Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı

Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı

Contents

 çocuklarda temizlik alışkanlığı, çocuklara kazandırılabilecek alışkanlıklar, çocuklarda temizlik, çocuk alışkanlıkları hakkında merak ettikleriniz

Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı

Her Şeyin Başı Temiz Olmak!

Dış  görünüş değince kılık kıyafetin markası değil önce eller ve ellerin temizliği bakımlı olması çok önemli. Kadınlarda uzun tırnak olmalı ama bakımlı olmalı ,erkeklerde ise tırnak dibinden kesilmeli.Günümüzde artık erkekler de tırnak bakımına çok önem veriyor.Özellikle artık erkek kuaförlerinde de erkekler için  manikür ve pedikür bakımları yapılıyor. Bakımlı,temiz,tertipli  bir alışkanlık meselesi,bu alışkanlıkta tabiî ki çocukluktan kazanılıyor.Bu alışkanlıklar çocuklara kazandırılması  öz bakım becerilerinin desteklenmesi onların ileri ki yaşlarda önce kendilerine sonrada çevresine saygılı olmalarını sağlayan en önemli etken.

Tırnak kesmek,yıkanmak,diş fırçalamak,elleri sabunlamak …. yani temiz olmak tüm mesele. Çocukluk döneminde gözlem çok önemli tertemiz bir ev de yaşayan,temiz giydirilen,temel temizlik kuralları öğretilen ve ailede etrafında bu alışkanlıkları gözlemleyen bir çocuğun ileride pasaklı,dağınık olması çok az bir ihtimaldir.Her gün iş dönüşü eve gelindiğinde yıkanan,veya her öğünden sonra dişleri fırçalanan,elleri sabunlanan bir aile bitleri ile yaşayan çocuk bunları örnek alacaktır.

Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı
Çocuklarda Temizlik Alışkanlığı

Haftada bir banyo yapılan,diş fırçalanmayan bir aile ortamında gözlemci çocuktan tabi ki dişlerini fırçalaması,her gün banyo yapmasını beklemek biraz hayalcilik olur.  Sabah elini yüzünü yıkaması, tuvaletlerden sonra ellerini sabunlayıp yıkaması. Tırnaklarını kesmesi gibi öz bakım becerileri çocuğu karşınıza alıp konuşarak öğretilecek davranışlar değildir. Bu davranışların alışkanlık haline gelmesini istiyorsak  beraber uygulayarak ona örnek olarak yapabilirsiniz.  Diş fırçalarken sizde onunla diş fırçalayın,ellerinizi beraber sabunlayın su ile oynayın

Çocuğunuz bunları alışkanlık haline getirene kadar tabi ki anlatma,uygulamalı öğretme,hatırlatma,denetleme  süreci devam edecektir.Ama temizliği hastalık derecesine kadar sakın getirmeyin. Çocuklar tabi ki kirlenecek ,parkta,piknikte,sokakta  kumla,çamurla oynayıp çocukluğunu yaşayacak.Önemli olana kirlenmek değil sonrasında temizlenmek için ne yapması gerektiğini kavraması.Böylece yanında ebeveyni yokken ne yapması gerektiğini bilmesi , temizliği ile işleri kendisinin görebilmesi.

Kişisel temizlik alışkanlığı çok önemli.Bu konuyu çocuklarınıza özümsetmek ve alışkanlık kazandırma işinde annelere çok iş düşüyor ve çok gayret gösterip sabırlı olmak gerekiyor. Temizlik ve bakım ürünlerinde de doğal olan ürünleri tercih etmeniz sağlıkları açısından önemli.Renkli ,güzel kokulu diye temizlik ürünü alınmamalı.

Her şeyin başı temiz olmak.


Bir önceki yazımız olan Çocuk Vitaminleri Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde çocuk vitaminleri, çocuk vitaminleri hakkında bilgi ve çocuk vitaminleri ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-03-26 18:44:33
2018-03-26 02:49:50
2017-12-08 18:01:16