Doğum Sonrası Jimnastik | yehhu.NET

Doğum Sonrası Jimnastik

Doğum Sonrası Jimnastik

Doğum Sonrası Jimnastik

Doğum Sonrası Jimnastik. Dokuz aydan beri yaşadığınız o mucizevi maceranın, hamileliğinin sonunda, kucağında küçücük bir cari ile evinizdesiniz işte. Hayatınızı, düzeninizi hep ona göre ayarlayıp, onun için yaşıyorsunuz. Onun giysileri, onun temizliği,
onun mamaları, onun sağlığı derken bebeğinizin çevresinde bir pervanesiniz. Ancak bu arada kendinize de dikkat etmelisiniz.
Hamileliğiniz sırasında aldığınız fazla kiloları vermeli, eski halinize dönmeye çalışmalısınız. Ancak kilo vermek için çok acele etmeyin. Organizmanızı zorlamaya gerek yok. Doğumdan ancak 2 ay sonra vücut kendi eski ritmine dönmeye başlar. Rahim kendini toplar, doğum sonrası şişkinlik iner ve karın güzelleşir. Eğer siz de biraz jimnastik yaparak vücudunuzu hareketlendirirseniz doğum öncesi halinize dönmeniz daha kolay ve garantili olur.

ÖLÇÜLÜ BİR PROGRAM:

Öncelikle egzersizler için kendinizi tam anlamıyla hazır hissetmeniz gerek. Hareketlerin sizi fazla zorlamamasına ve canınızın yanmamsına dikkat edin. Eğer acı ve aşırı yorgunluk yaparsa egzersizlere ara vermeli ve hazır olana kadar beklemelisiniz. Hazır olduğunuzda da ilk 8 hafta için günde 15 dk. süreyle yapacağınız hareketler yeterli olacaktır.
Doğum sonrası için öngörülen hareketler karnınızı düzleştirmek, hamileliğin son aylarında bebeğin kilosundan dolayı gevşeyen kaslarınızı sertleştirmek ve rahminizi eski elastikiyetine kavuşturmak üzere düşünülmüştür.

Doğum Sonrası Jimlastik
Doğum Sonrası Jimlastik

Egzersizleri yaparken iyice konsantre olmalısınız. Hareketleri doğru yapmaya dikkat edin ve nefes alışlarınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Eğer bir hareket karnınızı acıtmaya başladıysa zorlamadan bırakın. Birkaç gün sonra tekrar deneyin. Eğer bazı nedenlerle egzersizlere zaman ayıramıyorsanız kendinizi suçlu hissetmeyin.

Nasıl olsa kaçırdığınız o günü geri getiremezsiniz. Onun yerine bebeğinizi arabasıyla gezdirirken daha uzun yollar tercih edin. Düzenli adımlarla ve düzenli nefes alışlarla yürürseniz aynı şekilde yararlı olacaktır. Ancak karın kasları üzerine ağırlıklı egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Unutmamalısınız ki gergin bir yüz, sıkı bir kalça, düzgün bir karın ve rahat nefes alışlar için sert karın kaslarına sahip olmanız gerekmektedir.

HALA ÇEKİCİ VE GÜZEL MİYİM?

Önce hamilelik dönemi sonra da doğum vücudunuzda şüphesiz bazı değişikliklere yol açar. Artık karnınız eski gerginliğini kaybetmiş, yumuşamıştır. Ama kesinlikle daha sevimlidir. Göğüsleriniz büyümüş ve eski zayıflığınızdan da epey  uzaklaşmışsınızdır. Ama doğumdan sonra hiçbir kadın eşi için daha az çekici değildir. Aksine birlikte yaşanmış bu olağanüstü deneyim eşleri birbirine daha da yakınlaştırıp, bağlar. Karısının, küçük bebeklerini aylarca karnında taşıyıp ona can vermesi, onu besleyip büyütmesi, bu kadar sabırlı ve şefkatli olması bir eşin karısına karşı olan aşkını, sevgisini ve hayranlığını artırır.

GÜÇLENDİRİCİ SU MASAJI:

Eski formunuza kavuşmak ve kaslarınızı gerginleştirebilmek için jimnastik yapmanın dışında su masajı da uygulayabilirsiniz. Bunun için ayrıca zaman ayırmanız da gerekmek. Banyo yaptıktan sonra kısa sürelerle karnınıza, kalçanıza ve bacaklarınıza önce sıcak sonra soğuk su presi yapın. Böylece kılcal damarlarınız güçlenir. Soğuk su presini aşağıdan yukarıya doğru yapmanız daha yararlı olur. Ayrıca bir fırça yardımıyla yapacağınız su masajı derinizdeki ölmüş hücreleri temizleyip yenilenmesini çabuklaştırır.

DOĞRU ZAMANI SEÇMEK:

Hareketleri rahatlıkla uygulayabilmek için bebeğinizin uyuduğu zamanı seçebilirsiniz. Böylece hem tam anlamıyla sakinleşebilir, hem de kendinize daha çok ilgi gösterebilirsiniz. Ya da bebeğinizi de yanınıza alıp egzersizlerinize onu da ortak edebilirsiniz. Seçim size kalmış. Önemli olan bu dakikaların sizin için gün içerisinde sakinleşmek ve dinlenmek için verilen gerçek bir mola olabilmesi.


Bir önceki yazımız olan Hamilelik Dönemi Kilo Kontrolü başlıklı makalemizde Gebelik dönemi, Hamilelik dönemi beslenme programı ve Hamilelik Dönemi Kilo Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM