Damar Sertliği Nedir Belirtileri ve Tedavisi | yehhu.NET

Damar Sertliği Nedir  Belirtileri ve Tedavisi

Damar Sertliği Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Contents

Damar Sertliği Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Damar Sertliği Nedir  Belirtileri ve Tedavisi, Hepinizin bildiği gibi atardamarlar kalbin pompaladığı oksijenli temiz kanı vücudun organ ve dokularına ulaştıran ve çeperleri kas dokusundan oluşan bir boru şeklindedir.Normal durumda kan bir atardamardan geçerken damarın çeperini oluşturan doku herhangi bir nedenle zedelenirse , kanın özel görevli hücreleri olan trombositler, zedelenen yeri onarmak üzere o noktada yoğunlaşır.

Damar çeperinin büyük ölçüde yıkıma uğraması yada pulcuk birikiminin artması durumunda bu doğal onarım düzeneği bozulur ve atardamar çeperi artık kalınlaşmaya ve kolesterol birikmesine ve yağlı bir katman oluşturarak kalp kasına kan gitmesini engeller damar sertliğinin oluşmasına zemin hazırlar. Unutmayın ki yağlı kızartmalar fast food lar, hamur işi, yüksek tansiyon, diyabet ve en büyük etmenlerden biride sigara içmektir.Stres ve diğer yazdığım etmenlerde vücutta onarılması zor tahribatlar açmaktadır. Damar sertliğine davetiye çıkarmaktadır Belirtileri nelerdir ? Damarın büyük bir bölümü tıkanıncaya kadar hiç bir belirti vermez.Ama son noktalara gelindiğinde göğüste şiddetli ağrı, midede geçmek bilmeyen bir yanma hissi, sırttada ağrı ve nefes alıp vermede zorlanma ve sebepsiz aşırı bir terleme ile hayatınızı bir anda alt üst eder.

Damar Sertliği Nedir Belirtileri ve Tedavisi
Damar Sertliği Nedir Belirtileri ve Tedavisi görsel

Damar Sertliği Tedavisi nedir

Tıp bu konuda bayağı yol kat ettiğinden zamanında yapılan müdahalelerle insanlar yaşamlarına tekrar dönebilmekte. İlk etapta anjiyo denilen ultrason yöntemi ile hastanın damarları incelenir ve daralan damarlar ilk etapta açılmaya çalışılır.Eğer açılacak düzeyde ise stend takılarak daralan damar açılır ve kanın akış hızı sağlanır.Eğer damar anjiyo ile açılmadı ise durum vahimse baypass ameliyatı söz konusudur.Her iki şekilde de hastaya ayağa kalktıktan sonra tansiyonunu denetim altında tutması,tuzlu , yağlı yiyeceklerden uzak durması, sigara içmek bir tarafa dumanın olduğu yerde bile bulunulmaması söylenir. Bunun yanında spor olarak ritimli yürüyüşleri ihmal etmemesi, stres den uzak kalması söylenirken.altı ayda bir DR. kontrollerinin yaptırılması tembih edilir.

Damar sertliği hafife alınacak bir sağlık problemi değildir sevgili okurlarım.Eğer aile geçmişinizde kalp problemi yaşayanlar varsa genetik olarak sizde çıkma olasılığı da fazladır. Lütfen beslenmenize dikkat etmeyi ihmal etmeyiniz. Sigara içiyorsanız bırakın. Hareketsiz bir yaşam mekanizmamızı bitirir hiç bir şey yapamıyorsanız her gün yürüyüş yapmayı ihmal etmeyiniz. UNUTMAYIN Kİ ! Demir bile olduğu yerde bırakılırsa bir müddet sonra paslanır ve çürür. Metabolizmamızda böyledir. Güzel Ülkemin Güzel İnsanları hepinize sağlık dolu yarınlar ederim. Esen kalın.

 


Bir önceki yazımız olan Eski insanlar Neden Daha Sağlıklıdır başlıklı makalemizde Eski insanlar sağlıklı ve Eski insanlarda sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM