Çocuk Yetiştirmek Sanıldığı Kadar Zor Değil | yehhu.NET

Çocuk Yetiştirmek Sanıldığı Kadar Zor Değil

Çocuk Yetiştirmek Sanıldığı Kadar Zor Değil

Contents

Çocuk Yetiştirmek Sanıldığı Kadar Zor Değil, çocuk yetiştirmek, çocuk yetiştirmek zormu, çocuk sahibi olmak, çocuk yetiştirirken nelere dikkat edilmeli

Çocuk Yetiştirmek Sanıldığı Kadar Zor Değil

Çocuk yetiştirmek çok zor bir iş değil. Çocuğu olan her aile, hayata yeniden geliyor ve çocuğu ile birlikte çocuğunun perspektifinden hayatı yeniden öğrenmeye başlar.Bu yeni perspektif elbette anne babanın yetişkin bakış açısına uymaz, bu nedenle de anne baba çoğu zaman çocuklarını kendi bakış açılarına uymaya zorlar. Her insan farklı bir bakış açısıdır. Her insan yaşadıklarını yansıtır. Deneyimler arttıkça birçok farklı bakış açısı da kazanılır. Her yeni bakış açısı önemli deneyimler sonucunda oluşur. Bu nedenle de her bakış açısı çok ama çok kıymetlidir.

Zamanla ve yaşantıyla kazanılan bu deneyimlerin hayatın ilk yıllarında az sayıda olmaları nedeniyle çocuklar yetişkinlerin desteğine ihtiyaç duyarlar. Yetişkin için kolay olan bir mevzuyu bir çocuğun aynı basitlikte anlaması uzun vakit alır. Farklı bakış açıları çalışmaları, anlamsızlıkları da beraberinde getirebilir. Ancak yetişkin çocuğun yaşını, bilgisini ve deneyimlerini göz önünde bulundurarak ona anlayışla yaklaştığında bu uyumsuzluğu çözebilir. Uyumsuzluğu çocuk çözemez, bunu bir çocuktan beklemek doğru olmaz.

Dinle ve Dene

En imkansız şeyi isteyen bir çocuğu düşünelim, bu çocuk kar yağışlı bir havada şort giyerek dışarı çıkmak istesin. Elbette izin verilmez bir taleple karşı karşıyasınız, buyurun bakalım ne yapmayı düşünüyorsunuz. Ya da neleri denediniz ve sonuç ne oldu?

– Olmaz dediniz, işe yaramadı belli ki
İşte bu nedenle bağırdınız, kararlılığınızı gösterir gibi oldunuz ama çocuğunuz ağlıyor şimdi de onu susturmak gerek, günün geri kalanından umudu kesin böyle durumlarda, çocuklar bir yerde çok içerlediler mi genelde günün tamamına yayarlar. nedense

– En sevdiği şeylerden mahrum bırakmakla tehdit ettiniz. Bu, bağırıp çağırmayla aynı sonucu doğurur genel olarak; ağlamalar ve surat asıklıklarıyla dolu kocaman bir gün hediye gibidir

– Daha üst bir otoriteye başvurarak olayı tatlıya bağlamak bazen işe yarar gerçekten. Tabi ki bulunduğumuz ortamda her zaman böyle birini barındırmakta pek mümkün olamıyor, Diyelim ki baba otoritesi olaya anlık çözüm sundu, bir sonraki seferde babanın olmadığı an yakalanır ve benzer talep hemen yanı başınıza gelir.

Çocuk Yetiştirmek
Çocuk Yetiştirmek

Unutmayınız:

Bir çocuğu değiştirme motive etmekten bahsediyorsak eğer, mecburuz bilmemiz gerekiyor. Değişime direnmek için ısrar eden çocuk ancak kendisinin ihtiyaçlarını doğru analiz sonucunda çocuğa seni anlamıyorum iletisi veren bir yetişkinin yaklaşımı ile yumuşatabilir. Zamanınız mı az, sabırsız birisi misiniz? Çocuğunuzla bugüne kadar dizlerinizin üzerine çökerek hiç konuşmadınız mı? Olayları onun gözüyle görmeye çalışmadınız mı? Eğer tüm bunları hiç denemediyseniz sizin için en güçlü motivasyon kaynağı öğrenme zamanı geldi demektir.

 


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Obezite Belirtileri | Tedavisi başlıklı makalemizde Çocuklarda obezite, Çocuklarda obezite başlangıcı ve Çocuklarda obezite Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM