Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir ? | yehhu.NET

Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon nedir, belirtileri nelerdir, depresyon tedavisi, depresif olaylar, depresyondan kurtulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon duygusal, zihinsel, davranışlar ve bedensel bazı özelliklerle kendini gösteren bir durumdur. En dikkat çekici belirtisi ruh hali ile ilgi ve zevk almada belirgin azalmadır. Depresyondaki kişi duygusal açıdan mutsuz, karamsar ve ümitsizdir. Depresif duygular sağlıklı insanlarda hayal kırıklığı yaratan yaşam olayları sonucunda sıkıntı, keder, üzüntü içeren duygusal tepkiler şeklinde ortaya çıkabilir. Ruhsal bir rahatsızlık olarak kabul edilen Majör depresyon duygusal bir tepkiden çok daha şiddetli seyreden kişinin gündelik yaşamını etkileyen mesleki aile ve sosyal ilişkilerini etkileyen bir hastalıktır.

Tüm insanlar yaklaşık 5’te 1’i hayatları boyunca en az bir kez depresyon geçirirler. Bu oran kadınlarda, erkeklere oranla daha yüksek görülmektedir. Kişi kendini hüzünlü ve yalnız hisseder, yoğun suçluluk duygulan bu sürece eşlik edebilir, kendisine ve sosyal çevresine yönelik ilgisinde azalma olur. İç sıkıntısı, huzursuzluk, daralma gibi öznel yaşantılar bu sürece eşlik edebilir. Kişi bazen kendisini boşlukta ya da tüm duyguların yitirmiş gibi hissedebilir. Depresyon zihinsel işlevlerimizi de etkiler, sıklıkla unutkanlık dikkatini toparlayamama. konsantrasyon güçlüğü görülür. Davranışlarımızdan etkisi enerji azalmasına bağlı olarak yavaşlama, aşırı halsizlik, isteksizlik ve motivasyon kaybı şeklinde olabilmektedir.

Depresyonda cinsel hayatımız nasıl etkilenir?

Genel anlamda yaşam enerjisinin azalması anlamına gelen depresyonda yaşamın her alanına yönelik ilgi ve istekte azalma olduğu gibi cinsel ilgi ve istekte de azalma gözlemliyoruz. Bununla beraber orgazm güçlükleri ve sertleşme güçlüğü gibi pek çok cinsel işlev bozukluğu dönemsel olarak depresyona eşlik edebilir. Ayrıca kadınlarda depresyona bağlı adet düzensizlikleri, lekelenme şeklinde kanama, ağrılı adet görme görülebilmektedir.

Depresyon aile hayatımızı ve sosyal ilişkilerimizi nasıl etkiler?

Depresyondaki hastaların kendileri ve dünya hakkında genelde olumsuz düşünceleri vardır. Depresyondaki kişiler tek bir olumsuz yaşantıyı genelleyerek bundan olumsuz sonuçlar çıkartırlar. Karamsarlık, negatif algılama ve yorumlamayla beraber yavaş yavaş sosyal ilişkilerde geri çekilme ve içe kapanma görülür. İnsan ilişkilerinde sorunlar olması sıklıkla evlilikte uyuşmazlığa, iş yaşamında zorlukların doğmasına sebep olur. Yetersizlik duygularından ve öz güven kaybından dolayı depresyondaki kişi başkalarıyla etkileşime girmekten kaçınır, bu da yalnızlık ve reddedilmişlik duygularını artırır.

Depresyona bedensel ağrılar eşlik eder mi?

Depresif hastalarda depresif olmayanlara göre daha fazla bedensel belirtiye rastlandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Depresyonda bedensel belirtiler sıktır. Bedenselleştirme olarak ifade edebileceğimiz somatizasyon bozukluğunun eşlik ettiği depresif durumlarda iç duyguların farkına varılması azalmakta ve başkalarına duyguları iletme yeteneği azalmaktadır. Genel rahatsızlık, yineleyen mide bağırsak şikayetleri, kabızlık, vücutta yaygın ağrılar, baş ağrıları, göğüs ağrılan şeklinde tanımlayabileceğimiz ve tıbbi tetkik ve taramalara rağmen tanı konulamayan bu tür bedensel rahatsızlıklarda psikiyatrik görüş alınmalıdır.

Hamilelikte depresyon nasıl tark edilir?

Gebelik genelde ailenin yaşam döngüsündeki en stresli, sıkıntılı ve endişe üreten dönemlerden biridir. Yeni anne olan kişiler doğumdan sonraki ilk sene içinde depresyona özellikle yatkındırlar. Bir çocuğun bakımını üstlenmenin bunaltıcı talepleriyle birlikte insanın eşiyle geçirdiği zamanın kaybı, özgürlüğün ve alışılmış gündelik hayatın kaybı da yanında gelmektedir. Yaşamlarının bir daha asla eskisi gibi olmayacağının bilinciyle yeni yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışırken bu bütün aile içinde bir mücadele zamanıdır. Doğum sonrası dört hafta içinde başlayan depresif şikayetler gebelik sonrası depresyonu olarak adlandırılır. On gebenin ikisinde görülmektedir. Doğum sonu dönemde kadınlarda duygulanımda dalgalanma ve depresyon belirtileri oldukça sık olup ” annelik hüznü olarak adlandırılır. Bu tablo kolay ağlama, kendini değersiz görme, ve yetersiz hissine kapılma, halsizlik, motivasyon eksikliği, isteksizlik, hayattan zevk alamamaya başlama, tahammül edememe, karamsarlık, gibi depresyon belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Bu tablolar değişik şiddetle görülebilir. Çoğunlukla anneye destek ve güven vermekle ilaç olmaksızın 10 gün içinde düzelir ancak şikayetleri süren ya da giderek artan kişilerde tedavi şarttır.

Depresyonda uyku ve yeme davranışımız nasıl etkilenir?

Uyku bozuklukları depresif hastalar için genellikle ilk belirtilerdendir. Uykuya dalmada güçlük, aralıklı uyanmalarla giden uyku düzensizliği ya da sabahları erken uyanma tarzında görülebilir. Tipik olarak hastalar kendilerini sabah uyandıklarında dinlenmiş ve uykusunu almış hissetmez. Depresif hastaların az bir kesiminde ise tam tersi hipersomnia dediğimiz aşırı uyku hali gözlemleriz. Yeme davranışı da benzer bir seyir izler, iştah genellikle azalmıştır, kilo kaybı gözlemlenebilir, ancak bazı hastalarda iştah artışı, tıkınırcasına yemek yeme ve kilo alımı izlenebilmektedir. Bu belirtiler özellikle depresyondaki kadınların depresyon derecelerinin artmasına yol açabilir.

Depresyondan nasıl kurtuluruz?

Depresyon büyük oranda başarı ile tedavi edilen, uygulanan ilaç tedavilerinin yanı sıra çeşitli psikoterapi yöntemleriyle de olumlu sonuçlar alınan bir hastalıktır. Depresyonda destekleyici psikoterapi, psikodinamik psikoterapi, bilimsel psikoterapi gibi değişik terapi teknikleri uygulanabilmektedir. Bununla birlikte bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilen hastaya gerekli olduğu durumlarda mutlaka ilaç tedavisi düzenlenmelidir, çalışmalar ilaç tedavisinin depresyondaki bir hastayı bir ay içinde düzelme olasılığım iki kat arttırdığını göstermektedir. Bu ilaçlar (antidcprcsanlar) uyuşturucu değildirler, alışkanlık ya da bağımlılık yapmazlar. Özellikle yeni grup ilaçlar sosyal yaşamı etkilemeksizin depresyonu tedavi ederler. Uzman doktor denetiminde kullanılan antidepresan ilacın hemen hiç riski yoktur. Erken dönemde bir uzmandan yardım almak tedavinin başlatılması ve kronikleşmeyi önlemek açısından önemlidir.


Bir önceki yazımız olan Göz Yogası Nedir Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde göz altı yogası, göz kapağı yogası ve göz yogası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM