Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi | yehhu.NET

Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi, Bilgisayar da artık günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olmaya başladı. Ve çocukların oyun araçları arasında bilgisayar da kendine özgü yerini aldı bile. Evet, artık çocuklar çok erken yaşlarda bilgisayar ile tanışıyor ve onu oyun vasıtası olarak rahatlıkla kullanabiliyorlar.

Bilgisayarlar bilgiye ulaşma ve onu işleme adına vazgeçilmez bir araç. Ne var ki onu kullanan insanların elinde öldürücü yan etkileri bulunan bir ilaca da oldukça benziyor. Bilgisayarın kullanımı, günlük hayattaki yeri, faydaları bir yana biz onun çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde kısaca durmaya çalışalım.

Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi
Bilgisayarın Çocuklar Üzerindeki Etkisi görsel

Bilgisayarın aşırı kullanımı bilgisayar bağımlılığını da beraberinde getirmektedir. Evet, çok uzun süre bilgisayar başında kalan insanlar bir süre sonra bilgisayarın bağımlısı haline geliyorlar. Bir noktadan sonra bilgisayar herhangi bir ihtiyaçtan dolayı değil, bilgisayarı kullanmış olmak için kullanılmaya başlıyor ki, “bilgisayar bağımlılığı” ile ifade edilen şey de bundan başkası değil olamaz da zaten.

 

Bilgisayar bağımlılığı olan kişiler/çocuklar sürekli bilgisayar başında vakit geçirmek isterler. Bilgisayar kullanmadıkları zaman moralleri bozuk olur. Sessiz ve içine kapanık olurlar. Topluluk içinde kendilerini rahat hissetmezler. Bilgisayar bağımlılığı psikolojik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir.

 

Çocukları şiddet içeren görüntülerle baş başa bırakan vasıtalardan biride bilgisayarlardır. İçeriğinde sadece vurma, kırma, savaş ve öldürme bulunan onlarla bilgisayar oyunu bugün piyasada serbestçe bulunmaktadır. Bu oyunların hitap ettiği en büyük kesim ise çocuklardır. Üstelik çocukların bu oyunlara ulaşmasını engellemek de mümkün değildir.

 

Çocuklar özellikle küçük yaştakiler bu oyunları oynarken oradaki sahneleri bilinçaltı tablolar olarak kaydederler ve bu görüntüleri daha sonra da kullanmak üzere saklarlar. Onlar farkında olmasa da buradaki görüntüler çocukların davranışlarını etkileyecektir.

 

ABD’de Amerikan askerlerinin düşmana karşı kendilerini yetiştirmek için kullandıkları oyunlar, üzerinde hiçbir değişiklik yapılmadan “oyun” olarak piyasaya sürülmektedir. Şimdi iyi düşünmek lazım, bir askere nasıl daha iyi düşman öldüreceğini öğreten bir oyun, çocuklar üzerinde şiddete yönelik etkiler bırakmayacak mı?

 

Aileler çocuklarının oynadıkları bilgisayar oyunlarından haberdar olmalı, çocuklarını savaş oyunları yerine eğitici oyunlarla ve diğer kaynaklarla karşılaştırmalıdırlar. Bilgisayar üzerinden internet aracılığıyla da çocuklar olumsuz etkilenebilmektedir.

 

Özellikle müstehcenliklerin sergilendiği “zararlı siteler” çocuklarda kimlik gelişimini, bilhassa cinsel kimlik gelişimini olumsuz etkilemektedir. İnternetin bu türlü zararlarından korunmak için filtre programlar kullanılmalı, bilgisayar evde herkesin görebileceği bir yere kurulmalı ve çocukla çok iyi bir iletişim içinde bulunulmalıdır.


Bir önceki yazımız olan Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır başlıklı makalemizde Yükselen Burç ve Yükselen Burç Nasıl Hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM