Daha Bilinçli Beslenelim | Beslenme Alışkanlıklarımız

Daha Bilinçli Beslenelim | Beslenme Alışkanlıklarımız

bilinçli beslenme, beslenme alışkanlıklarımız, beslenme düzeni, beslenme düzeni, bilinçli beslenmenin yolları

Daha Bilinçli Beslenelim

Günlük hayatta sıklıkla yediğimiz birçok gıdanın yararlarını biliyor musunuz? Daha bilinçli beslenmek için asağıdaki yazıyı okumaya ne dersiniz? Ancak böbrek hastaları diyaliz ekibine danışarak beslenmeleri gerektiğini unutmadan bu bilgilerden yararlanmamaları gerekir. Çünkü birçok gıdada bulunan yararlı maddeler böbrek hastalarında vücutta birikim yapacağından zararlı olabilirler. Meyvelerle ilgili bilgileri ise çıkacak olan ileriki yazılarımızda bulabilirsiniz…

beslenme düzeni
Beslenme Alışkanlığımız

PATATES:

Kobuğuyla yendiği zaman karbonhidrat ve liflerden çok zengindir. Vitamin C, Vitamin B6 niosin, demir, magnezyum, potasyum ve çinkoda ihtiva eder. Ayrıca karsinojenlerle savaşan maddeler de içerir. Patatesteki B6 depresyon semptomlarını azaltır, uykusuzluğa iyi gelir ve premenstruel şikayetlerde azalma yapar. Potasyumdan zengin olduğundan kalp sağlığı için yararlı olmasının yanında böbrek tası oluşma riskini azaltır.

ISPANAK:

İçeriğindeki betakaroten, vitamin A ve lütein Akciğer ve prostat kanserine karsı koruyucu maddelerdir.Ayrıca vitamin C ve potasyumdan zengindir. B6 ve riboflavin de içerir. Taze ıspanakta folat bulunduğunda hamileliklerde doğumsal nörotojik defektlere karşı koruyucudur.

FASULYE:

Birçok fasulye çeşidi proteaz inhibilütörlerinden zengin olduğundan tümör gelişimim yavaşlatıcı özellik gosterirler.Ayrıca folat içermesi hamileliklerde fetusun uygun gelişmesini sağlar ve homosisteinseviyesini azaltıcı özelliği nedeniyle de kalp hastalığı gelişme olasılığını azattır. Fasulyedeki soporinler LDL kolestrol (kötü koles-trolü azaltmanın yanında kanserden koruyucu özelliği de vardır Lifli yapısı nedeniyle kobızlığa karşı koruyucudurlar.

PANCAR:

Bas ağrısı ve diğer ağrıları azalttığına inanılır. Bazı hekimler de çiğ pancar suyunun hastalıklardaki iyileşmeyi hızlandırdığına ınanmaktadırlar. Pancarda folot, vitamin C, vitamin A, kalsiyum demir ve potasyum bulunmaktadır. Çözünebilir lifli yapısıyla LDL seviyesini azaltmaktadır. Homosisteini azaltığından kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Pancarın içeriğindeki bir çeşit bitki pigmenti olan betasiyonin tümöre karsı koruyucudur.

KARNABAHAR:

C vitamini ve folik asitten zengindir.Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir. Bionflavonoidler, indoller ve diğer kimyasallar kansere karşı korur. Doyurucu, lifli ve düsük kalorili olan karnabahar kilo koybetmek isteyenlerf için ideal bir ara Öğündür.

KEREVİZ:

Diyet yapanlar bolca kereviz yerler çünkü iki tanesi 10 kaloriden azdır. Ayrıca lifler ve içerisindeki su miktarıyla da oldukça doyurucudur. Kereviz çok İyi bir potasyum koynağıdır ve C vitamini de içerir Kereviz yapraktarı genellikle çıkartılır fakat bu kısımları bitkinin besin değeri en yüksek bölümüdür. Kalsiyum, demir, potasyum, A ve C vitaminleri içerir. Yapraktan mutlaka çorbalarda, salatalarda kullanılmak üzere saklanmalıdır. Kereviz çoğu kanseri önlemede de yardımcıdır Kerevizdeki “polyacetylene* kansere yol açan benzopyrene’i yok eder.

BRÜKSEL LAHANASI:

Vitamin C, A, demir ve vitamin E içerir Ayrıca büyük miktarlarda bioflavonoid ve indoles içermekte Bioflavonoidlerin anttoksidan özelliği hücresel hasarı önlemekte ve hücresel mutosyonlara karşı koruyucu özellik göstermektedir. Bu kimyasal maddeler Östrojen karşıtı olduklarından göğüs konserine, prostat ve rahim kanserlerine karşı koruyucu Özellik gösterirler ve tümör büyümesini yavaşlatırlar.


Bir önceki yazımız olan Bir Günde Ne Kadar Zayıflarım başlıklı makalemizde 1 günde kilo vermek, bir günde ne kadar zayıflarım ve gündelik olarak nasıl zayıflanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM