Çocuklarda Romatizma ve Kronik Eklem Rahatsızlıkları | yehhu.NET

Çocuklarda Romatizma ve Kronik Eklem Rahatsızlıkları

Çocuklarda Romatizma ve Kronik Eklem Rahatsızlıkları

Çocuklarda romatizma, Çocuklarda kronik eklem, Romazitma rahatsızlıkları, Kronik eklem rahatsızlıkları, Çocuklarda romatizma tedavisi

Çocuklarda Romatizma ve Kronik Eklem

Çocukluk çağı kronik eklem romatizması kalıcı eklem iltihabi ile giden kronik bir hastalık. Eklem iltihabının tipik bulguru ise ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığıdır. Çocukluk çağı kronik eklem romatizması, 100.000 çocuktan 80-90′nını etkileyen nadir b,r hastalıktır. Bu hastalığın bağışıklık sistemimiz kendine yabancı olanı ayırma kapasitesini kaybederek kendi eklem elemanlarına saldıracak şakilde anormal bir yanı geliştirmesinin bir sonucu olduğuna inanılır.

Bu nedenle kendi vucudunun organlarına zarar veren bağışıklık sistemi sonucu ortaya çıkan hastalıklar anlamına gelen “otoimmün” hastalıklar arasında sayılmaktadır. Ne var ki, pek çok kronik iltihabı hastalıkta olduğu gibi, kesin oluşum mekanizmaları bilinmemektedir.

Çocuklarda romatizma

Her zaman ebeveynlerden çocuklara geçmediği için kalıtsal bir hastalık değildir. Yine de, hastalığa yatkınlık yaratan genetik nedenler vardır. Bu hastalığın birçok faktöre bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Genetik yatkınlık ve enfeksiyonlar gibi çevre etkenlerine maruz kalmanın sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Tanı, eklem şişliğin en az 6 haftadır var olmasına, çocuğun fizik muayene ile değerlendirilmesine, diğer hastalıkların gerekli değerlendirmeler ile dışlanmasına ve yardımcı laboratuvar incelemelere dayanılarak konulur.

Eklem içindeki sıvının artışı eklem şişkinliğine ve bu durum da ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açar. Özellikle sabah uayndıktan sonra eklem tutukluluğu göörülür. Çocuk genelde ağrısını azaltmak için etkilenen eklemini hafif bükerek tutar.

Tedavisinde geç kalınmış ve yetersiz tedavi edilmiş çocuklarda gelecekte kalıcı eklem hasarı ve kalıcı sakatlıklar ortaya çıkabilmektedir.

Çocukluk çağı kronik eklem romatizmasının çeşitli alt grupları vardır. Değerlendirmeler özellikle ateş, döküntü, kalp zarının iltihabı gibi tüm vücudu etkileyen sistemik bulguların olup olmamasına ve tutulan eklemlerin sayısını göre yapılır. Hastaların klinik seyri 6. aydan sonra farklı bir alt gruba dönüşebilir.

Sistemik eklem romatizmasında eklem şişliğinin yanı sıra ateş, somon rengi çabuk kaybolup çabuk ortaya çıkabilen döküntü, lent bezleri, karaciğer ve dalak gibi organlarda büyüme, kalp ve akciğer zarının tutulmasına bağlı göğüs ağrısı görülebilmektedir. Bu bulguların hepsi ya da bir kısmı bir hastada var olabilmektedir. Ayrıca eklem şişliği bu bulgulardan önce, bulgularla birlikte ya da bulgulardan sonra ortaya çıkabilmektedir. genellikle 5 ve üzeri eklem şişliği görülür. Hastalık çocuklarda cinsiyet ya da yaş ayrımı olmaksızın görülür. Bu grup, çocukluk çağı kronik eklem romatizmasının % 10′unu oluşturur.

Beş ve daha fazla eklem tutulumu ile seyreden “poliartiküler” alt grupta sistemik bulgular olmaksızın çoklu eklem tutulumu vardır. Kanda dolaşan bir otoantikor olan romatoid faktörün (RF) olup olmamasına göre, iki alt gruba ayrılır. RF varlığında genellikle 10 yaşından büyük kız çocuklarında küçük eklemlerin de tutulduğu kronik ve ağır seyirli bir hastalık söz konusudur. RF saptanmamışsa seyri ve klinik tablosu değişebilen ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilen bir hastalık söz konusudur.

Beş eklemden daha az sayıda eklemin tutulduğu “oligoartiküler” alt grupta tutulum genllikle diz ve ayak bilekleri gibi büyük eklemlerde olur. Özellikle 6 yaşından küçük kız çocuklarında görülür ve sıklıkla hafif seyirlidir, eklem hasarı nadirdir ancak bu gruba diğerlerine göre çok daha fazla ve zamanında tanınmaz, kontrolleri ve tedavisi gereken zamanda yapılmaz ise görme kaybına kadar gidebilen istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Sedef hastalığı ile ilişkili eklem romatizması yene bir çocukluk çağı kronik eklem romatizması alt grubudur.


Bir önceki yazımız olan Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi) başlıklı makalemizde Neurofeedback belirtileri, Neurofeedback nedir ve Neurofeedback tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM