Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler | yehhu.NET

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler, doğum sonrası, doğum sonrası saç dökülmesi, doğumdan sonra cinsel ilişki, göğüslerin korunması

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

a) İdrar yollarının korunması

Doğum sonrası yaygın olan bir diğer rahatsızlık ise sürekli idrar hissi ve ya idrar kaçırmasıdır. Bu, mesanenin genişlemesi ve düzensiz idrardan kaynaklanabilir. Fakat daha sonraları iltihaplı hastalıklara da yol açabilir. Böyle durumlarla karşılaşılmaması için tenasül organının temizliğine dikkat etmeli ve sağlık kurallarına uyulmalıdır.

b)Tenasül organını koruma

Doğum sonrası, tenasül organının bakımı ve temizliği çok önemli ve gereklidir. Doğumdan sonra dikişi olan kadınlara şunlar tavsiye edilir:

Her idrar sonrası mutlaka idrar mahallini yıkamalı (önden arkaya doğru) ve kurulamalıdır dikişlerin olduğu yeri de önden arkaya doğru temizlemeli ve temizliğini alkol gibi mikrop kırıcılarla yapmalıdır. Sıcak dikişlerin iyileşmesinde tesirlidir bunu için bir leğene sıcak su doldurup içine iltihap kırıcı karıştırmalı ve onun içinde oturmalıdır.

Aynı zamanda iç çamaşırını da sıkça değiştirmeli ve güneşte veya ütü ile kurutmalıdır. İç çamaşırlarının pamuklu olmasına özen göstermelidir ve her gün duş alması önerilir.

c) Saç dökülmesi

Doğum sonrası bazen saç dökülmeleri görülebilir bu durum da yapılması gerekli şey istirahat ve uygun beslenme programıdır. Düzenli ve yeterli istirahat ve uygun beslenme sonucu bu problem çözülecektir ve saçlar eski halini alacaktır.

d) Cinsel ilişki

Doğumdan sonra cinsel ilişkinin başlaması için belirli bir zaman yoktur; ama doğumdan altı hafta sonraya kadar annelere (özellikle de dikişli annelere) ilişkiden sakınmaları tavsiye edilir. İlişkiye erken başlamak dikişlerin patlamasına neden olacağı gibi ağrıların oluşması ve dikiş yerlerinin apse yapmasına da neden olacaktır.

e) Göğüslerin korunması

Göğüsleri korumaya ve süt vermeye hazır hale getirmek için hamilelik döneminde başlamak gerekir. Meme ucunu, özellikle de ucu kısa ve belli olmayan memeyi emilmeye müsait hale getirmek için ucunu parmaklarla tutup dışarıya doğru çekmelidir. Elbette bebeğin emmeye başlamasıyla meme ucu doğal olarak çıkacak ve uzamaya başlayacaktır. Meme ucunu yumuşatmak için herhangi bir krem veya pomada gerek yoktur. Meme başına birkaç damla süt sürerek dışarıda bekleterek hava vasıtasıyla kurutursa daha iyi olur. Annenin sütünün bol olması neticesinde süt sürekli sızıntı yapıp elbiselerini batırıyor ise temiz bir bez bırakabilir. Bunun için eczanelerdeki petler önerilir.

Sürekli olarak meme ucunu sabunla yıkamak meme ucunun yağının kurumasına ve neticesinde meme ucunun hassasiyet kazanarak kolaylıkla çatlamasına neden olur


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM