Ben Alınması, Ben Estetiği, Deri Kanseri Belirtileri | yehhu.NET

Ben Alınması, Ben Estetiği, Deri Kanseri Belirtileri

Ben Alınması, Ben Estetiği, Deri Kanseri Belirtileri

Ben alınması ve ben estetiği sonucunda deri kanseri belirtileri Hakkında bilgi için yazımızın devamını okuyunuz…

Ben Alınması, Ben Estetiği, Deri Kanseri Belirtileri

Bene Bıçak Değer Mi ?

Plastik cerrahiyi hep estetik ameliyatlarla uğraşan dal olarak biliyoruz. Gazete ve dergilerde, görsel basında plastik cerrahlar hep meme, burun, karın ameliyatları, yağ aldırma, dolgular ile ilgili onlarca hatta yüzlerce röportajlar veriyorlar. Oysa plastik cerrahi sadece estetik ameliyatlar ile değil, aynı zamanda bir takım doğumsal anormallikler ve derinin yanıkları, tümörleri ile de ilgilenir.

Plastik Cerrahlar, estetik cerrahlarının vücudumuzun dış kısmı için “el atmadıkları bölge yok denecek kadar az” diyor. Bu tarz ameliyatların sadece “estetik” amaçlı olarak algılanmasından rahatsız olduğunu söyleyen plastik cerrahlar, estetik ameliyatlarının sağlık açısından son derece gerekli olduğunun altını çiziyor.

Plastik cerrahi uzmanları estetik cerrahların konusu olan deri tümörlerini anlattılar.

Bize deri hastalıklarından en tehlikeli olarak gördüğümüz deri kanseri hakkında bilgi verir misiniz ?

Vücudumuzun, iç organlarımızı çepe çevre saran deri en büyük organımızdır. Ayrıca bizleri sıcak soğuk, dış travmalara karşı koruyan bir kalkan görevi yapmaktadır. Bu nedenlerden dolayı derinin hastalıkları çok sıklıkta olmaktadır. Deri kanserleri de bunların içinde yaşamı ve kalitesini tehdit eden önemli hastalıklardandır.

Deri kanseri nasıl oluşmakta, teşhisi ne şekilde olmaktadır ?

Vücudumuzda gördüğümüz her lekeyi ya da beni deri kanseri olarak değerlendirmek yanlıştır. Ama yine de şüpheli hallerde hemen bir plastik cerrah ya da bir dermotolog’a gitmeliyiz. Deri kanserleri genelde 3 tipte olmaktadır. Bu 3 tip arasında gerek oluş mekanizmaları, gerek ilerleyiş biçimleri, gerek vücutta yerleşim alanları ve gerekse tedavileri baımından ciddi farklılıklar söz konusudur. Öyle ki sıklıklayüz bölgesinde görülen Bazal hücreli deri kanserinde tedavi ve sonrası çok yüz güldürücü iken Maling Melanoma denilen tipinde hastalık son derece tehlikeli boyutta olmaktadır.

Halk arasında sıkça kullanılan iyi huylu, kötü huylu tümör ne demektir ?

Vücudumuzun hemen tüm yüzeylerinde görülebilecek “ben” denilen lezyonlar genellikle iyi huylu tümörlerdendir. Bunlar ya doğuştan beri mevcuttur ya da sonradan oluşmuşlardır. Yüzde, burun etrafında, yanakta, alında, boyunda, sırtta her bölgede genellikle deriden kabarık şekilde; renkleri deri renginde olabileceği gibi kahverengi olabilmektedir. Bazen üzerilerinde kıl da ihtiva ederler. Bu benler de zamanla kenar düzensizliği, renklerinde koyulaşma, kanama, büyüme gibi bulgular gelişirse hemen doktorumuza müracaat etmekte yarar vardır. Çünkü bu bulgular benlerin kötü huylu olabileceğine işaret eder.

Ne zaman doktora müracaat etmemizin gerektiği ile ilgili bilgileri biraz daha açar mısınız ?

Vücudumuzda herhangi bir kapanmayan yara da bizi telaşlandırmalıdır. Örneğin dudak bölgesinde 1 ayı geçmiş süredir hala kapanmayan uçuk şeklindeki bir lezyon ya da burun üzerinde, kulak bölgesinde deriden kabarık, krater biçiminde ortası çökük bir lezyon bir deri kanseri habercisi olabilir.

Halk arasında; benlere bıçak değdirilmez, değdirilirse vücuda yayılır sanrısı mevcut. Bu söylediğimiz konu bizlere de hastalarımız tarafından çok iletilmektedir. Ancak eğer hastalar erkenden doktora müracaat ederler ve gerçekten doğru adreste iseler bu lezyonların tamamı, sağlam deriden de bir parça alınarak çıkartıldığında hastalık tümüyle vücuttan atılmış olur.

Deri tümörlerinde tedavi ne şekilde olmakta ?

Tüm hastalıkların tedavisinde en temel ilke, erken teşhistir. Daha sonrasında etkin ve yerinde bir tedavi ile hastalar yeniden sosyal hayatlarına dönmektedirler.

Deri tümörlerinin tedavisinde, tümörlü kısmın cerrahi olarak çıkartılması gerekmektedir. Bu işlem eğer tümör küçük ise, lokal anestezi ile ufak bir müdahale şeklinde olmaktadır. Ancak bazı tümörlerde bu mümkün olamaz, bu durumda daha büyük hazırlıklar yapılarak, genel anestezi kullanılarak tedavi gerçekleştirilebilmektedir. Son olarak, bu tip hastalıklarla hiç karşılaşmamak dileği ile erken teşhisin tedaviyi ne denli kolaylaştıracağını yinelemek isterim


Bir önceki yazımız olan Uyku Problemi ve Düzenli Uyku başlıklı makalemizde bebeklerde uykusuzluk, çocuklarda uykusuzluk ve Uyku Problemi ve Düzenli Uyku hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM