Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi | yehhu.NET

Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi

Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi

Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı, Çocuklarda obezite türleri, Çocuklarda obezite Belirtileri

Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi

Çocuklarımız iyi beslensin derken obez olmasın. En büyük sağlık kabusunuz nedir? Kalp ve damar hastalıkları, inme ya da akciğer damar tıkanıklıkları mı? Yoksa bacak ve böbrek damarlarındaki problemlere bağlı Organ hasarları mı? Unutmadan, metabolik sendrom, şeker ya da kanser mi? Başınıza geldiğinde kabusunuz olacak bu hastalıkları en çok seven şeylerden birisi ise maalesef kilolarınız.

Çocuklarda metabolik sendrom artıyor

Fazla kilolu olmama gerekliliğinin algılanma ve sağlıklı beslenme bilincinin oluşturulma sureci İse çocukluk döneminden başlar. Bu dönem, organların gelişimlerini hızla tamamladığı, erişkin hayatta bireyin sağlıklı olup olamayacağını belirleyen en önemli yasam devresidir. Anne, babalar; büyük anne, büyük babalar çocukların sağlıklı olmalarını iştahları ve kiloları ile bir tutar. Bir çocuk kırmızı yanaklı, toplu ise o çocuk sağlıklıdır diye düşünürler.

Doktora evlatlarının iştahsız olduğundan dert yanarlar. “Bu çocuk bir şey yemiyor”, “Yemek yedirirken çok zorlanıyorum”, “Bu çocuğa yemek yedirmek bir eziyet” gibi… Evet pek çok annenin, çocuklarının beslenmesindeki düşünceleri, duygu ve söylemleri bu şekildedir. Ama günümüzde gittikçe artan obezite (aşırı kilolu olma hali) oranlan, aslında toplumumuzun geleceğini oluşturan çocukları çok farklı sorunların beklediğini gösteriyor.

özellikle anne ve babalar, çocukların sağlıklı olmalarını iştahları ve kilolarıyla bir tutar. Oysa kırmızı yanaklı, toplu her çocuk sağlıklı değildir. Aksine doktora ihtiyacı bile olabilir

Çocuklarda Obezite
Çocuklarda obezite

Peki öyleyse ne yapacağız?

Yapılacaklar; Kaliteli beslenme, Yeterli ancak fazla olmayan beslenme. Gerektiğinde çocuklar için özel olarak üretilmiş ve her çocuğun farklı ihtiyaçlarına göre formüle edilmiş bireysel gıda takviyeleri, diğer adıyla nutngenomikler. Yeterli fizik aktivite.

Kaliteli beslenme: Her çocuk mutlaka vitamin D, kalsiyum, omega 3 serisi yağ asilleri, yeterli vitamin ve mineralin yan sıra sağlığın temel koruyucusu olan sebze ve meyveleri mutlak koşulda almalıdır.

Peki nasıl? Pek çok çocuk sebze ve önemli bir kısmı da meyve yemeyi reddeder. Hele ki günümüzde abur cubur olarak tanımlanan cipsler, tatlılar, suni meyve sulan varken. Çocukları abur cuburdan uzaklaştırmak, yapay meyve suları yerine gerçek meyve suları (taze sıkma ya da gerçek meyve suyu konsantresi ile hazırlanmış veya bizim geleneksel içeceğimiz olan ayran vermek çocuğun pek çok ihtiyacını karşılayacaktır. Yeterli yoğurt ve ayran içiriliyorsa ya da peynir yedirilebiliyorsa günlük kalsiyumunu önemli ölçüde karşılayabilir.

Yine de dışarıdan kalsiyum içeren kemik koruyucu çocuk takviyelerini de kullanmanız gerekebilir. Ama mutlaka D vitamini dışarıdan alınmalıdır. D vitamini, çocuklar için en önemli vitaminlerden biri, belki de en önemlisidir. “Benim çocuğum güneş görüyor, D vitaminine ihtiyacı yok” demeyin. Çünkü öncelikle yaz aylarında, çocuklar korunmasız bir şekilde hiçbir zaman doğrudan güneşe maruz bırakmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, çocukluk döneminde ultraviyoleye maruz kalma, İleriki hayatta cilt kanserlerinin en büyük nedenidir. En iyi güneş koruyucularının da çocuklar için geliştirilmiş ve içinde antioksidan doğal b ileşikler olan güneş kremleri olduğunu biliyoruz. Ancak pek bilinmeyen çok önemli bir konu da, güneş kremlerinin ciltte D vitamini yapımını en az yüzde 90 oranında azaltmasıdır. Bu da çocukları kimi zaman yaz döneminde bile D vitamini azlığı içine sokar. Tüm bu sonuçlara göre, D vitaminini her çocuk ihtiyacına özgü miktarlarda dışarıdan takviye ile almalıdır. İngiltere’de yeni satılmaya başlayan ve her çocuğun farklı ihtiyaçlarına göre geliştirilmiş, farklı doz larla başta vitamin D olmak üzere tüm vitamin ve mineralleri içeren, bunun da ötesinde sebze ve meyvelerde bulunan sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için mutlak gerekli bitkisel bıyofaktörleri de bulunduran Nutngen adlı çocuk gelişimi şurupları, artık ülkemizde de eczanelerde bulunmakta.

Çevre kirliliği balıkları da kirletiyor

Bir diğer önemli besin maddesi, balık yağı olarak da bilinen Omega 3 serbest yağ asitleridir. Bunlar, yağı balıklarda bol miktarda bulunur. Ancak en çok tartışılan konuların başında, balık yiyerek Omega 3 alımı gelmektedir. Artan deniz kirliliğinin balıklarda birikmesi ve bu balıkların yenmesi ile, sağlığa zararlı bir çok maddenin de çocuklara geçmemesi imkansız. Bazı uzmanlar, bu durumun Omega 3′ün faydalı etkilerinin de ortadan kaybolmasına yol açtığını söylüyor. Sadece çocuklar da değil, bundan ana rahminden bebek er de ciddi o arak etkileniyor. Erişkinler, çevresel toksinlere çocuklardan daha dirençlidirler. Bu nedenle, özellikle ilk birkaç yaşta balık yağı içeren çocuk gelişim şurupları Omega 3 kaynağı olarak çocuklara verilmelidir.

Sebze ve mevvede vitamin mineral oranı azalıyor

Çocukların sağlıklı beslenmesi için yapılan bazı hatalar da onların obez olmalarına yol açmaktadır. ABD’de yapılan araştırmalar, gıdalardaki vitamin ve mineral oranlarının son 40 – 50 yıl içinde yüzde 40′lara varan ölçüde azaldığını göstermektedir. Ülkemizde de durum aynıdır. Çocuklar, yeterli vitamin, mineral ve bitkisel biyofaktörleri alayım derken daha fazla gıda tüketmekte ve zayıf olmalarına kıyasla çok daha fazla sağlık sorunları ile karşılaşacakları kilo alımı, metabolik sendrom ve obeziteyle tanışmaktadırlar. Tüm bu sonuçlar, çocukların yeteri, dengeli beslenme adına aşırı yedirilmemesi gerektiğini, eksik alındığı düşünülen gıdaların, çocuklara özel şekilde hazırlanmış çocuk geliş m şurupları ile karşılanması gerektiğini


Bir önceki yazımız olan Neurofeedback Tedavisi (Nöroterapi) başlıklı makalemizde Neurofeedback belirtileri, Neurofeedback nedir ve Neurofeedback tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM