Çocuk Bakımıyla ilgili Genel Bilgiler | yehhu.NET

Çocuk Bakımıyla ilgili Genel Bilgiler

Çocuk Bakımıyla ilgili Genel Bilgiler

Çocuk Bakımıyla ilgili Genel Bilgiler

Çocuk Bakımıyla ilgili Genel Bilgiler. Çocuk bakımında hiçbir şarta bağlı olmayan tek özellik, sevgidir. Çocuklar sevgiyle büyür. Sevgi ile bakılmayan çocuk, bedensel yönden gelişse bil ruhsal açıdan gelişemez. Bu bakımdan çocuk bakımında, olmazsa olmaz tek şey sevgidir. Çocuk bakımı sozu, çocuğun doğumundan itibaren, hatta doğmadan önce anne karnında başlayarak bedensel ihtiyaçlarının giderilmesi ve çocuğun denetlenmesi anlamında kullanılır. Çünkü doğadaki diğer canlılardan farklı olarak insan yavrusu dünyaya geldiği zaman, daha birçok yönden gelişimini tamamlamamış durumdadır.

Bu nedenle beslenme temizlenme, korunma ve gelişme yönlerinden uzun bir dönem bakıma ihtiyaç gösterir.
Bebeklik ve çocukluk dönemleri boyunca devam eden bu bakım ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini de belirleyici nitelikte olacağından insan yaşamı açısından önemlidir. Çocuk bakımında sevgi kadar önemli bir diğer nitelik, itinadır.
İtina ile bakılan çocuk, dönüşü olmayan hatalara kolay kolay maruz kalmaz. Hatalar vaktinde fark edilip düzeltilir.
itina, gerekli bilgi ile birleşirse netice daha da mükemmel olur. Burada, çocuk bakımında doğru bilginin önemi ortaya çıkmaktadır. Genellikle içgüdüsel yönelimlerin ebeveynlere doğru davranışı yaptırabildiği söylenirse de çocuk bakımı, bilgi ile olur. Bilgili ebeveyn, çocuk bakımında kısa zamanda daha çok mesafe alır.

Çocuk bakımı açısından gerekli bilginin doğru yer ve zamanda kullanımı, bilginin kendisi kadar önemlidir. Çocuklar doğdukları andan başlayarak çeşitli gelişim aşamalarından geçerler. Bu aşamaları her çocuk kendine özgü bir biçimde yaşar. Bu nedenle genel gelişim aşamalarını ve çocuğun bu aşamayı nasıl ve ne sürede tamamladığını bilmek ayrı ayrı önemlidir.

Çocuk Bakımıyla İlgili Genel Bilgiler
Çocuk Bakımıyla İlgili Genel Bilgiler

Çocuk gelişimi sözü genel olarak,

•Gelişme
•Büyüme
•Olgunlaşma

gibi temel kavramları içerir. Bu kavramları şöyle tanımlayabiliriz:

Gelişme:

Genel olarak çocuğun beden yapısında, duygu ve zihinsel faaliyetlerinde oluşan düzenli bir değişmeyi ve bu alanlarda erişilecek bir mükemmelliğe varışı ifade eder.
Çocuğun bedensel, duygusal. ve zihinsel özellikleri birbirleriyle ilişkili olarak değişir. Yani bunların değişmesinde, gelişme yönünden bir bütünlük söz konusudur.

Büyüme:

Bu kavram daha çok çocuğun bedensel özelliklerindeki değişiklikleri içerir. Yani çocuğun boyunun uzaması, kilosunun artması gibi fiziksel değişiklikleri ifade için kullanılır. Özetlersek; çocuğun büyümesi sözü, organlarının ve bedeninin bazen hızlı bazen yavaş tempoda büyümesi ile Uğradığı değişimi ifade eder.

Olgunlaşma:

Bu kavram ise genel olarak gelişme ve büyüme kavramlarının doğal hedefi olarak kullanılır. Olgunlaşma kavramını bir organın görevini yapabilecek düzeye ulaşması için geçirdiği biyolojik değişmeler olarak da ifade edebiliriz. Örneğin çocuğun eli, tutma işlevini yerine getirse bile kalem tutacak olgunluğa erişmemiş olabilir. Olgunlaşma kavramı, çocuğun bazı şeyleri öğrenmeye hazır olduğuna işaret eden bir kavramdır.
Çocuk gelişimi belli evrelerden oluşur ve belirli özellikler taşır. Bu değişmez gelişim özelliklerini anne babaların bilmesi, çocuğun gelişiminin genel takibi açısından önemlidir.

• çocuğun gelişim aşamaları, basitten karmaşığa doğru bir gidiş gösterir. Çocuğun gelişme dönemleri birbirleriyle ilişkilidir. Yani bunları kesin olarak ayırmak mümkün değildir. Bir dönemin özellikleri daha sonra gelen dönem ve dönemlerde devam eder.

• çocuğun gelişim hızı her yaşta aynı değildir.

Çocuklarda Zihinsel Gelişim Aşaması

Çocuk, genel gelişiminin en hızlı dönemini doğumdan önce anne karnında geçirir. Bunu, doğumu takip eden yıllar izler.
Zihinsel gelişim açısından okul öncesi dönem dediğimiz yıllar çocuğun bu yönde en hızlı geliştiği dönemdir. Çocuk, aşağı yukarı zihinsel gelişimin üçte ikisini bu dönemde tamamlar.
Beyin ve sinir sistemi okul öncesi dönem dediğimiz yıllarda en hızlı biçimde gelişir.
Bazı görüşlere göre; çocuğun gelişim ve büyümesinde bir yön hızlandığında diğer yön yavaşlar. Örneğin; kilosu artan çocuğun o dönemdeki boy uzaması yavaşlayabilir.
• çocuğun genel gelişiminde kalıtım ve çevre etkileşimi rol oynar.

Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür

Çocuğun gelişiminde, onun anne babasından genler yoluyla aldığı özellikler olan kalıtım ile çocuğa etki eden dış uyaranlardan oluşan çevrenin ortak katkısı vardır. Çocuklar farklı çevre ve kalıtım özellikleri taşıdıkları için farklı gelişimler sergilerler. Aynı anne babanın çocukları bile birbirinden farklı gelişim gösterirler.

• çocuğun gelişimi, belli aşamalardan oluşan bir süreklilik ve evrim gösterir. Bir gelişim devresi, daha sonra gelen gelişim devresine öncülük eder.

Gelişmede kritik dönemler vardır.

O dönemde çocuğa uygun ortam sağlamak, anne-babanın bu konuda bilgi sahibi olmasıyla mümkündür. Çocuk bakımı açısından genel gelişim aşamalarına dikkat etmek, çocuğun kişisel gelişiminin kendine özgü olduğu bilgisini göz ardı etmedikçe anne babalara yararlı olacaktır. Aksi takdirde problemsiz çocuğu problemli hale getirirler. Bu ise, içinden çıkılması daha zor bir durum oluşturur. Genel olarak bebeklik dönemi dediğimiz, doğumdan emekleme çağına kadar geçen dönem, yani O – 12 ay arası dönemde çocuklar; yaşamlarını yiyip içip uyumakla geçirirler. Uyanık oldukları zaman da çevrelerindeki nesneleri; görerek, duyarak, tadarak, koklayarak ve dokunarak kendilerince tanımaya çalışırlar.

Duyumsal algılarının geliştiği bu dönemde çocukların bu gelişimlerini artırmak için eline çıngıraklı ses çıkarıcı veya diş kaşıma aracı gibi dişlemeye uygun lastik oyun araçları, kumaştan yapılmış yumuşak hayvanlar, müzik kutulan gibi sanatsal duyarlığı motive edici oyuncaklar verilebilir. Bu tip eşya ve oyuncaklar, bu dönem çocuk için hem gelişim e uygun, hem de daha geliştirici olacaktır. Daha sonra gelen yani 1-2 yaş arası dönemdeki çocuk, genellikle sıralayarak yürümeye başladığı için, yaşama katılımı daha artmıştır. Ve çocuğun bakımında daha dikkatli olunması gereken bir döneme girilmiştir.

Bu dönem, çocuğun hareketlerini kısıtlamadan kontrol altında tutmak, ona güvenini kazandıracak serbestliği verip çok dikkatle takip etmek gereken bir dönemdir. İpini çekerek dolaştırabileceği oyuncaklar. tahta veya plastikten iki ucu açık büyük kutular, tüylü hayvan tipi oyuncaklar bu döneme uygun oyuncak türleridirler.
Yine lastik hayvanlar, toplar, bebekler, oyun bahçesindeki tırmanma barfiksleri, kum havuzları, kova ve kürekler. onun gelişimine ve eğitimine uygun araçlardır.

Daha sonra gelen 2-3 yaş arası dönem ise çocukların sırf hareket ederek değil konuşarak da yaşama katıldıkları bir dönemdir. Onun bakımı ile ilgilenenlerin dikkat kalemlerine, hareketliliğin yanı sıra konuşmalarıyla ilgilenme de katılmış tır artık. Daha önceki bebeklik döneminde kendisiyle bol bol konuşulan çocuk, bu çağda daha kavrayıcı ve düzgün konuşarak derdini anlatıcı olacaktır.

Özetle

anne-babalar, yedikleri, içtikleri ve hareketleri ile ilgilendikleri çocuklarının sordukları bitmez tükenmez sorularla da aynı biçimde ilgilenmelidirler. Genel olarak çocuklar, günün büyük bir kısmını anneleriyle geçirdiklerinden, bunca bakım yükünün altından zor kalkan anneye bu soruları cevaplamak bazen dayanılmaz bir yük gibi gelir. Ama bu konuda sabır göstermek, çocukların sorularını baştan savmadan cevaplamak, çocuğun gelişimi ve geleceği açısından önemlidir. Çocuk bakımı önce sevgi, sonra itina, bilgi ve her zaman sabır ister.

 


Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Beyin Gelişimi başlıklı makalemizde Çocuklarda Beyin Gelişimi, Çocuklarda gelişim ve Çocuklarda ilgi eksikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM