Doğum Sonrası Beslenme | yehhu.NET

Doğum Sonrası Beslenme

Doğum Sonrası Beslenme

Contents

doğumdan sonra beslenme, doğumdan sonra yenilecekler, doğum sonrası beslenme, doğumdan sonra ne yemeli

Doğum Sonrası Beslenme

Eskiden, yeni doğum yapmış kadın için sınırlı bir beslenme programı uygulanırdı. Ancak şimdi doğum yapmış kadın için takriben iki saat sonra zararlı olmadığı müddetçe susaması durumunda su içmesine ve acıkması durumunda hafif yiyecekler yemesine müsaade ediliyor. Anne çok katı gıdalardan, geç hazım olunan ve çok sıcak yiyeceklerden uzak durmalıdır. Normalin üstündeki sıcaklıkta olan yiyecekler sindirim sistemini tahrip edip karaciğere zarar vererek aşırı susamaya yol açar ve neticesinde karın ve diğer iç organlarda su birikmesine neden olabilir.

Bu durumla karşılaşmamak için az ama enerji ve kuvvet verici gıdalar tüketmesi daha iyidir. Doğum sonrası ve süt verme döneminde annenin beslenme şekli çok önemlidir.

Doğumdan sonra aşağıdaki yiyecekler önerilir.

Doğum Sonrası Beslenme
Doğum Sonrası Beslenme

Hurma

Resul Ekrem’in (s.a.a) şöyle buyurduğu nakledilir:

“Loğusalı kadının yemesi gereken ilk şey taze hurma olmalıdır. Çünkü Hak Teâla Hz. Meryem’e İsa’yı (a.s) doğurduktan sonra taze hurma yemesini buyurdu. ‘Eğer hurma mevsimi olmazsa ne yapmalı?’ diye sorduklarında şöyle buyurdular: “Dokuz tane çekirdekli Medine hurması yesin ve eğer Medine hurması bulamazsa herhangi bir yerin hurmasından dokuz tane yesin. Doğrusu Yüce Allah şöyle buyurmuştur: İzzet ve Celal’ime andolsun ki, yeni doğum yapan bir kadın eğer taze hurma yerse onun evladını sabır ehli kılarım.”

Hz. Ali’den (a.s) naklolunan bir hadiste “Doğum yapmış kadınlara doğumdan sonra hurma yedirin ki, evladın zeki ve sabırlı olmasına vesile olur” diye buyurmaktadır.

1-Kırk gün limonlu kelle paça çorbası

2-Sebzi otu ve boy otu

3-Günde bir tatlı kaşığı kuru rezene

4-Ciğer ve ızgara et

5-Süt, yoğurt, ayran, meyve suyu, komposto suyu, çay ve su

 


Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapları Kan Pıhtılaşması Riskini Yükseltiyor başlıklı makalemizde doğum kontrol hapları kan pıhtılaşması, doğum kontrol hapları kullanımı ve doğum kontrol hapları riskleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM