Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi | yehhu.NET

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi, boyun ağrısı, boyun fıtığı, boyun fıtığı tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz

Boyun Fıtığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun fıtığı, toplumda sekreter ve memur hastalığı olarak bilinse de hastalığın temelleri çocukluk döneminde atılıyor. Çünkü temel sebeplerden biri olan bilgisayar kullanımı, en çok çocuklar arasında yaygın.

Bilgisayar kullanımı birçok meslek grubunu da tehdit ediyor. Özellikle bankacılar, mikroskop altında saatler süren araştırmalar yapan, ameliyatlar gerçekleştiren, hekim ve cerrahlar, gazeteciler, sekreterler, üst düzey yöneticiler…

Önleyici tedaviler hastalıktan kurtulmada altın kuralken, cerrahi tedavi ise ileri derece hastaların imdadına yetişiyor. Ancak eskiden veba salgınlarıyla, tifoyla, veremle uğraşan insanoğlunun yeni yüzyılda kanser, AİDS, ülser, damar sertleşmesi gibi yeni sorunlarla uğraştığı da bir gerçek

Boyun fıtığı NEDİR?

Boyun fıtığı, boyun bölgesindeki omuriliğin arasında bulunan disklerin yapısında bozulmalar sonucu omurilik ya da sinir kökler ne baskı yapmasının tanımıdır. En sık görülen bulgular boyun ve kola vuran ağrı olmakla beraber ileri dönemlerde kollarda ve bacaklarda his kaybı ve güçsüzlüktür.

BOYUN FITIĞINA YOL AÇAN RİSK FAKTÖRLERİ

•Baş öne eğik olarak uzun süreli çalışma; masa başı işleri.

•Boyun omurları arasındaki kıkırdağın ‘dejenerasyon’ adı verilen yıpranması,

•Ani ve sert boyun hareketleri,

•Özellikle emniyet kemer takmadan araba kullananlarda ani fren yapılması veya trafik kazası,

•Geçirilmiş boyun travması, spor yaralanmaları.

BİLGİSAYAR BAĞIMLISI ÇOCUKLAR İLERİ YAŞTA BOYUN FITIĞI OLUYOR

Modern çağın insanoğluna sunduğu nimetler, bazı hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Boyun fıtığı da bunlardan biridir. Masa başında sürekli bilgisayar kullanımı uzun dönemde kişileri bu hastalık ile tanıştırılmaktadır. Günümüzde boyun fıtığının en önemli nedenlerinden biri olan bilgisayar kullarımı özellikle çocukla arasında oldukça yaygın bir alışkanlıktır. Bilgisayar, gerekli ve yeterli ölçüde kullanıldığında hayati önemli ölçüde kolaylaştıran iletişim teknolojilerinden olsa da sürekli kullanımı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Sürekli bilgisayar ekranına bakarak aynı pozisyonda oturmak, masa başından kalkmamak özelikle boyun ve bel fıtıklarına yol açmaktadır. Özellikle büyüme çağındaki çocukların; ev ödevlerini masa ve bilgisayar başından kalkmadan yapmaları sırtı kamburluk, boyun ve belde ağrı. ileri yaşta da boyun fıtığı ile kendini göstermektedir. Ancak okul hayatını aktif olarak geçiren, bilgisayar başında çok fazla vakit harcamayan çocuklar için tehlikenin
boyutları çok fazla değildi. Bu nedenle gelişen teknolojiye ayak uydurmak ve hayatı daha da kolaylaştırmak için olmazsa olmazlardan bilgisayarın bir hastalık makinesi haline gelmemesi için. dozunda Kullanması çok önemlidir.

GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİ FITIĞA DAVETİYE ÇIKARIYOR!

İnsanoğlu kendi evriminin bedelin ödüyor İki ayak üzerinde gezmenin verdiği keyiften sonra artık tek bir hareketle her şeye ulaşma konforunu yaşıyor. Oturarak Antalya’ya bir saatte gitmek, oturarak en uzaktaki arkadaşla haberleşmek, banka işlemlerini bile oturduğu yerden internet yardımı ile bir iki tıkla anınca yapmak. Gün geçtikçe kolaylaşan bu dünyada tembelleşmemek zorlaşıyor. Kişinin kendi bedenine uygun olmayan konforda işler yapması, akabinde şişmanlaması teknolojinin getirdiği en büyük kötülüklerden biri. Gelişen teknoloji sonucunda yeni bir insan profili ortaya çıktı, ‘büro insanı’… Bankacısı, sekreteri, yöneticisi hatta doktoru ve avukatı ile günün büyük bölümünü oturarak telefon ve bilgisayar başında geçiren meslek grupları… Şimdi bunlara bilgisayarın başka nimetlerinden faydalanan gençler de eklendi. Çözünürlüğü gittikçe artan oyunların ya da chat sitelerinin başında saatlerini geçiren bu gençler bazı hastalık tehlikeleriyle karşı karşıyadır. Unutulmamalıdır ki, boyun ağrılarının en büyük sebebi sürekli aynı pozisyonda çalışmaktır.

BOYUN AĞRISI ŞİKAYETİ OLANLARA ÖNERİLER;

•Aynı pozisyonda uzun süre kalmayın.

•Aralıklı ayağa kalkın ve kısa yürüyüşler yapın.

Sağlıklı Çalışma ortamınızı iyi ayarlayın, çalışma sandalyesinin diz hizasının kalça hizasından hafif aşağıda olmasına dikkat edin,

•Bilgisayar kullanırken boynun sürekli olarak bükülü şekilde kalmamasına özen gösterin.

•Çok kalın yastıklarda yatmayın.

•Televizyon karşısında sağlıksız yataklarda örneğin kanepenin başına kafanızı dayadığınız pozisyonda Uyuyakalmamaya özen gösterin.

•Sürekli telefonla konuşarak çalışıyorsanız telefonu omzunuz ile boynunuz arasına sıkıştırarak bilgisayar kullanmayın.

•Boyun egzersizler yapın ancak kontrolsüz spor yapmaktan zak durun.

Boyun ağrılarının çoğu bir hastalık belirtisi değildir ve sorun küçük ayrıntılarla çözülebilir, Tüm bu önlemlere rağmen sorun çözülmüyorsa bir beyin cerrahisi ya da fizik tedavi uzmanına başvurmakta yarar vardır. Şişe çektirmek sülük yapıştırmak, yanlış masaj yaptırmak gibi bazı bilimsel olmayan yöntemler; hastalığı tedavi etmek bir yana hastaya zarar bile verebilir.

BOYUN FITIĞI TANI VE TEDAVİSİ

Tedavinin ilk evresi klinik muayenedir. Bu muayene sonucunda sonraki aşamada ne yapılacağına karar verilir. Çoğu boyun fıtığı iyi bir muayene ve MRI (manyetik rezonans) tetkiki ile ortaya konulur. Boyun fıtıklarında EMG (elektromiyografi) tetkiki kimi vakalarda gereklidir. Cerrahi tedavi gerekmeyen hastalar için, fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorlarının tedavisi uygundur. Cerrahi tedavi gerekenler ise boyun fıtığı operasyon lan çok zor olmayan ve oldukça yüz güldürücü sonuçlar veren teknikler ile yapılmaktadır.

Mikro cerrahi operasyonlar ile hastalar operasyondan dört saat sonra yürüyebilmekte ve ertesi gün taburcu olup günlük aktivitelerine dönebilmektedir. Elbette ameliyat kelimesi hastalar için ürkütücü olabilir ameliyat olmaları gereken hastaların tedavi olmamaları ile kayıpları daha ciddi olacaktır. Ciddi boyun ve kol ağrısı yakınması oları hastaların korkmadan tedavilerini yaptırmaları çok önemlidir. Çünkü boyun fıtığı hastalarında eğer omurilik ve/veya sinir kökü basısı varsa geçen her dakika, hastanın aleyhine olabilir.


Bir önceki yazımız olan Böbrek Hastalığı Nedenleri başlıklı makalemizde böbrek hastalığı etkileri, böbrek hastalığı neden olur ve Böbrek Hastalığı Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM