Dengeli ve Düzenli Beslenme

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Dengeli ve Düzenli Beslenme, dengeli beslenme, sağlıklı yaşam için, yeterli ve dengeli beslenmenin kurallarını makalemizde bulabilirsiniz

Dengeli ve Düzenli Beslenme

Bir insan günde sadece bir kaç lokma yiyerek veya on kişilik  porsiyon yiyerek günlerce beslenebilir; ama esas olan dengeyi sağlayabilmektir. Bir kaç lokma yiyerek de değilse bile, birden fazla kişilik porsiyon ile beslenmek hiç değildir. Hayatta her şey de olduğu gibi bu konuda da dengeyi sağlamamız ayrıca sabit bir menüye göre değil kendimize göre beslenmeliyiz. Her beden standart olmadığı için beslenmeye de bir standart getirmek mümkün değildir. Beslenme konusunda esas olan bireyin kendi bedenini tanımasıdır.

Peki kendi bedenimizi nasıl tanıyacağız?

Bu sorunun yanıtı tıpkı alerji testlerinde olduğu gibi, böyle olunca birazda uzun bir süre alıyor.

Kendimize ne yediğimizi sorup etkileri ne olduğunu sorgulamalıyız.

Bedenimizi sıkan değil, canımızın istediğini değil,  rahatlatan besinler ile beslenmeliyiz. Dengeyi kendimize göre sağlamalıyız.

Sadece yediklerimize dikkat etmemiz yeterli midir?

Kesinlikle hayır. Vücut hem düzenli ve etkili beslenmenin yanında düzenli bir yaşamada bekler.

Nedir bu düzenli yaşamadan kasıt?

Düzenli beslenmenin düzenli yaşam ile güçlendirilmesi gereklidir.

Sabahları erken kalkın.

Sabahları erken saatte kalkıp biraz temiz hava almak vücudu hem dinç tutar hemde formda kalmanıza en az diyet kadar yardımcı olur.

Spora önem verin.

Spor vücudun hem direncini hemde kullanılabilirliğini mükemmel derecede güçlendirir.

Abur-cubur dan  uzak durun.

Her estiğinde ağzına bir şeyler atmak hem mide sağlığınız hem diş sağlığınız hemde vücut sağlığınız açısından pek iyi bir durum değildir.

Market ürünlerinden uzak durun.

%99 tüm market ürünleri koruyucu madde taşımaktadır. Ayrıca üretim esnasında uygulanan kimyasal koşullar besinlerin adeta ruhunu öldürmektedir.  Tüm market ürünlerinden tamamen uzak durmanızı önermiyoruz ama doğal olanı tercih etmenizi öneriyoruz.

Ekmekten uzak durmayın. Kepekli ekmek tüketin.

Ekmek vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Ekmekten uzak durmayın. Ama aşırıda tüketmeyin. Hiç olmazsa her öğünde bir dilim dahi olsa ekmek tüketmeniz gerekmektedir. Yalnız ekmeğin kepekli olmasına özellikle önem gösteriniz.

Sofradan tam doymadan kalkın.

Bu çok önemli bir durumdur. Fiziksel olarak, biyolojik  olarak tam doymamış bir mide vücudu rahatlatırken tam doymuş bir mide hem kendine hemde vücuda rahatsızlık vermektedir.

Mevsimin meyve ve sebzelerini tüketin.

En sağlıklısı mevsime uygun meyve ve sebzelerin tüketilmesine önem verilmesidir. Mevsim dışı meyve ve sebzeler hem lezzetsiz hem vücuda fayda vermeyen besinlerdir. Mecbur kalmadığınız takdirde mevsim dışı meyve ve sebzeleri kesinlikle önermiyoruz.

Akşam yemeği olmadan olmaz.

Akşam yemeğinden sonra bir miktar yürüyün.

Yemekten hemen sonra uyumayın.

Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir. Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir durumdur.

 


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16