Çocuğunuz Kalbini Koruyacak Önlemler, Çocuk Sağlığı | yehhu.NET

Çocuğunuz Kalbini Koruyacak Önlemler, Çocuk Sağlığı

Çocuğunuz Kalbini Koruyacak Önlemler, Çocuk Sağlığı

çocuğunuzun sağlığını koruyun, çocuğumun sağlığını nasıl koruyabilirim, çocuğum için hangi önlemleri almalıyım, çocuğumun sağlığı, Çocuk Sağlığı

Çocuğunuz Kalbini Koruyacak Önlemler, Çocuk Sağlığı

Ülkemizde her yıl 13 bin bebek kalp hastası olarak dünyaya geliyor.Ayrıca sağlıklı doğan bir bebek daha sonra geçirdiği enfeksiyonlar veya ameliyatlarla kalp hastası olabiliyor.Anne ve babaların en büyük hayali bir çocuk sahibi olmaktır ve tabi ki çocuklarının sağlıklı olması en önem verdikleri durumdur.

Doğuştan kalp hastalıklarının oluşumunda kuşkusuz ki genetik faktörlerin rolü büyüktür. Ailede annesi doğuştan kalp hastası bebeklerin de  doğuştan kalp hastası olması veya bir bebeğin doğuştan kalp hastası olması durumunda kardeşlerinin de aynı hastalığı taşıma riski yüksektir.

Sonradan oluşan kalp hastalıklarındaki risk oranını ise alınabilecek basit önlemlerle düşürebilirsiniz.

Çocukluk döneminde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar ise;

Kalabalık ortamlara sokmayın: Bağışıklık sistemi henüz tam olarak gelişmeyen bebeğinizi kalabalık ortamlara mümkün olduğu kadar sokmayın.Hasta olan kişilerin bebeğinize yaklaşmasına izin vermeyin bu kişi kendiniz bile olsanız dikkat edin.Her yerde bu ne şeker bebek deyip her kezin bebeğinizi öpmesine izin vermeyin.Bebeğinize geçen  bazı enfeksiyonlar kalbinde sorun olarak karşınıza çıkabilir.

Sağlıklı besleyin:

Yüksek kolesterol damar sertliğine sebep oluyor ve bu çocukluk döneminde başlıyor.Bu nedenle henüz çok küçükken sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılması gerekiyor. Fast foot tarzı yiyecekler,abur cuburlar,mevsiminde olmayan hormonlu meyveler…. yenmemeli.

Çocuk Sağlığı
Çocuk Sağlığı

Ağız Hijyeni:

Çocuğunuz yumuşak fırçalar ile her öğün sonrası dişlerini fırçalasın .Bu alışkanlığı kazanması için sizde onunla beraber dişlerinizi fırçalayın.Dişlerini fırçalarken diş etlerini kanatmamaya dikkat edin.Doğuştan kalp hastalığı olanlarda ağızda oluşan çürük dişlerdeki bakteriler  zaman zaman ağızda oluşan küçük yırtıklardan kana karışıp kalp zarını iltihaplandırıyor.

Oyun ve Spor:

Uzun süre hareketsiz yaşamak  örneğin bilgisayar başında vakit geçirmek ,TV izlemek …. Obeziteye  ve kalp hastalıklarına  zemin hazırlıyor.Mümkün olduğu kadar sokakta yun oynamaya ve spor yapmaya yönlendirin.Günümüzde artık bir çok spor dalının kursları bulunmak ve çocuğunuz isteği ,yeteneğine göre bir spor yapmasına imkan sunun.

Sigara ve alkol:

Sağlıklı birey olabilmenin  en önemli özelliği sigara ve alkol kullanmamaktır.Kesinlikle öncelikle hamilelik döneminde sigara ve alkol den uzak durulmalı.Sigara dumanı damarları, kalp hızı ve kan basıncını, dumanındaki karbonmonoksit ise kandaki oksijeni olumsuz etkilemektedir.Hamilelikte sigara kullanımı bebekte kan oksijen düzeyinin azalmasına ve kırmızı kan hücre sayısının artmasına yol açarken alkol kullanımı da bebekte kalp atışlarının yavaşlamasına neden olarak bebekte kalp yetmezliği oluşturabiliyor.


Bir önceki yazımız olan Çocuk Vitaminleri Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde çocuk vitaminleri, çocuk vitaminleri hakkında bilgi ve çocuk vitaminleri ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM