Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar | yehhu.NET

Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar

Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar

Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar ,Çocuk Sahibi Olmak için yapılacaklar, Çocuk Sahibi Olmak için yöntemler,

Çocuk Sahibi Olmak İçin Yapılanlar

“ÇOCUKSUZLUK SAĞLIKSIZ CİNSEL YAŞAM ANLAMINA GELMİYOR”

ELLE: insanların çocuk sahibi olmak için bütün şartlarını zorlamasını neye bağlıyorsunuz?

OSMAN DENİZHAN ÖZGÜN: İnfertilite (kısırlık) tanısı genellikle, çiftin çocuk isteğinin en yoğun olduğu zaman konulur. Aile ilişkileri ve evlilik uyumu bozulabilir Çiftler yakınlarıyla ve erişkin ilişkilerinde sorunlar yasayabilir. Kişi kusurun kendisinde olduğunu düşünerek, esinin terk edebileceğinden korkabilir. Ayrıca eğirim düzeyi düşük ve çalışmayan kadınlarda en önemli görevlerinin annelik olduğu inancı yaygındır. Bir süre sonra bu istek takıntı haline gelebilir. İnfertilite aile bağlan güçlü olan toplumlarda, sadece çifti değil onlarla birlikte pek çok kişiyi de etkiliyor. Çiftler, çocuğa ve soyadının devamına verilen önemden dolayı yetersiz ve oranları çok arttığı için hamile kalmak çok kolaylaştı tabii ki. Üstelik çoğul (ikiz) gebelik oranı da yüksek olduğu için (yüzde 40) ilgi çekici oluyor.

ELLE: Çocuk sahibi olmak uğruna göze alınan en ekstrem şey ne?

O. D. Ö.: Eşlerin birbirini sevdikleri halde boşanmayı göze almaları… ELLE: Artık 5860 gibi ileri sayılabilecek yaslarda anne olan kadınlara bile rastlıyoruz…

O. D. Ö.: ileri yaşta gebelik “oosit donasyonu” (başkasından yumurta alınarak ve tüp bebek yöntemiyle kendi rahminde gebelik yaşamak) sayesinde deneyimlediğimiz bir durum. Tabii ki kuşak çatışması ve erken yaşta ebeveyn kayıpları gibi sorunlar çıkması muhtemel.

ELLE: Türk toplumunda ‘çocuk sahibi” olmak ve “çok çocuk sahibi olmak” ne anlama geliyor?

O. D. Ö.: Çocuk sahibi olabilmek, kadın için de erkek için de “kadınlık ve erkekliğin tam olması” anlamını taşıyor ne yazık ki… Çocuksuzluk sağlıklı bir evlilik ve sağlıklı cinsel yaşama sahip olmadığınız anlamına gelmiyor elbette, ancak toplumda böyle bir kanı yerleşmiş. “Çok çocuk sahibi olmak”sa çok üretken olmak şeklinde anlaşılabiliyor. Hele de bu çocukların büyük kısmı erkekse, o zaman aileler daha da gururlu oluyor, çünkü bu “soyun devamı” anlamına geliyor.

ELLE: Kadınların her şeyi göze alarak anne olmaya çalışmalarında “hormonların ve “içgüdülerin” rolü ne kadar peki?

O. D. Ö.: Bir kız çocuğu doğduğu andan itibaren bebeklerle oynar, giydirir, besler, gezmeye gider. Temel oyunu evcilik, temel oyuncağı da bebeklerdir. Bu kız çocuğu büyüyüp de evlendiğinde, ona kurgulanan rol anneliktir. Benzer şekilde erkek çocuklar da korumacı, sahipleniri roller barındıran asker, baba modelini benimser. Bir erkek de evlenerek bu rolü gerçekleştirir. Bu kurguda yolunda gitmeyen, beklenmeyen ve asla kendilerine kondurulamayon infertilitekısırlık gibi durumların ortaya çıkmasıyla bir yaşam krizi başlamış oluyor. Yoksa aslında her kadının anne olması fizyolojik ve doğal bir süreç.


Bir önceki yazımız olan Hamilelik Sürecinde Anneler başlıklı makalemizde Hamilelik, Hamilelik süreci ve hamilelikte beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM