Böbrek Nakli İle İlgili Merak Edilenler | yehhu.NET

Böbrek Nakli İle İlgili Merak Edilenler

Böbrek Nakli İle İlgili Merak Edilenler

Böbrek Nakli nedir, Günahmıdır, Tek böbrekle yaşam, Böbrek nakli işlemleri ile ilgili tüm sorularınız için yazımıza devam ediniz.

Böbrek Nakli İle İlgili Merak Edilenler

Son dönem böbrek yetmezliğinin başka bir tedavi seçeneği de NAKİL dir… Nakille ilgili sıkça sorduklarınıza yerimiz elverdiğince yanıt vermeye çalıştık;

1.Nasıl nakil olunur?

Kadavra veya canlı vericiden nakil olabilirsiniz. Öncelikli tercihiniz canlı vericiden nakil olmalıdır.

2.Nakil için nereye başvurulur?

Aşağıda adres ve telefon bilgileri verilen Üniversite ve bazı özel hastanelerin ORGAN NAKLİ ÜNİTE lerine başvurabilirsiniz.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 0216441 39 00
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi: 0212 588 48 00
İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi Hastanesi: 0212 414 20 00
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi: 0212 327 10 10 Özel İstanbul Memorial Hastanesi,İstanbul : 0212 444 78 88

3.Hangi işlemler yapılır?

Başvurduğunuz ünitelerde size bir dosya verilir. Sizden tüm tetkik ve ayrıntılı İncelemeleri yaptırmanız istenir.

4.Nasıl yapılır?

Başvurduğunuz hastanenin İlgili bölümlerinden randevu alarak yada başka bir sağlık kurumuna sevk alarak gereken tetkikleri yaptırabilirsiniz.

5.Herkes nakil olabilir mi?

Tüm tetkikler yapıldıktan sonra başka bir sağlık problemi olmayan herkes nakil olabilir. Ancak bazı hastalıkların nakil edilecek böbreğe de zarar vereceği düşünüldüğünden nakil tavsiye edilmez. (Ileri evre veya tedavi edilmemiş kanser, aktif bulaşıcı hastalıklar, tedavi edilemeyen ağır akıl hastalıkları, tedaviye uyumsuzluk…)

6.Nakil olma şansı nasıl arttırılabilir?

Hemodiyaliz tedavisine uyumunuz ve kendinize iyi bakmanız şansınızı arttıracaktır. Ayrıca; hazırladığınız dosyayla ne kadar çok nakil ünitesine başvurursanız, nakil olma olasılığınız o kadar yüksek olur.

7.Ne kadar sürede nakil olunabilir?

Eğer kadavra için başvuruda bulunursanız, uygun böbrek bulunana kadar beklemeniz gerekir. Canlı vericiniz varsa, alıcı ve donörün tüm tetkikleri yapıldıktan sonra sonuçların uygunluğuna göre nakil yapılabilir.

8.Uygun böbrek bulunduktan sonra neler yapılır?

Bir organ bağışı yapıldıysa yaklaşık 5 hasta üniteye çağırılır. Gelen hastalar arasında yapılan tetkik ve incelemelere göre durumu en uygun olan hasta ünite hekimlerinden oluşturulan bir kurul tarafından seçilir. Seçim kriterleri arasında kan grubu ve doku uyumunun yanı sıra yaş, diyalize girme süresi, tedaviye uyumu, alkol-sigara kullanımı vb. özellikler de dikkate alınmaktadır. Nakil yapılamayanlara ise gerekçeleri

9.Kimler verici olabilir?

Yasal düzenlemelere göre 3.dereceye kadar akraba olanlar canlı verici olabilir. Kadavra da ise kişinin organlarını bağışlamış olsa dahi 1.derece yakınlarından onay alınması gerekir.

10.Nakil olduktan sonra nelere dikkat edilir?

Böbrek nakli sonrası bağışıklık sistemini baskılayan tedavi uygulandığından dolayı hastanın enfeksiyon belirtilerini bilmesi ve enfeksiyon riskine karşı korunma önlemlerini alması gerekmektedir. Ayrıca poliklinik kontrollerine düzenli gitmesi, sağlık ekibi tarafından verilen uyarılara ve talimatlara dikkat etmesi gerekir.

Sağlık ekibiniz olarak tüm hastalarımızın nakil olmaları dileğiyle bu bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Sizler de bu bilgileri başkalarıyla paylaşarak, organ bağışı konusunda çevrenizdeki insanları bilgilendirip, organ bağışçısı olmasına teşvik ediniz. Ancak ülkemizdeki bazı gerçekleri de paylaşmak zorundayız. Türkiye’ de 11.000 İn üzerinde nakil başvurusu olmasına rağmen 2006 yılında sadece 143 nakil gerçekleştirilmiştir.

Bu yüzden, Bağışlanan her organ, yeni bir hayattır…


Bir önceki yazımız olan Liposuction Soru ve Cevaplar başlıklı makalemizde Liposuction, Liposuction faydaları ve Liposuction nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM