BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR | yehhu.NET

BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR

BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR

BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR

BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR, Burun ameliyatları cerrahi burun estetiği ve cerrahi olmayan burun estetiği olarak ikiye ayrılmaktadır. Cerrahi estetik kesiklerle yapılan burun ameliyatlarıdır. Diğeri ise enjeksiyonlarla yapılmaktadır.
Cerrahi Rinoplasti işlemi tamamen cerrahi bir müdahaledir.

 

Burnun içine girilir ve kesiklerle kıkırdak ya da kemikten parçalar alınır. Ya da çatı denilen kalıplar konularak burnunuza isteğinize göre şekiller verilmektedir. Burun ucuna, burun deliklerine ya da burun köprüsüne gerekli işlemler yapılarak burnunuza yeni bir kazandırılabilmektedir.

BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR
BURUN ESTETİĞİ (Rinoplasti) TÜRLERİ NELERDİR görsel

Burun estetiği açık ve kapalı şekilde yapılabilmektedir. Ancak, her iki ameliyatta da kesiler ve dikişler burun içinde yapılır. Dolayısıyla dışarıdan herhangi bir iz belli olmamaktadır. Ancak, açık rinoplastide burun deliklerini ayıran dokuya (kolumella), dışarıdan bir kesi yapılır. Bu kesi sayesinde doktor, üstteki deriyi kaldırır ve burnun içini tamamen görebilir.

 

Bu, doktora geniş bir görüş alanı sağlamaktadır. Ayrıca tanı koymada ve ince ayarlar yapılmasında oldukça faydalıdır. Kapalı rinoplastinin de avantajları vardır tabii ki. Bu uygulamada şişlik ve ödem oluşma riski düşüktür. Ayrıca, işlem kısa süreceğinden daha az anestezi verilir. Komplikasyon ve iltihap riski de düşüktür.

Burun estetiği ameliyatından sonra, ikinci kez kontrol etme ya da düzeltme işlemleri de yapılmaktadır. Bu ameliyatlar, yenilenme rinoplastisi denilmektedir. Revizyon rinoplastisi ilk işlemde yapılan hataları düzeltmek veya ince ayarlar yapmak için kullanılmaktadır.

 

Doğal gözükmeyen burun ucu ya da burun köprüsündeki büyüklük ya da aşırı küçülme durumlarında yenilenme rinoplastisi yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, bir de cerrahi olmayan Rinoplasti yapılmaktadır. Bu uygulama genelde cerrahi rinoplastiden düzgün sonuçlar alamayan hastalara yapılmaktadır. Ayrıca burun simetrisinin sağlanması için enjekte edilebilen dolgu maddeleriyle buruna dolgu uygulanmaktadır. Örneğin burun kamburunun düzeltilmesi sadece dolgu yapılarak sağlanabilir.

 


Bir önceki yazımız olan Çene Estetiği Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Çene Estetiği ve Çene Estetiği Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM