Cilt için Kil Maskesi | Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Cilt için Kil Maskesi | Kil Maskesi Nasıl Yapılır

cilt için kil maskesi, cildimiz için kil maskesi, cilt güzelliği için kil maskesi, kil maskesi nasıl yapılır, kil maskesi ne işe yarar

Cilt için Kil Maskesi | Kil Maskesi Nasıl Yapılır

Cilt için kil maskesi nasıl uygulanır, hangi cilt için hangi tür kil maskeleri uygulamak gerekir ve kil maskesi hazırlanırken yapılan genel yanlış uygulamaların sonuçlarını sizler için bu yazımızda paylaşacağız.

Pek çok kadın özellikle yüzlerine uyguladıkları yanlış kil maskeleri neticesinde yüzlerinde kalıcı cilt lekelerinin oluşması gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar. Yanlış kil maskesini uygulayan kişiler son derece yıkıcı psikolojik durumla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Kil maskesi aslında çok sık duyduğumuz her yerde rastladığımız bir toz uygulamasıdır. Bir toprak ürünü de diyebiliriz. Kil maskesi doğal bir ham maddedir. Ülkemizde bol miktarda kil çeşidi vardır. Karşınıza hafif yeşilimsi renginden beyaz renge kadar değişik killer çıkabilir. Bunların çoğunun özelliği toplandığı yöre ile ilgilidir. İçerisindeki vitamin ve mineral seviyeleri değişiklik gösterebilir. Burda tek dikkat edilecek şey bunun kil olduğundan emin olmaktır. Özellikle bakanlık tarafından onaylanmış ürünler olmaları gerekir.

Kil maskesini daha çok yağlı ciltlere öneriyoruz. Yağlı ciltlerde kil maskesi ciltte akne oluşumunu, sivilce oluşumunu önler. Bu sayede siyak nokta ve gözeneklerin açık olasının önüne geçerek sıkı bir cilde sahip olmanıza fayda sağlayacaktır. Vücudun pek çok bölgesine kil maskesi kullanılabilinir buna saçlarımız da dahildir.

Kil maskesi nasıl yapılır

Kil maskesinin yapılışı oldukça kolaydır. Öncelikle bir buçuk yemek kaşığı kadar kile ihtiyacımız vardır. Yine 1 tatlı kaşığı kayısı yağı ve aldığı kadar suya ihtiyacımız var. 1 tatlı kaşığı kayısı yağı bu kilin üzerine dökülür. Bu aşamadan sonra içerisine su ilave etmeye başlayacağız. Ama kil doğal bir ham madde olduğu için belirli bir miktardan söz edemiyoruz. Kil hafifçe yumuşayıncaya kadar az miktarda su dökülerek karıştırılır. Hem yağın hemde suyun kilin içine geçmesi sağlanır. Kıvamı yüzünüze sürdüğünüzde akmayacak kadar sıvı halde olması gerekir.

Hazırladığımız maskeyi hemen cildimize uygulamalıyız çünkü durdukça bu doğal ham madde özelliğini kaybetmeye başlar.

Kil maskesinin yan etkisi var mı?

Cildinizin aşırı yağlı olduğunu düşünüyorsanız uygulamada bir sakınca yok ama kuru ciltli insanlar uyguladığı zaman ciltte aşırı kurumalara yol açabilir. Yan etkisi budur. Bunun dışında size bir zarar verebilecek yada bir alerji oluşturacak etkisi yoktur.  Ama kil doğal bir ham madde olduğu için bulunduğu ve toplandığı yere bağlı olarak içinde bulundurduğu vitamin ve aminoasitler çok değişik özellikler taşıyacaktır. Bunlardan her hangi birine az rastlansa da vücudun tepki verdiği de görülebilir.

Kilin doğru şartlarda üretilmesi gerekmektedir. İçinde bakteri gibi zararlı maddelerden arındırılmış olması gerekir. Bu yüzden cilt için kullanılacak olan kil mutlaka bakanlık tarafından onaylı olması gerekir.

Kil maskesi vücudumuzun hangi bölgelerine uygulanır

Kil maskesi vücudumuzun pek çok bölgesine uygulanabilir. Öncelikle yüzümüze uygulayabiliriz. Özellikle yağlı bir cilde sahip olanlar bu maskeyi mutlaka yapmalıdırlar. Ayrıca vücudumuzun sıkılaşmasına yardımcı olmak için karın bölgesine, göğüs bölgesine, kalça bölgesine ve saç bölgesine uygulanabilir.

Vücuda uygulama yöntemlerinde pek çok değişik metot vardır. Kil maskeleri bazen çatlak giderici olarak ta kullanılır.


Bir önceki yazımız olan Cilt Analizörü ile Tedaviye Nasıl Karar Verilir başlıklı makalemizde Cilt analizörü ile tedavi, Cilt analizörü ile tedavi zararlımı ve Cilt analizörü ile tedaviye nasıl karar verilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM