli olup olmadığıdır. Bunun için kadınların hormon testlerinin de yapılmış olması gerekmektedir. Bunların birincisi testi yumurtalık testidir.ikincisi testi ise adetin 21.günü yapılan kan testidir.

Doğurganlığı etkileyen etkenler
Doğurganlığı etkileyen etkenler

Kadınlarda Hamileliği Etkileyen Diğer Faktörler

Kadınlardaki hamileliği etkileyen bir diğer faktör de yaştır. Yaş ilerledikçe kadınların sahip olduğu yumurta sayısı normalden azalır. Burada ise anlatmak istediğimiz durum 20 yaşındaki bir kadının 50 yaşındaki bir kadına göre daha yüksek oranda hamile kalma olasılığıdır. Çevresel faktörler ise her iki cinsiyeti de etkileyen faktörlerdir. Örneğin kadınlarda yanlış beslenme, alkol ve sigara kullanımı yumurta hücrelerinin kalitesini düşürmektedir. Erkeklerde ise bu durum sperm hücreleri için geçerlidir. Spermlerin kalitesi çevresel olarak radyasyon, kötü yaşam koşulları, beslenme bozuklukları gibi durumlarla düşebilmektedir.

 

 


Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Bebeklerde En Çok Yaşanan Sorunlar başlıklı makalemizde gaz problemi, kusma ve sarılık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM