Çocuklardan Beklentiler

Çocuklardan Beklentiler

Contents

Çocuklardan Beklentiler

Çocuklardan Beklentiler: Her ailenin çocuklarından beklentileri vardır. İstediği meslekler, istemediği şeyleri yapmamak gibi beklentiler. Küçük yaştaki çocuklara genellikle ‘hayır’ tanımlamasını yapmak bu tanımlamaya onları ikna etmek zordur. Çünkü çocuklar ‘hayır’ tanımlamasını genelde   görmezden gelmeyi tercih ederler. Çocuklarınıza hayır demek yerine öncelikle iletişim kurmayı deneyebilirsiniz. Alternatif cümleler kurabilir çocuğunuza yardımcı olabilirsiniz. Hayır, okula gideceksin? demek yerine okula neden gitmesi gerektiği okumanın neden önemli olduğu konusunda vurgu yaparsanız çocuğunuzla iletişiminiz daha sağlıklı ilerleyecektir. Aile ve çocuk arasındaki iletişim ne kadar soru cevap şeklinde iki tarafın isteği doğrultusunda yapılırsa o kadar sağlıklı iletişim kurulmuş olur.

Çocuklarla İletişim Kurarken Ne Yapılmalı?

Çocuklarınızla iletişim kurmaya başlarken öncelikle direkt olarak ‘hayır’ demekten vazgeçmelisiniz. Çocuğunuzla iletişim kurarken net ve samimi olmalısınız. Hayır, bunu bu şekilde yapma! demek yerine, bunu birlikte bu şekilde yapalım mı? demeniz gerekir. Oyun oynarken yerlere bir şeyler döküyor ve bu durum sizi üzüyorsa ona yapması gerekenler konusunda yardımcı olun.

Çocuklardan Beklentiler
Çocuklardan Beklentiler

Resim yaparken yerlere boya dökülüyorsa resim yaptığı alana bir örtü kullanmasına yardımcı olun. Çocuklarınızın bir şeyi yapmasını istemiyorsanız eğer ya da anlık bir durum karşısında kaldıysanız dikkatini başka yöne çekmeye çalışın. Mesela; markette gezinirken çocuğunuz dikkatini kırılabilecek bir nesneye yöneldiğini fark ettiğinizde hayır! Yapma! gibi tabirler kullanmak yerine dikkatini onun ilgisini çekebilecek bir yönlendirme yapmalısınız. Çocuklarda dikkat dağınıklığı durumu fazlasıyla mümkün olduğu için her an başka şekilde dikkatini çekebilecek nesnelere yönlendirme yapmanız sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Çocuklarınıza baskı yapmayın. Yolda bir su birikintisi gördü ve basmak istedi bırakın bassın. Keşif yapsın. Eğer çocuğunuz keşif yapıyorsa ve bu durum onu fazlasıyla mutlu ediyorsa bırakın özgür kalsın. Üzerini kirlettin ya da ayakkabılarını ıslattın şeklinde davranmayın. Güvende olduğunu görüyorsanız bırakın anın tadını çıkarsın. Çocuklar ve Hayır arasında net olun. Eğer gerçekten kendisine ya da başka birine zarar verecek bir durumla karşı karşıya kaldıysanız ‘hayır’ demelisiniz. Bu durumlarda alternatif yaklaşımların pek işe yarayacağı söylenemez. Fakat çocuğunuza Hayır derken sert ama sakin olun. Kendinizden emin ve sakin duruşunuz çocuğunuzu etkileyecek ve yapmamasını sağlayacaktır.

 


Bir önceki yazımız olan Çocuk Sağlığı başlıklı makalemizde Çocuk Sağlığı, çocuk sağlığı için doğal yöntemler ve Çocuk soğuk algınlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16