Doğru Emzirme Yöntemi | yehhu.NET

Doğru Emzirme Yöntemi

Doğru Emzirme Yöntemi

Contents

Doğru Emzirme Yöntemi, bebek emzirme, bebek nasıl emzirilir, bebeği emzirme yöntemleri arıyorsanız yazımızın devamını okuyunuz.

Doğru Emzirme Yöntemi

Emzirme anında anne rahat bir pozisyonda olursa bu fırsatı dinlenmek için de değerlendirebilir. Fakat münasip bir pozisyonda olmazsa, bebek de bunu fark edeceğinden iyi bir beslenme gerçekleşmeyecektir. Uygun emzirme için anne en rahat pozisyonu seçmelidir. Annenin bebeği tutuş pozisyonu başarılı bir emzirmede en önemli faktörlerden birisidir. Bebek başı ve vücudu tam olarak anneye dönük olmalıdır. Anne bir eli ile bebeği altından ve sırtından desteklemelidir. Bebeğin başından desteklenmesi yanlış bir uygulamadır. Anne sandalye üzerine oturarak bebeğini emzirmek istiyorsa, iyice geriye doğru yaslanmalı, sırtını tam olarak sandalyeye dayamalıdır. Bu durumda bir yastık arkasına bırakmalı, bir yastık da bacaklarının üstüne almalıdır. Böylece beli rahat bir pozisyona gelecek, bebek de annesine doğru uygun bir şekilde bulunacaktır. Bu durumda annenin göğsünü eğmesine gerek kalmayacaktır. ( Sandalyenin ayakları yüksek olduğu takdirde anne kendi ayaklarının altına küçük bir tabure almalıdır.)

Anne üzerinde uyuduğu sedyede bebeğini emzirmek istiyorsa, sedyenin baş kısmını arkadan destek alacak şekilde yükseltmelidir. Anne yan böğrü üzerine uyuma pozisyonunda da bebeğini emzirebilir.

Emzirmede bebeğin ağız içerisine hem meme başı hem de koyu renkli kısmı (areola) tamamen girmelidir. En etkili emzirme şekli budur. Böyle bir emzirmede areola ağız içine girdiği için dil ile areola sıvazlanmış olur. Areolanın hemen altında süt gölcükleri bulunduğundan sıvazlanma sonucunda sütler meme başından bebeğin ağız boşluğuna gelir. Yapılan en önemli yanlış bebeğin ağız içine sadece meme ucunun verilmesidir. Meme ucunun emilmesi ile yeterli süt bebeğin ağzına gelemez, meme ucunda ağrı olur. Çatlamalar kendisini gösterir. Bu emzirme ile yeterli uyarı yapılamadığından hormonların yapımı istenilen düzeye ulaşmaz. Bebek yeterli süt gelmediği için memeyi bırakır. Anne de yeterli sütün olmadığını düşünür.

Memeyi İyi Bir Şekilde Tutmuş Bebek

— Bebeğin yüzü annesine dönüktür ve tam olarak onun kucağına yerleşmiştir.

— Bebeğin yüzü memenin karşısındadır.

— Bebeğin çenesi annenin memesine yapışmıştır.

— Bebeğin ağzı tam olarak açılmıştır.

— Bebeğin alt dudağı dışa doğru kıvrılmıştır.

— Areolun büyük bir kısmı üstdudağın üstünden, çok az bir kısmı da alt dudağın altından görünmektedir.

— Bebek oldukça sakindir ve derin bir şekilde emmektedir. Beslenmenin ardından bebek sakinleşmiştir ve durumundan memnundur.

— Anne memesinin başında ağrı hissetmemektedir.

— Bebeğin sütü yutma sesini bile duyabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan Doğumdan Sonra Spor Yapmak başlıklı makalemizde Doğum sonrası egzersiz, Doğumdan Sonra Spor Yapmak ve fazlalıkları gidermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM