Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım | yehhu.NET

Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım

Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım

Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım , Çocuklarınızın Bilgisayarda geçirdiği vakti takip ediyor musunuz ? Peki zararlarını biliyor musunuz ? O halde sizi yazımıza davet edelim.

Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım

 Çocuklarımızın İnternet Kullanımını Denetlemeliyiz !!!

Bir zamanlar sadece ofis araç ve gereçlerinde yer alan bilgisayarlar ve hayatımıza farkında olmadan giren internet, günümüzde bilgi edinme, eğlence, iletişim, eğitim ve eğitime destek yetileriyle hayatımızın vazgeçilmez unsurları haline geldi. Gelişiminde engel tanımayan ve hayallerimizi zorlayan teknoloji ile birlikte internet kullanımının artması ve bununla beraber internet kullanımı 5-6 yaş seviyesine inmiştir. Dost sohbetlerinde bilgisayar kullanımındaki becerileri ile göğsümüzü kabartan çocuklarımızın karşı karşıya olduğu tehlikeler bizi endişelendiriyor.

Bu endişeleri taşımaktansa interneti yasaklayalım!

Ancak bu en son çözüm olabilir ve olmalıdır, bu noktaya gelmeden hem internetten faydalanıp aynı zamanda da kontrolümüzü arttırabiliriz.

Nasıl mı?

Çocuklarımızın İnternet Sürelerini Kontrol Altında Tutalım

Çocuklarımızın bilgisayar kullanma sürelerini mutlaka biz belirlemeliyiz, her zaman aynı zaman dilimini kullanmasına izin vermemeliyiz.

evimizde bilgisayarın ortak kullanımda olmasına ve aile bireylerinin kolay erişebileceği bir yerde olmasına özen göstermeliyiz.

Mutlaka lisanslı bir antivürüs ve filtreleme programına sahip olmalıyız.

Çocuklarımızın internet kullanımını denetlemeli, mümkünse sohbet ortamlarını kullanmasına sınırlar koymalıyız.

Biz ebeveynleri her zaman olduğu gibi internet kullanımında da çocuklarımıza iyi birer örnek olmalı bilinçli kullanımı çocuklarımıza aşılamalıyız.

Bizler çocuklarımızın yaş ve ilgi alanlarına uygun güvenli, sorumlu internet sitelerini kullandığımız tarayıcıda sık kullanılanlar bölümüne kayıt ederek onları bu sitelere yönlendirmeliyiz.

Çocuklarımıza kendi ve aile bireylerine ait kişisel bilgilerini sohbet ortamlarında veya mail yolu ile hiç kimse ile paylaşmaması gerektiğini ve bundan doğacak sorunları anlatmalıyız.

Çocuklarımızın günlük hayatta olduğu gibi internet ortamında da konuşma diline özen göstermelerini sağlamalıyız.

internet ortamında bekleyen ifade ve görüntülerle karşılaşmaları halinde bu olayı bizlerle paylaşması gerektiğini çocuklarımıza uygun ve sakin bir uslüpla ifade etmeliyiz.

internetin bilinçli kullanımının bireylerin kişisel gelişiminde etkin rol oynadığını unutmamalıyız! İnternette karşılaşabileceğimiz tehlike unsurlarını önceden tespit edip önlemlerin alınması ile çocuklarımız internette özgür dolaşımını sağlayabiliriz.


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Hastalığı başlıklı makalemizde bebeklerde fazla kilo, bebeklerde obezite ve Çocuklarda Obezite Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM