Çocuklarda Diş Sağlığı | yehhu.NET

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarda diş sağlığı, Çocuk diş sağlığı, Çocukların diş sorunları, Diş tedavi yöntemleri, Çocuk diş tedavileri Hakkındaki bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Sağlığı

Çocuklarımız her konuda üstüne titrediğimiz en değerli varlıklarımızdır. Buna rağmen onlarla ilgili en fazla gözden kaçırılan konu diş sağlıklarıdır. Küçük yaşlarda sahip olunan süt dişlerinin doğaları gereği geçici olmaları, zamanı gelince düşerek yerlerini kalıcı dişlere bırakmaları bizi çoğunlukla yanılgıya sürükler. Bu dişler nasılsa düşecekleri için önemli olmadıkları duygusu yaratırlar.

Oysa bu dişlerin bazıları 12-13 yaşına kadar ağızda kalmakta, süt dişlerinin çürümesi ve erken kaybı çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Beslenme, konuşma ve estetik gibi hemen akla gelebilecek fonksiyonlarının yanında bu dişlerin en önemli görevi kapladıkları yeri kendilerinden sonra gelecek dişler için korumaktır. Süt dişleri erken kaybedildiğinde dişler kayarak yer değiştirir ve ciddi ortodontik sorunlara yol açar.

Bu nedenle Çocuklarda Diş Hekimliğinin en önemli görevi tedavi etmekten önce korumaktır. Koruma konusunda hem aileye hem de Çocuk Diş Hekimine düşen görevler vardır. Ailenin yapması gereken, süt dişlerinin çıkmaya başladığı andan itibaren çürümeye açık olduğunu bilmek ve bu konuda dikkatli olmaktır. Dişler çıkmalarından itibaren temizlenmeli, çocuklar gece biberon ile beslenmemeli, anne emziriyor ise gece uykuda bunun sıklığı olabildiğince azaltılmalı, mümkünse dişler çıktıktan sonra çocuk gece uykuda beslenmemelidir.

Biberon ve Emzirme Çürüğü olarak adlandırılan tablolar çocuk dişlerinin karşılaştığı en ağır çürük durumlarıdır. Çocuk olabildiğince şekerli gıdalardan uzak tutulmalı; günlük tatlı tüketimi yalnız miktar olarak değil, sıklık olarak da kısıtlanmalıdır. Diş fırçalama alışkanlığı küçük yaştan itibaren kazandırılmalı, bunun yanında fırçalama kalitesi zaman zaman kontrol edilmeli ve gerekirse yardımcı olunmalıdır.

Çocuk en geç iki yaşında diş hekimi ile tanıştırılmalı ve altı aylık ya da yıllık olarak düzenli olarak diş hekimi kontrolü sağlanmalıdır. Bu kontrollerde yapılan muayenenin yanı sıra çocuğa oral hijyen motivasyonu sağlanır, yapılan koruyucu temizlik ile dişlerde yoğunlaşan plak tabakası ortadan kaldırılır ve yüzeysel fluor uygulanır.

Bunlardan başka azı dişlerinin çukur bölgelerine uygulanarak buraları kapatan ve çürümelerini önleyen Fissür Örtücüler (Sealants) en önemli Koruyucu Diş Hekimliği uygulamalarındandır.


Bir önceki yazımız olan Tiroid Hastalıkları Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizde Tiroid belirtileri, Tiroid hastalıkları ve Tiroid rahatsızlıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM