Burun Tıkanıklığı Nedenleri | yehhu.NET

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Contents

burun tıkanıklığı nedenleri, burun tıkanıklığı neden olur, burun tıkanıklığı ne yüzden olur, burun tıkanıklığı tedavisi

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun polipleri (Nazal polipozıs) burun ve sinüslerin içini saran mukozanın kronik, inflamaluar (yangısai) bir hastalığıdır Üçbirı yıldan fazla zamandır bilinmektedir ve burun tıkanıklığının en sık nedenlerinden birisidir. Saplı, düzgün, jelatinöz yuvarlak ya da uzum şeklinde kitleler olup şişmiş burun mukozasının (burun içi örtüsü) burun boşluğuna doğru büyümesiyle ortaya çıkarlar. Erkeklerde kadınlardan iki kat fazla görülürler.

Bulgular

Burunda polibı olan hasta solunumunu ağızdan yapar. Ancak hastalar burun tıkanıklığına yol açan nedenin genellikle farkında değildir. Belirtiler yavaş geliştiğinden başlama zamanının hatırlanması zordur. Zamanla ağız açık uyuma, horlama, koku duyusunun kaybolması, geniz akıntısı ve sinüzit bulguları şikayetlere eklenebilir. Polipler genellikle çiti taraflıdır ve iyi huyludur. Tek taraflı poliplerin iyi huylu olduğu patolojik olarak ıspatlanmalıdır.

Alerji bağlantısı

Folipli hastanın alerjik nezlesi de varsa alerjik semptomlar hastanın günlük yaşamını daha da zorlaştırır. Bunların başında hapşırma, burunda tıkanıklık, kaşıntı ve akıntı gelir. Bazen polip ve alerji belirtileri ıçiçedir Göz sulanması ve kaşıntısı gibi göz alerjileri ile birlikte görülebilir Bazen damakta ve genizde akıntı veya kaşıntı hlssedilebilır. Alerjik nezle mevsimsel bir seyir izleyebilir ya da belirtiler yıl boyunca hiç azalmadan devam edebilir.

Mevsimsel seyir izleyen tip daha sıktır, ilkbahar ve sonbaharda çeşitli polenlerin ortaya çıkması ile belirtilerde artış gözlenir Yıl boyunca süren alerjik nezleye ise sebep olarak ev tozu gibi sürekli ortamda bulunabilen alerjenler gösterilmektedir Saman nezlesi olan hastaların ise %30-40′ ında bronş hassasiyeti veya alerjik astım, daha az sıklıkla da diğer alerjik hastalıklar eşlik etmektedir.

Polipti hastalann %30 kadarı çevresel alerjenlere duyarlıdır Son yıllarda tanı ve tedavi yöntemlerinin ilerlemesi ile beraber burun poliplerine olan ilgi artmıştır. Yıllarca en önemli risk faktörünün alerji olduğu düşünülmüştür. Halen burun poliplerin küçük bir kısmının alerjiden kaynaklandığı bilinmektedir. Özellikle ev tozu akarları ve kül mantarı, alerjik burun polipli hastalarda önde gelen nedenlerdir. Son yıllarda besin alerjisinin polip oluşumundaki etkilen de yoğun olarak araştırılmaktadır.

Neden

Burun poliplerin nedenlerinin başında, oluşuma zemin hazırlayan mukoza ödemi gelmektedir. Doğuştan bazı anatomik alanların, özellikle sinüslerin buruna açıldığı bölgelerin darlığı, alerji, ödem ve yangı yapan diğer faktörler mukozal temas ve bazı aracıların yönlendirmesiyle polip oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Mantar enfeksiyonunun polip oluşumuna etkisiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Tedavi

Burun poliplerinde değişik faktörler söz konusu olduğundan tek başına etkili bir tedavi yoktur Hastanın tedavi öncesi alerji ve göğüs hastalıkları uzmanına kontrol ettirilmesi gerekir. Çocuk hastalarda ise nadir görülebilen kistik fibrozis hastalığı nedeniyle araştırma yapılmalıdır. Tedavinin amaçları şöyle sıralanabilir:

1. Polipleri ve burun iltihabı bulgularını yok etmek.
2. Burun solunumunu ve koku duyusunu yeniden sağlamak,
3. Nüksleri (tekrarları) engellemek.

ilaç tedavisi olarak elimizde çok fazla seçenek yoktur. Üstelik ilaç tedavisi polipleri yok etmekten çok şikayetleri azaltmaya yöneliktir. Burun spreyi ya da damlası şeklindeki kortizon içeren burun spreyleri birkaç hafta kullanılır ve sonuca bakılır. Bu süre sonunda bir yanıt alınamamışsa 10 gün kadar sistemik kortizon (ağızdan ya da tek doz kas içine enjeksiyonu) tedavisi verilebilir. Yine yanıf yoksa bilgisayarlı tomografi (BT) çekilip cerrahi müdahale açışından değerlendirilir, sistemik tedaviye cevap alınmışsa tekrar burun spreyleriyle bir süre tedaviye devam edilebilir. Literatürde adı geçen kortizon dışı birçok farklı ilacın etkisi şüphelidir ve kontrollü çalışmaların sayısının yetersiz olması nedeniyle burada yazilmamıştır.

Bu tedaviler sürerken hastanın saptanmış, altta yatan ve polibe zemin hazırlayan hastalığı varsa tedavi edilmelidir. Enfeksiyon mevcutsa antibiyotik başlanmalıdır. Poliplerin alerjik ve alerjisi olmayan hastalarda tedavisi farksızdır.

Bilinen bir alerjen varsa hasta uzak kalmaya çalışmalıdır. Gereken hastalara aşı (desensitizasyon) ya da antialerjik tedavi yapılmadığında tedavinin başarı yüzdesi düşer.

Alerjik nezlede birinci basamak tedavi, alerjinin saptandığı maddeden bireyin uzak tutulmasıdır. İkinci basamakta ise ilaç tedavisi gelir.

Cerrahi

Ameliyatın amacı mümkün olduğunca polipleri temizlemek ve nüksleri önlemeye çalışmaktır. Zemin hazırlayan neden ne olursa olsun polipli hastanın yani hastanın şikayeti varsa ve cerrahi dışı tedavilerden fayda görmemişçe ameliyat gerekir. Ameliyat öncesi çekilecek bir tomografi hastalığın yaygınlığı hakkında bilgi varır ve ameliyat planı açısından kolaylık sağlar Endoskopik s«nüs cerrahisi diğer yöntemlere oranla daha iyi bir görüş sağladığından günümüzde en geçerli ameliyat yöntemidir.

Ameliyat sonrası takiplerde de endoskopla yapılan kontrollerin radyolojik incelemelere göre daha değerli olduğu söylenebilir. Özellikle ilk haftalarda yakın takip etmek gerekir. Ameliyat sonrası da hastalara uzun süreli kortizonlu burun spreyleri önerilir.

Antibiyotik tedavisi ve temizleyici spreylerin süresi hastaya göre değişir. Burun polibi ile birlikte alerjisi olan hastalarda ameliyat sonrası tekrarın daha sık görüldüğü bir gerçektir. Bunun temelinde, cerrahiyle hastanın birçok problemi halledilse de alerjik durumunun devam etmesi yatmaktadır.
Sonuç olarak burun poliplerinde cerrahi tedavi her hastada bütün sorunları halletmece de günümüzdeki en radikal ve hastaya en çok zaman kazandıran yöntemdir.


Bir önceki yazımız olan Göz Hastalıkları ve Gözlerin Kızarması başlıklı makalemizde göz hastalıkları, Göz hastalıkları neden olur ve gözler neden kızarır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM