Doğum Meditasyonun Faydaları | yehhu.NET

Doğum Meditasyonun Faydaları

Doğum Meditasyonun Faydaları

Doğum Meditasyonun Faydaları

Doğum Meditasyonun Faydaları, Ailenin sağladığı rahatlık ve bakımdan ayrı olarak hamile bir anne adayının kişisel, fiziksel ve mental mutluluğunu dengelemesi çok önemlidir. Meditasyon bu bahsettiklerimiz için mükemmel bir karışım ve çözüm sunmaktadır. Yalnızca genel bir rahatlatma deneyimi değil ayrıca ceninin gelişimini de iyi yönde etkiler. Meditasyonun biyolojik ve psikolojik faydaları, hamile annenin kan dolaşımı ve sempatik rezonans sistemi vasıtasıyla anne karnında ki bebeğe iletilir. Anne, karnında ki bebeğiyle telepatik olarak ve enerji yoluyla iletişim kurar. Hem doğumdan önce hem doğumdan sonra anne ve bebeği için ayrı ayrı fayda sağlayacaktır.

Rahat bir hamilelik geçirmeniz ve rahat bir doğum yapmanı için mutlaka Doğum Meditasyonu yapmalısınız. Meditasyon sıkıntılarınızı giderme bakımından size mükemmel çözümler sunacaktır..

MEDİTASYONUN BİYOLOJİK FAYDALARI

Çağımız endişe çağı olarak adlandırılıyor. Endişe adrenalin ve kortizol hormonlarının aşırı derecede üretilmesine sebep olduğu gibi kas sistemlerine enerji dağıtmak için önemli biyolojik fonksiyonları bastırır Endişe, bağışıklık sistem fonksiyonuna baskı kurar, fakat doğum meditasyonu adrenalin ve kortizol seviyelerini düşürür, bağışıklık sisteminin fonksiyonunu yeniler.

Endişe acı tolerans seviyelerini ciddi anlamda düşürür; meditasyon acı tolerans seviyesinin normal seviyeere çıkmasına yardımcı olurken endorfin (sinir sisteminde ki keyif hormonları) üretir ki bu da fiziksel acıyı indirgemesi sebebiyle doğum için çok önemlidir.

DHEA

DHEAI dehidroepiandrosteronj, meditasyonun en önemli biyolojik faydalarından biridir, DHEA; böbrek üstü bezleri tarafından üretilir. DHEA seviyesinin artması kortizol ve adrenalin hormonlarının üretimini dengeler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

MELATONİN

Beyin merkezinde yer alan pineal bezi tarafından üretilir. Melatonin en etkili ve çok yönlü antioksidandır. Bağışıklık sisteminde ki çok sayıda hücreleri arttırırken kemik iliğindeki hücreleri de arttın. Uyku düzeninin kurulmasına yardımcı olur ve rahatlatıcı etkisi vardır Özetlemek gerekirse, anne ve bebek bağışıklık sistemi genel sağlığı üzerinde kayda değer ölçüde pozitif etkileri vardır

ENDORFİN

Meditasyon ayrıca güçlü ağrı giderici ve keyif arttırıcı etkiye sahip olan endorfin hormonunun üretilmesine yardımcı olur. Beyin ive genel olarak sistemi) dışarıdan takviye edebileceğiniz her şeyden 200 kat daha güçlü narkotik üretir. Bunların en önemli özelliği bağımlılık yaratmamasıdır. Morfin ve endorfin ağrıyı bloke eder. Doğum öncesi meditasyon uygulayan anne adayları ağrıdan daha az etkilenme eğilimindedir. Endorfin üretimi annenin tıbbi müdahale riskini azalttığı gibi doğumda kullanacağı doğal yeteneklerde kendine güvenmesini sağlar,

MEDİTASYONUN PSİKOLOJİK FAYDALARI

Meditasyondan sağlanan bir diğer önemli fayda ise psikolojik faktörlere dayalı ağrı ve acı toleransının artmasıdır. Kapsamlı araştırmalar; anlık ağrıları, olumsuz beden görüntüsünü, aktivite kısıtlamasını, ruh hali üzerinde olumsuz etkileri, endişe ve depresyonu, ve ağrılara ilişkin ilaç kullanımı ihtiyacını önemli ölçüde indirgediğini ortaya koymaktadır. Meditasyonun bazı psikolojik faydaları şöyle:

Algısal Kabiliyetin Artması
Acil Durum Reaksiyon Süresinin Kısalması
Konsantrasyon
Empati Yeteneği
Yaratıcılık
Doğum Meditasyonu ve Pre-eklampsi

Medilasyonun önde gelen sağlık üzerinde ki etkilerinden biri de modern tıbbın ortaya çıkardığı gibi kan basıncını düşürmesidir, Kan basıncını ve kalp atış hızını düşürür böylece pre-eklampsi ile potansiyel beyin hasarı riskini indirgemiş olur

HAMİLE KADINLAR NASIL MEDİTASYON YAPABİLİR?

Meditasyon; henüz doğmamış bebeğinize ulaşmak ve onunla bağlantı kurmak için muhteşem bir tekniktir. Ana amacı; tamamen ve mutlak rahatlama sağlamaktır Bunu sağlamanın birkaç yolu vardır: Gözlerinizi kapatın ve dik pozisyonda oturup nefesiniz üzerine konsantre olun. Yumuşak ve sakin nefes alma ve uzun ve yavaş nefes verme üzerine odaklanın. Karnınızın iyice genişlediğinden ve böylece bebeğinize daha çok oksijen gittiğinden emin olun.
Rahatlama seviyeniz doğrudan bebeğinizi etkileyecek ve enerjiniz karnınızdaki ufaklığa geçecektir. Sevdiğiniz şarkıları mırıldanmak veya bebeğinizle konuşmak konsantrasyonunuzun dağılmasını engelleyecektir.
Kendinize ve bebeğinize bolca vakit ayırmalısınız. Hepsinden önemlisi hamilelik esnasında meditasyon yapmak, doğduğunda hayatınızın neşe kaynağı olacak bebeğinizle bağ kurmaktan başka bir şey değildir.
Son olarak, sağlıklı bir beslenme programı uygulamalı ve daima olumlu düşünmelisiniz. Yukarıda ki teknikleri düzenli olarak uygulamanız ve jinekoloğunuza sürekli kontrole gitmeniz ağrısız ve kolay bir doğuma yardımcı olacaktır.


Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Spor Yapmak başlıklı makalemizde Doğum sonrası egzersiz, Doğumdan Sonra Spor Yapmak ve fazlalıkları gidermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM